bugün

Şu "Başkaları yazmış abi, ben benim bildiğimi bilirim" sloganı yüzünden tarih, sosyoloji ya da geçtim bunları bizzat din kitaplarını da mı okumuyorsunuz?... lütfen yahu, bu izahatler çok sığ, yavan, ilkel kalıyor... lütfen...

ateizm inançtır söylemi kabasabadır... Felsefesiz felsefe yapmaya çalışmaktır, zırt pırt aynı şeyi söylemek zorunda kalır oldum ama "Elmalarla armutları toplamaktır"...

Ha tabii ki "Tanrıdan kaynaklanmaz kötülükler" çünkü "Tanrı insanı değil insan tanrıyı yaratır" (Ben söylemiyorum ilk kez bunu, mutlaka birisi söylemiştir... tüh ne de güzel ben düşünmüştüm oysa ki)...

Şu insanın inanca da ihtiyacının olduğu bu yüzden ateizmin de inanç olduğu hikayesi neye benzer biliyor musunuz; üç beş dozu beleşten verip sonradan parayla hem de fahiş fiyatlara uyuşturucu satmaya (Valla Lenin'den değil, şimdi kendim buldum)... Dersiniz ki "inanmayan odundur" velhasıl "Karşınızda bir kütük durmaktadır"... inanmıyorum, inancın gereksizliğinin canlı kanıtıyım, en azından bana gerekmedi... Daha ne?

Dostumla dostluğumu bilmem için, çevreme gerektiği gibi davranmam için, paylaşımcı - yardımsever - kollektivist - barışçı olabilmem için "OL!"lara gereksinimim yok... Bunları "korkarak - korkutularak" ve "kurumsal olarak ezilerek" olanlara da yazıklar olsun...

Bir de şu yazılarına, düşüncelerine referans verenlere alıntı yapanlara karşı çıkıp da "Ben başkasının düşüncesini bilmem, okumam... Kendi düşüncem var benim" diye çıkışanlara diyesim gelen şeyler var; Efendiler, arkadaşlar nasıl bir hayat akışı algılamasıdır sizinki ki tarih sizle başlar sanırsınız? "Gök kubbe altında söylenmemiş söz var mıdır?"(alıntı)... Nasıl bir algılayıştır ki tüm kurgularınız kendinizin sanırsınız?... Gözünüzü kapatıp düşünün bakalım nereye kadar sınırlar... durun ve bir şeyin farkına varın... düşünürken bile bir dil kullanıyorsunuz.. peki, o dilde hangi sözcüğü bizzat siz yazdınız?...

Bir keresinde "Ben başkasının yazdığı kitabı neden okuyayım ki? Ne gerek var ben düşünemiyor muyum?" diyen bir adama da rastlamışlığımız var... Bir şey diyemedik haliyle bu söze "Doğru abi.. haklısın sen"den öte...

"Aman düşünce faşistleriyle uğraşırken düşünce fetişistlerine de dikkat edelim" der neandertal (ben oluyorum)
daha da vahimi bunu diyen "ateizm dindir." de demiştir.

zamanın birinde böyle bir tanesiyle tartışmışlığım da vardır. kendisine ateizm dininin ritüellerini sorup, ritüeli olmayan kaç din olduğunu sorarak göt etmek gayet kolay ve gayet mümkündür.

böyle de sığ bir düşüncedir "ateizm dindir" düşüncesi.
ateizm: tanrının olmadığına inanmak

demek ki inançmış, sonuçta inanılan bir dini görüş var.
yanlış olan versiyonu için (bkz: ateizm dindir)
doğru bir söylemdir. mengeneyi gevşetelim anlayın;

''ateizm dini inanışı reddeden bir inançtır''
ateizm inanmamaya inanmaktır anlamı çıkan önermedir.
(bkz: paradoks)
yoklukta bir olguysa ,inanmamakta bir inanç olabilir.
neye inançtır ? inanmamaya mı ?