bugün

o kadar tuhafdır ki, atatürk'ü hala sindiremeyen mendeburlar vardır.. yıldızlı falan değil açık açık anladın sen onu.
savaşın ne olduğunu, insanların durup dururken neden birbirini öldürdüğünü bile bilmeyen bir çocuğa, atatürk'ün türkiye için yaptıklarını anlatabilmenin tek yoludur. bi çocuk için yapılabilecek en güzel şey, elinden alınanı ona geri vermektir. atatürk'ün de yaptığını ancak böyle açıklayabilirler o çocuğa. liseye geldiğinde atatürk hakkında kurabildiği tek cümle buysa, ne eğitim sisteminin, ne öğretmenin suçudur. bu sadece "ülkesini kurtaran"ı merak edip araştırmayan gencin suçudur!
(bkz: temele inerek sorguluyorum adam oluyorum ekolü)

atatürk türkiye'yi kurtardı demek bir milli bilinç kazandırma çalışmasının göstergesidir. ilkokul çocuğuna o günün şartlarını osmanlı'nın uluslar arası konjonktürdeki yerini siyasi hesapları yahut kurtuluş savaşı'ndaki cephelerin her birinin komutanlarını ordunun yapısını vs.. mi anlatsaydılar?

-ki anlatılan üç kelimelik cümleyi anlamak bile için bu kadar zorken...
kurtardı ama ülke içindeki vatan düşmanlarından temizleyemedi.
beyin yıkama ile zerre kadar alakası olmayan söz. atatürk'ün liderlik vasfının ön plana çıkaran ve bu gerçeği ilkokul çocuklarına en basit yoldan öğreten cümledir, ilkokul öğretmeninin öğretme biçimidir. (bkz: lider) diyorum, liderlik diyorum çünkü tamamen bununla alakalı, elbette tek başına kurtarmadı. çarptırmaya ve ekstra art niyetler aramaya gerek yok.
miniklere küçükken bu gerçeği öğreteceksin (bkz: ağaç yaş iken eğilir) ki bu ülkenin ekmeğini yiyip ileride küfretmezler belki, vatansever olurlar, atatürkçü olurlar.
80 kusur yıl sonra bile hala atatürk'ün yurdu kurtardığının sözünün edilmesinden dahi rahatsız olan bazı aymazları gördükçe keşke kurtarmasaydı da bu primat beyinlilerle aynı oksijeni solumak zorunda kalmasaydım dediğim gerçeklik...

(bkz: genç bölücüler rahatsız)
(bkz: sözlüğün bokunu çıkardım ota boka ekol diyorum ekolü)
(bkz: sözlüğü forum sanma ekolü)

ilkokul seviyesindeki algılama düzeyine milli bilinç aşılamak için öğretilen bir cümledir. liseye kadar bu seviyeden öteye geçilememişse suç eğitim sistemindedir, sisteme akrşı yaşı itibarıyla tabula rasa olan bireyde değil.
sözlükteki atatürk düşmanlarının beğenmediği, kulp takmaya çalıştığı cümle.
atam tarih yazmis,
tarihte atami yazmis. *
ilkokul öğrencilerinin bilinçaltına bir atatürk empoze etmek için oluşturulmuş cümle. bir diğeri için
(bkz: tayyip yurdumuzu düşmanlardan kurtardı)
tek başına kurtarmıştır.
atatürk yoktu
düşman çoktu
atatürk geldi
düşmanı yendi
bu güzel yurdu
bizlere verdi.

şiirinin ana teması
söylerken basit görünebilecek bir tespittir. ancak, altında bir kütüphaneyi dolduracak kadar emek, gözyaşı, mücadele, deha, strateji, özetle koca bir tarih yatar.
gerçekliği inkar edilmelemez önermedir .

hatta ve hatta kanundur!!
tüm olay bu cümle ile başlar. sonrası saçmalıklar saçmalıklar saçmalıklar..
inkar edenler, ülkenin gerçek huzurluğudur kafalarına kafalarına şırınga vurmak lazımdır efendim!!!
yeşil komünistlerle, kızıl komünistlerin iyi anlaştığı noktaları görmemizi sağlayan ilk okul cümlesi.
(bkz: amentü)
tarihin yazdığı, aksinin iddia edilmesi ile değişmeyecek gerçekliktir.
toprakları gerçek sahibine geri vermiştir, etkisi bırakması istenen nedense makara konusu yapılan söz.
toprak kutsaldır, doğduğumuz toprakların zerresi ana rahminde bile vardır,insanı öldüğünde sadece toprak kabul eder ve bilinir ki toprağını satan anasını satmıştan beterdir. bir adam neredeyse sıfırdan halkı örgütleyip,silahlandırıp en önemlisi yüreklendirip cepheye sürüp bunların lojistiğini,mermisini,öyle veya böyle gıdasını sağlamış ve başarılı olmuşsa bu mirası küçük bir beyne bu tip cümlelerle yerleştirirsin. yerleştirme işlemi esnasında sonuca ulaşamamışlar var tam da bunların hayatı çok acınası.
20 yaşındaki insanların hayatı savaşlar ve politika ile geçen büyük bir kahramanı, dahiyi ve fikir adamını bu şekilde eleştirmeye çalışması gerçekten komik bir durum. Bu insan 4000 tane kitap okumuş ve düşünmeden hareket etmeyen biri. Bu insanı bu kadar basitleştirmek kimsenin haddine değil.
ilkokulda çocukların zihnine kazınan cümle. aslında bir ideoloji oluşturma çalışmasıdır.
--spoiler--
-evet kurtardı kıyıda tecavüz uğruyan genç kızı idi vatanımız sonrası kahramanca gelip vatanımzı kurtardı!!

-bu geç kız daha fazla üzülmesin diye!!
--spoiler--

-evet kurtardı diye cevap verilesidir.
(bkz: atatürk e layık olamamak)
doğruluğunun türk eğitim sistemiyle uzaktan yakından alakası yoktur, zira tüm dünyada bu gerçeği kabul ediyor. lakin ülke kurtarılırken bazılarının anası kurtarılamamış ki, ideoloji mideoloji karıştırıp duruyorlar.