web sitelerinde cep telefonuyla ödeme yapma imkânı sağlayan hizmet olup, avea'nın diğer operatörlerin bir adım önüne geçmesini sağlayan güzellik. bu hizmeti turkcell'in DE sağladığını ve "öne geçme" olayının benim kişisel görüşüm olduğunu belirtmeliyim öncelikle. ergenim, kredi kartım cartım curtum yok. bu durumda imdadıma avea yetişiyor, telefona para yükleyip onunla alışveriş yapabiliyorum kolaylıkla. çok hoş bir şey. dolayısıyla bana gelip "vodafone mu avea mı?" deseler, sadece mobil ödemesi için avea'yı seçerdim. sevgilim falan da yok zaten, telefon pek lazım olmuyor. arayacak kimsem de yok, ühüh.

her neyse efendim. yanılmıyorsam bunun belli bir sınırı var ve ben bu sınırı 20 lira olarak hatırlıyorum. fakat sms ile ödeme imkânı sağlayan güzel oyunum wildguns'ta, bahsi geçen mobil ödemeyle 40 liralık alışveriş yapılabildiği yazıyor. yani o fiyata ürün var. dolayısıyla buradan yola çıkarak, bir limit varsa da bunun en az 40 lira olduğunu söyleyebiliriz. belki de üst üste iki 20'lik çekiyordur, söyleyemeyiz. o kadar param olduğunda deneyeceğim bunu.

mobil ödemenin nasıl yapılacağına gelince... olay çok basit. alışveriş yapacağınız yerde "avea mobil ödeme" seçeneği varsa tıklayın. size bir kod verilir. o kodu, yine size verilen bir numaraya mesaj olarak atarsınız ve bu mesajın ücreti, alacağınız hizmetin ücreti olur. örneğin 30 liralık bir şey alacaksınız, mesaj gönderim ücretiniz 30 liradır. ama tabi ki hemen gitmez para. kodu mesaj olarak gönderdikten sonra ikinci bir mesaj alırsınız "onaylıyor musunuz?" diye. "evet" yazıp gönderirsiniz, taş gibi paralarınızın gittiğini görürsünüz.

turkcell kullanan bir arkadaşım bu işlemi gerçekleştirememişti, telefonu mobil ödeme şeysine açık değildi. müşteri hizmetlerini arayıp birkaç dakikada açtırdı. ben avea'da ilk alımımda sorun yaşamadım, benimki niye açıksa artık. eğer onay mesajına cevap verdiğinizde "kusura bakmayın alamadık parayı eheh" diyorlarsa, avea'yı arayıp "açın ulan!" diye haykırmak en doğrusudur.