zülfü livaneli iddiası. haber şöyle:

mustafa kemal solcu değildi, biz de hiçbir zaman kemalist değildik. mustafa kemal ı birtakım üstün ve insani özellikleriyle değerlendirmek başka, ama kemalist olmak başkadır. kemalizm solun önünde engel olmuştur, ama mustafa kemal değil. çünkü iki mustafa kemal vardır: biri nazım hikmet in en devrimci baş sensin dediği, yaşar kemal in teneke oyununda başkumandan olarak övdüğü ve o dönemin bütün solcularının mazlum milletlerin lideri olarak gördüğü mustafa kemal...

ordu: bir de bizim ordunun latin amerika orduları gibi bütün yurtseverlere, bütün okuyan yazan insanlara işkence yaptığı ve bunu kemalizm adına yaptığı bir mustafa kemal var. ordunun kemalizm maskesi altında yaptıklarını yapmaya hakkı yoktu. türkiye nin bu noktaya gelmesindeki bir numaralı sorumlu ordudur. soğuk savaş döneminde tamamen yanlış bir tahlil yaptı. solun karşısındaki herkes benim dostumdur deyip önce ülkücüleri yarattı, sonra dincilerle kol kola girdi. ve ordu ne yazık ki hala yanlış tahlil yapıyor.

kürtler: ahmet türk benim sezdiğime göre müthiş bir kilit rol oynamak istiyor, ama o kadar zor durumda ki, bütün provokasyonların ortasında, çok mayınlı bir arazide yürümeye çalışıyor. ben şu anda türkiye de en zor rolde ahmet türk ü görüyorum. o bence sağduyulu ve dengeli biri, keşke başarılı olsa diyorum. çünkü bu mesele türkiye demokrasisini ve türkiye toplumunu zehirledi, çürüttü. türkiye yi düzeltmek istiyorsak, önce kürt sorununu çözmek gerekiyor.

normal: artık normal insan olmak çok zor. çevrende davullar, borazanlar çalarken hiçbir tarikata üye olmadan, yalnız kalabilmeyi başarmak çok zor. bu tarikat dinci olabilir, laik olabilir, ulusalcı olabilir, orducu olabilir, liberal olabilir. kimse alınmasın, ama ben bu anlamda kafamı kimseye kiraya vermedim. ve üzülerek görüyorum ki aydın çevrede, siyasi çevrede, medyada, profesyoneller arasında normal leri çok az, ama halktan konuştuğum hemen hemen herkes böyle.

- 12 eylül ün sola neler yaptığı malum, peki sol, sola neler yaptı?

sol özellikle iki noktada kendine büyük zarar verdi. birincisi, türkiye 1990 başlarından itibaren üç kutba bölündü: dinci, kürtçü ve milliyetçi. insanlar sanki türkiye nin etrafına üç dev mıknatıs yerleştirilmiş gibi bu kutuplardan birine çekildiler. eski yoldaşların bile biri kendini milliyetçi kutupta buldu, biri kürtçü, biri dinci kutupta...

http://www.milliyet.com.tr
Bu bizim embesil chp liler de atatürk "halkların kardeşliği" diyordu zannediyor, ulan biraz açın da atatürk milliyetçiliğini okuyun. Ne mutlu türk'üm diyene ne demekmiş öğrenin, varlığım türk varlığına armağan olsun ne demekmiş bi öğrenin, beynini siktimin solcuları.
(bkz: tabi lan manyak mısın).
sadece güneş-dil teorisi bile atatürk'ün dünya üzerindeki en büyük türkçü lider olmasına yetecek bir kanıttır.
solculuk dediği ne bunların ya? solculuk deyince benim aklıma işte ne bileyim işçi hakları, eşitlik, adalet, kardeşlik, özgürlük falan bunlar geliyor. içki içmek vesaire de eklenince kaymaklı kadayıf ortaya çıkıyor. solculuk gibisi var mı aq ne güzel.
Sikerler sağını solunu atatürk adam gibi adamdır gerisi boş..
atatürk türk milliyetçisi ve akılcıydı.
Atatürk insandı.
batıdaki sağ ve sol kavramlarında devlet bir yönetim aracıdır. osmanlıdan günümüze ise, devlet başlıbaşına bir sınıf ve taraftır. bu gerçek sindirilmeden sağ-sol ayrımlı yapılan analizler yarım ve güdük kalır.
Kendisi bir ideolojist olmaktan ziyade rasyonalist bir liderdi. Farklı zamanlardaki ve kosullardaki Konuşmalarında veya aksiyonlarindA, aldığı kararlarda bunu net bir şekilde görebilirsiniz. Yani m. Kemal durumun gerektirdiği şekilde karar alıp uygulamak konusunda başArılı bir yönetici idi. eleştirel bakarsanız belki biraz oportünist diyebilirsiniz en fazla.
Atatürk o cu şu cu bu cu olmanın insanın düşünce evrenini sınırladığını gayet iyi bilen va hayatın teoriye değil pratiğe göre şekillendiğini bilen pratiklere önem veren bir insandı.
atatürkün düşüncelerini ve devrimlerini bir xci yci olarak ayıramazsınız.

onun aydınlattığı yolu takip eden insanları sadece ama sadece "türk" olarak adlandırabilirsiniz.

ne mutlu türk'üm diyene..
ne mutlu...
Onu zaten biliyoruz Atatürk solcu değildi.
Modernistti.
Bilinen bir gerçek.
Atatürk solcu değildir.
Atatürk hiçbir kalıba sokulamaz.

Bizzat fikir dünyası bir dünya görüşüdür.

Sağ-sol kavramları Atatürk için sadece yöndür.
Atatürk, atsız ve Gökalp gibi öz ve öz Türk milliyetçisidir.
Atatürk bugün yaşasaydı hedepe ve yanlılarını çoktan asmıştı
atatürk bugün yaşasaydı bizim milletimizin şu an ki haline kızıp kendini asardı.
edit: atatürk merkez sağa daha çok hitap eden bir politika uyguladı. solcu demek ahmaklık olur. lakin bilindiği üzere merkez sol ile merkez sağ birbiriyle de kanlı bıçaklı değildir ve bu iki kesim birbirine ılımlıdır. aşırı sağcı veya aşırı solcu kesimler birbiriyle kanlı bıçaklıdır. atatürk politik meselelerde aşırıcı ve hayalperest değildir, realisttir, dönemine ve çevresine uygun politika uygular. iç dünyası için ise aynısını demek zordur. fazlasıyla türkçü bir bireydir. milletini ırkçılık derecesinde sevmektedir ama bunu politikaya yansıtmamıştır.
Sınıfları, dini ayrımları kırıp tüm vatandaşları yasa önünde eş yapmıştır Atatürk. Salak sınıf siyaseti yapan adam bunu anlamıyor. Hristiyan, Müslüman tüm yurttaşlar aynı yasaya tabidir.
Faşizan milliyetçi olup kendini öyle pazarlıyor diye HDP ye solcu diyeceksin, ama vatan toprakları içinde yaşayan farklı ulusları tek millet tanımlayan ve kendine kuruş servet biriktirmeyen insan solcu olmayacak öyle mi? Olmayan aklınızı... Neyse.
‘Türk ve Türklük aleyhinde bulunanları ezeceğiz’ sözünden de anlaşılabileceği gibi Mustafa Kemal Atatürk Türkçülük fikriyatını benimsemiş bir dehaydı.