bugün

tüm dünya da kabul görmüş bir lider olan atatürk ün aslında herkes tarafından kabul edilen bir yönüdür bu azizim.

lenin e, hitler e, che ye falan bakıyorum da hepsinin tırt bir noktası var. misal, che nin sakalları tam gür değil. hala ergenlikte takılı kalmış gibi bir hali var. lenin desen zaten kel. hitler in tipini skiim. ondan hayır gelmez zaten. obama desen melez, doğduğunda kaybetmiş.

ama yüce insan, büyük lider, eşsiz deha, cesur komutan olan atatürk dediğinde akan sular durur benim için. o mavi gözler, sarı saçlar, şahin bakışlar... o kadar belli ki atatürk ün allah(ccc) tarafından özenle yaratıldığı. insan türk ırkından olmasa bile sırf atatürk bu aşmış yardırmış aileye mensup diye türk olası geliyor. aslında çok da zor bir iş değil bu. ne mutlu türküm diyene desen kafi.

sizlere sorarım dostlar; atatürk olmasaydı benim anam ermeni, babam yunan olmaz mıydı ha? kız kardeşlerimizin ırzını koruyabilecek miydik? hepimiz soysuz olurduk vallahi. ben varlığımı atam a borçluyum ve o borcu ödemek namusumdur benim. bu ülke de türk üm demiyeni barındırmamaya, bu ulu türk yurdunu sevmeyeni bitirmeye, herkesi bu eşsiz devlete itaat ettirene şerefim üzerine söz veriyorum ve asil kanımın son damlasına kadar mücadele vereceğime and içiyorum.
yakışıklılığı hakkında net bir kanı yoktur ancak karizması hakkında kesinleşmiş bir resmi mevcuttur.

(bkz: linke bakınız)

--spoiler--
görsel
--spoiler--

edit: link ölmüş, yenilendi.
atatürk'ün neden mankenlik yapmadığını sorgulamamıza sebep olan yakışıklılık. tabi o zaman sektör daha yeni yeni gelişiyor belki ondandır.

edit: işbu entry atatürk'ün yakışıklılığına tav olan arkadaşlara ithaf edilmiştir. diyelim ki atatürk yakışıklı olmasaydı o zaman sahiplenmeyecek miydin? neticede yakışıklılık gibi şeyler hem görecelidir hem de insanın elinde değildir.
bir ataturke bakin

görsel

birde simdi bizi yonetelere

görsel

iste degisim budur. *
aslında değişim atatürk'ün kendi içinde:

1911:
görsel

1930'lardan:
http://images.habervitrin...er_resim/ataturk_fotr.jpg
dünya tarihindeki tüm liderlerin hepsini görmedikçe kanıtlanması zor iddia. ama şu ana kadar görebildiğimiz liderlere bakarsak doğrudur.
yakışıklılık, güzellik gibi kavramlar öznel olduğu için doğru bulmadığım iddiadır. karizması tavan yapmıştır o ayrı.
peşin: bunu eksileyeceklerin atatürkçülük anlayışını komik buluyorum.
yanlış önermedir.
birincisi yakışıklı olmasa gene atatürk olurdu.
ikincisi kennedy daha yakışıklı.
bi erdogana
--spoiler--
görsel
--spoiler--

birde ata'miza bakalim

--spoiler--
görsel
--spoiler--

asalet..
doğru önermedir.
yakisiklilik, güzellik izafi bi kavramdir. atatürk. tamam atamiz, liderimiz, ulu önderimiz, o olmasaydi anamiz babamiz... uzar gider.
simdi biliyorum cogu kisi sanki ben atatürke hakaret ediyormusum gibi anlayacak*, ama alakasi yok ibnelik yapma. atatürk bunu mu tartismamizi isterdi? onun yakisikliligini savunmasini mi bekliyordu türk gencliginden?
atatürkün gelmis gecmis en yakisikli lider olmasi da ne demek? kime göre? hem de neye göre?
bana göre degil sahsen. ben sarisinlardan hoslanmiyorum belki. benim kriterlerime uymuyor efendim. ama lider deyince, karizma deyince, yakisikli deyince che gelir hemen gozumun önüne. gunahim kadar sevmem komunisttir bi kere. isim olmaz. bak goruyorsun, fikirlerini, ideolojisini falan katmiyorum, objektif olarak ben oyumu ondan yana kullaniyorum.
öznel önermedir.
o yakisiklilik karizmadan ileri geliyor. atatürk teki muhteşem karizma.
en tabiriyle neyi kastettiğini anlamadığım önerme.
hümeyni gerçeği bu iddiayı tamamen tarihe gömmüştür.

görsel

edit: ironiden anlamayanlarla aşina değilim. hıh!
(bkz: yüksel ey türk senin için yüksekliğin sınırı yok)
lider vasfına sahip insanların karizması ile bürünmüştür ve yakışıklı olduğu gerçeğini her fotoğrafından anlayabiliriz.
tarihin gelmiş geçmiş en karizmatik lideridir.hümeyni ile kıyaslayanları gülerek izliyoruz.
(bkz: yazık size)
yorumsuzdur..
mavi gözlü ve sarışın olması yeterlidir. bakışlarda bir mükemmel tabiikide.
Attila,
Mete Han,
Timur,
Kılıç arslan gibi liderleri görmediğimiz bilmediğimiz için bir şey denilemeyecek durumdur.( osmanlıları katmıyorum, Abdulhamid, Abdulmecid, Vahdettin gibi fotografı bilinen kişilerin atalarının pek yakışıklı olduğuna kanaat getirmiyorum, Ama yıldırım Beyazıt gibi bir büyük liderin yakışıklı olmasını isterdim)

Ama Modern çağların en yakışıklı lideri kimdir?

Tabii ki Atatürktür.
önermedir.
boydan kaybetmiştir diye düşünüyorum.
kanuni daha yakışıklıdır. *
yakışıklı değildir. (bkz: türkiye nin gelmiş geçmiş en yakışıklı lideri/#11841136)