bugün

ekşi sözlük'ü birbirine katan hikaye, ya da öneri mi demeliyim bilemedim şimdi. hikayeyi okuyup analiz ettiğimde gerçekten de çok haklı olduğu noktaları idrak edebildim. bir haklılık payı var velhasılı yazıda. tabii bunlar bireysel görüşler. dünden gelecek 30 yılın haritasını çıkarmak, net bir şekilde insanların önüne sunmak kolay değildir. çünkü ihtimallerden ibarettir bu.

şahsi fikir. saygı duymak gerekiyor.
iyi okumak gerekiyor.

yazı:

görüşlerine çok değer verdiğim bir arkadaşımın geçen gün yaptığı tespit. sebebini sorunca şunları söyledi:

"bir kere ülkeyi senelerce ekonomik olarak geri bırakan devletçilik anlayışı uygulanmazdı. kemalizm diye bir ideoloji olmayacağı için ordu ikide bir atatürk türkiyesini koruyorum diye darbe yapmaz, ülkemiz milyarlarca dolar zarara uğramazdı. ayrıca herkesin türk olduğunu iddia eden ve diyarbakır'da kürtlere işkence yapıp, kürtlerin dili yasaklayan askeri yönetimler olmayacağı için pkk diye bir şey olmazdı. türkiye en azından burdan 300 milyar dolar kar ederdi. türban yasağıydı, ottu çöptü gibi saçma sapan şeylerle zaman kaybedeceğimize kalkınmaya kafa yorardık. arap ülkeleri ile vizeler çok öncesinden kalkar, şu an araplar'ın en önemli ekonomik ortağı olup zenginliğimize zenginlik katardık. ordumuz irtica mirtica ile uğraşacağına milli savunma sanayine kafa yorardı. yeşil sermaye diye muhafazakar insanların, dindar diye vatansever insanların önü kesilmediği için çok daha ilerde olurduk"

peki dedim, "ülkeyi kim kurtaracaktı?"

"tarih boyunca hiçbir zaman bağımsızlığını kaybetmemiş bu millet , yine birilerini çıkarır, bağımsızlığını elde ederdi. doğu anadolu'yu kazım karabekir kurtarmadı mı? maraş, urfa, antep kendi imkanlarıyla düşmanı kovmadı mı? herhalde tarih boyunca türkler'e karşı ciddi bir başarıları olmayan yunanlılar'ı da kovacak birileri çıkardı."

böyle deyince yıllardır masallarla büyüdüğümüzü anladım ve göz yaşları içinde bu mübarek arkadaşıma "gel sana bir yemek ısmarlayayım" deyip beni aydınlattığı için tebrik ettim."
*

buyrun: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=21617057
ilerde olmasına olurdu belki ama ne halde kimlerin elinde olurdu birde böyle düşünmek gerek.
ekşi de kıyametler koparan ancak ulu da kimsenin siklemediği entry.
atatürk olmasa türkiye diye bir devlet olmayacaktı.
--spoiler--
görüşlerine çok değer verdiğim bir arkadaşımın geçen gün yaptığı tespit. sebebini sorunca şunları söyledi:

"bir kere ülkeyi senelerce ekonomik olarak geri bırakan devletçilik anlayışı uygulanmazdı. kemalizm diye bir ideoloji olmayacağı için ordu ikide bir atatürk türkiyesini koruyorum diye darbe yapmaz, ülkemiz milyarlarca dolar zarara uğramazdı. ayrıca herkesin türk olduğunu iddia eden ve diyarbakır'da kürtlere işkence yapıp, kürtlerin dili yasaklayan askeri yönetimler olmayacağı için pkk diye bir şey olmazdı. türkiye en azından burdan 300 milyar dolar kar ederdi. türban yasağıydı, ottu çöptü gibi saçma sapan şeylerle zaman kaybedeceğimize kalkınmaya kafa yorardık. arap ülkeleri ile vizeler çok öncesinden kalkar, şu an araplar'ın en önemli ekonomik ortağı olup zenginliğimize zenginlik katardık. ordumuz irtica mirtica ile uğraşacağına milli savunma sanayine kafa yorardı. yeşil sermaye diye muhafazakar insanların, dindar diye vatansever insanların önü kesilmediği için çok daha ilerde olurduk"

peki dedim, "ülkeyi kim kurtaracaktı?"

