bugün

belli nedenlere bağlı olmayan, kuru hava, toz, stress gibi tetikleyicileri olan cilt iltihaplanması, egzama. genelde 20- 35 yaş arası kadınlarda ve yeni doğan bebeklerde (ilk 7 ayda) görülür. kesin tedavisi henüz yoktur. kortikosteroidler (advantan, lokoid) ile hastalığın alevli dönemi yatıştırılsa da kesin çözümü yoktur. yalnızca, elidel isimli (raporla verilen) krem iki yıllık düzenli kullanım sonucu gözle görülür gerileme sağlar. göz kapakları, dirsek, bilek ve diz kapağı içleri,boyun bölgesi en sık görüldüğü yerlerdir.
Alevlenme ve iyileşme dönemleri ile seyreden kronik allerjik bir deri hastalığıdır.
Kaşıntı, Ekzema, Deride kuruluk, Ailede allerjik hastalık öyküsü gibi bulguları vardır.
Atopik dermatit hayatın ilerleyen evrelerinde gelişecek olan diğer allerjik hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Atopik dermatitli hastaların yaklaşık % 80'inde allerjik rinit yada astım gelişebilir.
ailede alerjisi olan yada astım hastalıgı olanlarda çıkma riski çok yüksektir öldürmez ama süründüren bir hastalıktır yedınıze içtiklerınıze dıkkat etmenız lazım acıdan tuzdan uzak durmanız lazım direk her yerınıze kaşınmaya başlar özellıkle diz arkalarında yaralar çıkar kaşıya kaşıya öle bi tatlı kaşınırki bacanızın kopçanı bilsenız kaşırsınız kaşıntıdan uyuyamıcak hale gelebilirsiniz cola fanta gibi asitli içeceklerde çektirir size tursu zaten hiç saymıyorum 2012 tıpında bu hastalıgı bitiren bi ilaç yoktur
Ne zaman halınız bitkin bi şekilde doktora gitsenız aynı yara kremını aynı kaşıntı hapını yazar iyi gelmıyor desenız yapabilecek bir sey yok derler size aşırı derecede kaşıntılarda avil decont iğne yaparlar kabaran yerlerınız uyuyunca geçer o iğneyle ama acı tuzlu gibi şeylerı yemeye asitli içecekler gibi şeylerı içersenız tekrar başa sarar iyi kaşınmalar.
(bkz: kuru cilt) (bkz: bol kaşıntı)bol bol (bkz: antihistamik) ilaçlar bol bol sabır = atopik dermatit (alerjik egzema).
Cildinizi atopik cilt haline getiren baş belası rahatsızlık.

Olay şöyle gelişiyor: Cildiniz bir anda çok kuruyor (sebepler değişik), normalde nemli cilt bariyerini aşamayan kıl tüy yün gibi haltlar kuruyan ciltten içeri süzülüyorlar. Bünyeniz bunları mikrop addediyor ve başlıyor bunları atmak için kaşınmaya. Kafanızdan hayır yavrum bak o bildiğin halı tüyü, kazak yünü, zararı yok sana acubuguuu da deseniz "kendinize" laf anlatmanız mümkün değil.

Yapacağınız şeyler cildi sürekli nemli tutmak (iyi nemlendirici kremler servet bu arada), kortizonlu kremler kullanmak, endişe etmemek ve alerjik şey neyse ondan uzak durmak. Tabi bu arada uykunuzun, normal düzeninizin içine sıçılıyor.

Bunlar iyi gelmiyor mu? Yılanlar gibi deri değiştirin o zaman efem, çünkü başka çareniz yok artık.*
Ellerim çok kuru ve kaşınıp sulanıyordu. Aynı şeyle vücudumda da olmaya başladı. Araştırıp egzema olduğunu öğrendim. Kortizonsuz nemlendirici kullanmak gerekiyormuş. Ceradolin yağ bazlı lipo losyonu hastalığa çok iyi geliyor, içinde argan yağı filan da var. Ben de bir web satışından aldım, eczanelere göre hesaplı olduğu için. Hem elime hem de vücuduma sürüyorum, hele banyodan sonra sürünce faydasını daha fazla görürsünüz. Pamuklu eldiven aldım, losyonu sürünce onu takıyorum. Zaten 5 dakikada emiliyor ve 24 saat nemli kalıyor. Güzel ürün.
Egzama da deniliyor.
Cilt kuruluğu, döküntü, kaşıntı gibi rahatsızlıklarla baş gösteriyor.

Modernleşmenin götürüsü, bedeli gibi bu tip bazı hastalıklar.

1950'lerden önce yok denecek kadar azken, son yıllarda iyice arttı. YeniDoğan bebeklerde azımsanmayacak oranda atopi vakaları görülüyor.
Sebebi içeriden ve dışarıdan floramızı mütemadiyen bozmamız bana kalırsa.

Şöyle ki, uzmanlar Amazon ormanlarında yaşayan medeniyetle tanışmamış bir kabilenin fertlerinin ciltlerini inceliyorlar. Kabile üyelerinde ne akne, ne atopik dermatit, ne rozasea, hiçbir cilt hastalığına rastlanmıyor.

Kullandığımız her şampuan, her krem, her sabun ve hatta deterjan cildin doğal florasına zarar veriyor. O yüzden kullandığınız tüm ürünlerin içindekiler kısmına bir bakın.
isim vermek istemiyorum ama bitkisel kozmetik ürünler üreten bir firma sayesinde kısmen de olsa çözüm bulduğum ve muzdarip olduğum bir meseledir. ancak şu da var ki kötünün iyisini kullandığımın da farkındayım çünkü ne kadar doğal kisvesi altında bu ürünler ilk etapta bir sempati uyandırsa da asla ama asla bir mis kokulu sabunun, külün veyahut bu ve benzeri ürünlerin yerini tutamadığını bilerek kullanıyoruz. hulasa eğer hassas bir cildiniz yoksa kıymetini bilin.