bugün

çünkü tanrı yok.
edit: eksileyince tanrı var mı olacak, şakirtler siz insanı güldürürsünüz.
ayaklarının üzerindeki bacakların üzerindeki gövdenin üzerindeki boynun üzerindeki kafasının içinde beyin olmaması.
(bkz: beyinsiz)
tanrıyı gören bir insan olmaması olabilir.
tanrının nasıl oluştuğunun açıklanamaması.
(bkz: ateş i sevmek)
at gözlüklerinin olmaması.
birine sığınmak için değil anlamak için yaşaması..
(bkz: gençlerin ateist olmasının nedenleri)
--spoiler--
bazı şeyleri kabullenmek, imanın başlangıcıdır.
--spoiler--

demişti bir eğitimci, o zamanlar ortaokula gidiyordum.
kabullenmek, boyun eğmek, olduğundan bile şüphe duyulan bir şey için.

peki açıklayamadığımız şeyleri hep kabul mü edeceğiz?
çoğu kesim allah'tır, yapar diyor. Ama ateistler ve geri kalan kesim nasıl yapmış, gerçekten bir "tanrı" mı yapmış, araştırıyorlar.
Zeki olan mı hak ediyor cenneti? Düşünmekten bile aciz olan mı?
el-hâlık: yaratan, yoktan var eden. varlıkların geçireceği halleri takdir eden.

tek neden allah'dır. o seni yarattı ve sana yollar açtı. sen bir tercih yaptın ve bu doğrultuda yaşadın.
sana o tercihleri yaptırcak vicdanı ve aklı elbet bir güç yarattı. tıpkı seni olması gereken üzere yaşamaktan caydıracak olan şeytanı yarattığı gibi.
sen bir neden aradın, belki buldun, belki buldun sandın ve onunla yetindin. bir çok neden sayılabilir iman üzerine ama,
-lekum dinikum veliyedin-
düşünmek* *
kesinlikle zihni özgür bırakmak için değildir çünkü başta islamcılar olmak liberaller vs herkes ateistlerden daha özgür yaşıyor.
ateist olmak için tek akıllıca neden 'katolik' olmak olabilir.
zaten yaratılışı kendinden olduğu icin yaratandir. diğer türlü onu oluşturan başka birşey olsaydı o yaratıcı olurdu.
bunu bizim anlamıyor oluşumuz böyle olmadıgı anlamına gelmez.
unutmayalım insanlar onceden f=m.a diyordu. baktılar hız ışık hızına yaklaşınca bu formül yanlış oluyor dediler daha sonra e=mc*2 dediler. yani ilerledikçe yeni seyler bularak eski kesinliklerin doğruluğunu yitirdiğini fark ettiler. bizim madde kavramının dısına cikamayisimiz zaman ve mekan kavramının dısına cikamamaya itmekte ve herseyi bu gün bilim aciklayabiliyormus gibi hareket etmeye zorlamakta.
oysaki bilimin daha çok alacak yolu var.
sadece maddi verilere iman hastalığı. her şeyi gözüyle idrak peşindekilerin akılları gözlerine inmiştir.
Ateist olmak için ne gerekir bilmem ama; insan olmak için başkasının tercihlerine burnunu sokmamak ve herşeyden önde saygılı olmak gerekir.

Cümle uzun oldu anlamayan olur diye özet geceyim;
bizi hiç ilgilendirmeyen, tamamen onlarla ilgili bir neden gerekir.

He bu da mı uzun oldu? Al ozaman;
bizene amk!
(bkz: recep tayyip erdogan) *
Rahat olmak. Sorumluluk alamamak. Ödevini yapmayan haylaz öğrencilerden olmak.
mantığa sığdıramamak.
her şeyin bir yaratıcısı var. Yani evreni birileri yarattı.
her şeyin bir yaratıcısı var. Tanrı yaratandır.
çelişki.
enam suresi 110. ayette geçtiği üzere allah'ın istememesidir.

ömer hayyam boşuna dememiş:

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?
inancı mantığın konusu yapan insanları gördükçe bunları mükemmel bir varlığın yarattığını söyleyememek.

ulan inanç nasıl mantığın konusu olabilir arkadaş. sen mitosları mantık ile açıklamaya kalkarsan zaten paradoksa girersin. inancını bilgi kuramı olarak sunan teistten de, inancı mantığa sığdırmaya çalışan ateistten de tiksiniyorum.

not: tanrı anlayışım, teist anlayışla aynı değildir. ve dilde bunu ateist olarak karşılığı olduğu için; ateistim.
Allahi gercek manasi ile taniyamamak. onyargi.
beyinsiz olmak yeterlidir.
(bkz: götü kaşınmak)
beyin, akıl, mantık sahibi olmak; orta ve düşük zekalılar için uydurulmuş kimi "masallara" inanmamak.