bugün

(bkz: babana bile güvenmeyeceksin)
işini sağlama almaktır.
türk geleneklerinden biri: "biz işimizi garanti yapak ta gerisine bakaruk".
kim bilir bankamatik bir hata yapmıştır ve şu anda yirmi liram yerine yüz liram vardır umuduyla yapılan işlemdir. ama fos çıkıyor zaten.
alsanda say, bulsanda say sözünden hareket etmektir.
elektronik aletlere güvenmeyen insan işidir. aynı insan e-imza yı kabul etmez, telefondan ya da internetten bankacılık işlemleri apmaya güvenemez.
bazı atm lerin kendi önermesidir. "sen şimdi say. yolda falan düşürürsün. sonrada b*ku bana atarsın." diyor.
(bkz. sadece türkiye'de görülen olayl... neyse yerde bulsan sayacan demişler.
ülkemizde normal karşılanması gereken bir eylemdir ama para eksik çıktığında ne yapılır onu bilmem.
türk insanıyla, türkiye gerçekleriyle ya da paranoyaklıkla alakası olmayan eylemdir. zira, atm'ler de çok sık olmasa da eksik ya da fazla para verebilirler. bu genellikle atm'ye koyulan paranın kalitesine, operatörün yaptığı para ikmalinin doğruluğuna ya da dispenser denilen para çekme ünitesinin fiziki durumuna göre yaşanabilen bir şeydir.
ee eksik cıksa napacan,

-ben para cektim atmden eksik bu para,
- olur müdüre konus..
2 defa, aynı atm'den, seçtiğim miktardan daha az para çekmemle birlikte artık yapmanın mantıklı olduğunu düşündüğüm eylem.
paranın sahte veya yırtık çıkması ihtimaline karşı alınası tedbirdir. aynı parayı hesabayatırmaya çalışın almaz gavur makina. *
paranızın eksik verilmesi durumunda bankaya bir dilekçe ile bildirmeniz gereken eylemdir. şube çalışanları dilekçe için size yardımcı olacaklardır muhtemelen. atm'lerde tutulan çeşitli loglarla ne kadar para çektiğiniz rahatlıkla anlaşılabiliyor. buradan parasını eksik almadığı halde bu loglardan haberi olmayıp itiraz eden uyanıklara da selam ederim.
(bkz: babana bile guvenmeyeceksin)
eğer saymazsak bir dahaki sefere "lan bunlar parayı saymadan cebe atıyolar, şunlara eksik vereyim de biraz bana kalsın" diye atm bize eksik verebilir.
(bkz: atm nin önüne park etmek)
işe girdikten sonra hala bu kadar para aldığına inanamamak.
atm´ler parayi dimenziyon ve sekillerine göre tanidigindan, ve para transferini kasadan size ulasana kadar hava ile yaptigindan; yanlis para verme durumuyla karsilasmak neredeyse imkansizdir.

Haa! Öyle bir durum mu oldu? O anda bankamatik basindan ayrilmadan servis aranir, para cebe sokulmadan nasil alindiysa o sekilde beklenilir. Sebebi, atm yakininda bulunan kameranin sizi kaydetmesi ve bunu sizin delil olarak gösterebilmeniz icindir. Acilen servisten bir elemanin gelip elinizdeki parayla beraber sizi iceri davet etmesi üzerine, kayitlar da kontrol edilir. Bu sekilde atm´nin ekmegiyle oynamis olursunuz. Bu makine isinden olur, yerine de yenisi getirilir.

(bkz: wincor nixdorf)
paran varken sayıcaksın havan olsun maksat bu.
yol ortasında say işlek bir caddeyse para miktarı muhakkak değişecektir.
kimseye güven kalmadığını düşünen insanoğlunun yaptığı etkinlik..
insanın kendisi yapınca normal, başkasını yaparken anormal olarak gelen eylem. insanoğluyuz malum hep çiğ süt davası bunlar.
her zaman yapma ihtiyacı hissettiğim eylem. makine sonuçta.
yapılması gereken eylem. henüz yeni başlayan meslek hayatımda * atmnin bir çok kez hatali işlem yaptigina şahit oldum. bu arada korkmayin gençler akşama normal kasa sayimlari atm için de mevcut oluyor, eğer bi yanlişlik olduysa çabucak çözülür.