bugün

klasik ve oymalı mobilya iskeletlerine verilen isimdir. christopher guy, avangart mobilyanın en iyi örneklerini verir.

gerçek ve dökme olmayan avangart mobilyaların takım fiyatları türk parasıyla kaliteli olmasıyla ilişkin ortalama en az 20 bin türk lirasıdır.

birden fazla yazılışı vardır ve her firma farklı şekilde yazar. büyük ihtimalle ispanyolca, ingilizce ve italyanca yazılışlarıdır.

avengarden, avantgard, aventegarden gibi yazılışlardır.
mobilyayı çağrıştıran.
Edebiyat alanında önden giden atlılardır.
Fransızca 'öncü birlik' anlamına geldiği halde, edebiyat dünyasında 'türünün ilk örneklerinden olan yazım şekli' anlamına gelen kelime.
(bkz: avangard edebiyat)
bu terimin sanat alanında ilk defa kullanılmasına öncü olan şahsiyet Saint Simon'dur.
sinemada eisenstein buna en güzel örnektir.
zamanindan ileride olan.
gerçeküstücü filmlerin ortaya çıkmasını sağlamış akımdır. genel olarak sanatçıların duyumlarına göre eser vermelerini ifade eder. çizgiler, biçimler, merceklerin görüntüyü bozuşundaki çarpıcılık, alışılmış öyküleri anlatan ticari filmlere başkaldıran sanatçılar için bu akım yeni ufuklar açmıştır.
sadece sanat alanında öncü anlamına gelmez askeri alan ve edebiyat alanında da öncü anlamında kullanılır.
yeni bir tanım yaparsam ben şimdi bu başlığa ve benim arkamdan da yaptığım tanımın yolunda yeni tanımlar eklenirse, ben "avangart", peşimden gelenlerse "avangart çakması" olurlar.bıdı bıdı
ben begendim, sen beğenme hatta beğenmemen için ne gerekirse yaparım diyen müzik türü.
(bkz: avangart yazar reşat çalışlar) *
askeri kökenlidir. 18. y.y sonunda harekatları kolaylastırmak amacıyla alanı tanımakla görevli toplulugu belirtiyordu ve o dönemden beri siyaset ve kültür alanında kullanılmaktadır.
fransızca (avant-garde) kelimesinden gelir ve bir hareketi,düşünce akımıı kullanan kişi,kendinden sonra gelenlere öncülük eden anlamına gelir.türkçedeki öncü kelimesi karşılığıdır.
öncülük eden kimse,
düşünce,
sanat akımı..
bi de bu var elimizde:
(bkz: avantgarde)