bugün

bunları söylerken utanıyorum ama söylemezsem de olmayacak. genel toplum ahlakının dışında isimlerdir bunlar.

mesela okşan, roksana, iyielle, götübüyük gibi. terbiyesiz, kaka insanlar bunlar.
daha önce hiç duyulmamış çiçek isimleri de koyarlar. melissa, götbüyüten gibi.
inanç düşünülebilir.
arap isimleri değildir.
hatice de koyar, ayşe de. fatma da koyar, emine de.
kime ne?
tanım: her hangi bir dini inanca sahip olmayan insanların çocuklarına koydukları isimlerdir.

geçenlerde bir arkadaş grubunda dile getirmiştim bu düşüncelerimi..bir çocuğa isim koymak ve buna anlam yüklemek aslında her ne kadar saçmaymış gibi görünse de, çocuğun gelişimine etken olmasada edilgen parametrelerin etkilerine bariz bir şekilde maruz kalmak demektir..maneviyat içeren din eksenli isimlerden bahsetmeyeceğim..yeni tanıştığım ve dünyaya bakış açılarının, anne ve babalarının onlara vermiş olduğu yüzeysel eğitimle kaldığını farkettiğim nicel devrimci bir çift çocuklarına koymuş oldukları ulaş isminin, çocuklarına geleceğinde negatif anlamda etki etmesi düşüncesini daha doğrusu korkusunu yaşadıklarından bahsetmişlerdi..

nacizane düşüncem şudur ki, bu dünyadan bu dünyanın daha insani ve yaşanılabilir olması için uğraş verip düşüncelerini insanlara aktarabilme yolunda katledilerek ayrılmış insanların isimleri; bir sonraki çağlara, bu kadar hızlı ve karmaşık gelişen teknolojik dönemde neler uğruna katledildiklerinin unutulmaması amacıyla verilmelidir..verilmelidir. çünkü isme oluşan gerçek merak ergenlik diye tabir ettiğimiz döneme denk gelir ve bu yeni yetme ergenimiz, ismiyle alakalı bir araştırmaya girdiğinde, o ismin geçmişiyle yaşanmışlıklarıyla, yakın tarihteki etken rolü ve o ismin düşünceleriyle karşılaştıkça, tez-antitez kuralı sonucunda her karşılaştığı farklı düşünceleri yorumlama yoluna girecektir..bu yolun sonucu her ne olursa olsun, o isme sahip ergene katacağı bu araştırma isteği bile çocuğun karakterine bir şekilde etki edecek, ve bir fkrin oluşması için ortada somut bir bilginin olması gerektiği sonucuna er ya da geç varacaktır..buna varamasa bile geçmişin araştırılması gerektiğinin bilincine vaaracaktır ki bu bile çok önemli bir durumdur..

o yüzden, sonraki nesillerin daha güzel bir dünyada yaşamalarını sağlamak için kendilerini feda eden insanların isimlerine özen gösterilmeli ve bu isimler yaşatılmalıdır çağlar boyunca..

madem entryde bahsettik, entryle ilgili olarak (bkz: ulaş bardakçı)...

sağlığınıza..
ekin-devrim vs.
kozmikcan.
evrim-devrim.
izmir. En azından ben öyle düşünüyorum.

edit: bu entry'de "izmir-dinsizlik" vurgusu amacım yoktur. sadece bir kızım olursa adını izmir koymayı düşünüyorum.
ateş.

niye kimse şimdiye kadar yazmamış ki?
hüdavermedi.
mohabat.
özgür, aydın, bilgin, karl, marx, lenin, nietzsche, kafir, ebu leheb, nemrut, firavun, herahangi 12 miladi aydan biri, darwin, tesadüf, (a)ali * * , ego, amaçsız vb. isimleri kapsayan isimler bütünüdür.
özellikle kuran'dan anlamlarını bilmedikleri kelimelerden isimler koymazlar örneğin.
böyle bir aile hiç görmedim.
(bkz: cosmos)
emin olun ateistler sizler gibi çoçuklarının doğunca müslüman veya ateist olcağına kendisi karar vermediği tamamen çoçuğuna bırakacağından pekte aman kitapta yazan isim olmasın diye bir amaçları yok,en azından insanları sizin gibi etiketlemiyorlar.
ateist bir kişinin çocuğuna "ala minerva" ismini koyduğuna şahit oldum.yalnız bildiğiniz ateistlerden değil sözlükteki bütün ateistleri toplasan ulaşamayacakları seviyede olan bir kişiden bahsediyorum.
ileride çocuklara gerçekten koyacak isimlerdir.
yalnızca onurlu olsun diyip herhangi bir isim koyuyourz. öğretmeye çalıştığımız tek şey de merhamet, önce kediye köpeğe sonra insana merhamet.

sizler gibi onursuz merhametsiz olup 3 günlük çocuğa götveren diye isim koysunlar diyecek kadar insanlıktan uzak birer adet orospu çocuğu olmasın da adı gene gerekirse götveren olsun.
müslüman ve diğer dinleri çağrıştıran isimler koymamaktır.

sümeyye , muaammed ,hatice , ali vb devam edilebilir.
(bkz: evrim)
koyan vardır mutlaka. (bkz: allahsız tosbağa)
(bkz: abdurrahman)

değil tabiki de en büyük ihtimal devrim gibi duruyor.