"tarih boyunca hiçbir zaman bağımsızlığını kaybetmemiş bu millet , yine birilerini çıkarır, bağımsızlığını elde ederdi. doğu anadolu'yu kazım karabekir kurtarmadı mı? maraş, urfa, antep kendi imkanlarıyla düşmanı kovmadı mı? herhalde tarih boyunca türkler'e karşı ciddi bir başarıları olmayan yunanlılar'ı da kovacak birileri çıkardı."

böyle deyince yıllardır masallarla büyüdüğümüzü anladım ve göz yaşları içinde bu mübarek arkadaşıma "gel sana bir yemek ısmarlayayım" deyip beni aydınlattığı için tebrik ettim.
--spoiler--
aslında şu aralar tarih çalışanın ben in çok iyi bildiği üzere türkler yıkılıp yıkılıp, bağımsızlık ruhlarından dolayı kimsenin hımayesi altına girmeden yeni bir devlet kuruyorlar.

aslında mantıklı yani.

doğru söylüyor olabilir.
yunan ingiliz karması bir çocuktur babasını tanımadığından psikolojik bunalım yaşamaktadır, bu nedenlede dar kafalıdır.
ihtimaller üzerinden tarih yazmaktır. herkes yapabilir. fazla bir bilgi birikimi istemez.

he kimisi böyle öküzce yapar, kimisi daha mantıklı yapar.

kim yaparsa yapsın gerçeğin dışında kalır.

gerçek yaşanmış olandır. atatürk'ün ideasındaki türkiye'den ülkenin nereye getirildiğidir.

sizin hatalarınızın veya doğru yaptıklarınızın ürünüdür.

bunların da atatürkle ilgisi kalmamıştır zaten.
götümüze doğru ilerlerdi, evet.

birinci dünya ve ikinci dünya savaşı, inkılap tarihi, atatürk dönemi, iç ve dış politika da dahil olmak üzere ne kadar tarih biliminden yoksun bir zavallı söylemi olduğunu göremeyecek kadar nokta nokta olmak da bir nokta noktalıktır.

(bkz: tesbit sıçmak)
atatürk olmasa idi türkiye olmayacaktı ki ileri-geri muhabbeti gereksizdir.
atatürk'e hakaret etmek için malzeme sıkıntısı çeken yazarların ekşiden bulduğu laf.
halamın taşşakları olsaydı amcam olurdu.

kızılderililer olsaydı amerika mars ta çoktan üs kurardı.

hitler dünyanın bir yarısını, stalin öbür yarısını ele geçirseydi birbirleri ile insanlığa + katkı yarışmasında daha mutlu insanlık olurdu.

1. ve 2. dünya savaşları çıkmasaydı, sonrasında ki soğuk savaş ve uzay yarışı olmasaydı teknoloji daha da ileri olurdu.

vs.
vs.
vs.
Esir iken mümkün mü ibadet
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dininden de soğuyacak bu millet

işgaldeki hali sakın unutma
Atatürk'e dil uzatman gereksiz
Sen anandan yine doğardın amma
Baban kim olurdu bilemezdin .
birkaç ezik, şakirt söylemi. aldırmamak gerek. bir de üşenmeden yazmış. bence aydınlık türkiye partisi olmasa türkiye elli yıl ileri giderdi.
atatürk olmasaydı aya ilk ayak basan insan türk olurdu.
hicri takvime göre herhalde.
tanım: götünden uydurmanın en güzel örneğidir. hardcore tanım: ımını ırzını siktiğimin dinci zırvasıdır. tavsiye: siktir ediniz...
olaya bir de şu yönden bakmak lazım...

ülkemizde örümcek beyinli insanlar, şakirtler, yobazlar ve daha nice beyinsizler olmasaydı türkiye 100 yıl ilerde olurdu... onların saçmalıklarıyla uğraşmaktan ülke şimdi bu halde ve daha da kötüye gidiyor!
atatürk olmassa durumundan çok atatürkten sonra gelen despot kişiler olmassa ülke 50 değil 150 sene ileri giderdi. burdaki olay sadece atatürkün ismini kullanarak dikdatör bir rejimi korumaktır.
atatürk mahvetti ülkeyi. *
doğru önerme. hatta az söylenmiş. 50 yıl sonra değil tam 150 yıl sonra sağ kalan ve türk olan bulunursa, türklerin bir devleti olurdu.
şimdi iran da amerikaya kafa tutabilen bi ülke ve aynen bu tip bi gelişim göstermiş desek, eöööö öptüm canım.
kemalistlerin bu tezi çürütecek, sağlam bir tez ile karşılık verecekleri yerde ,

küçük çocukların işaret parmaklarını kaldırarark '' salak , saalaakk ahahaha '' diye gülmelerini andıran '' yobaz , şakirt, . söylemi vs vs '' diye yaftalamakta oldukları önermedir.

ne diyeyim.

çocuksunuz.
o günün şartlarından habersizlerin dengizlierin ürünü lafı güzaflardır bunlar devletçilik ilkesi birinci şarttı ülkede şartın en şartıydı yanında ırak surye herşey yabancılara kladı birtek türk milleti kaldı herşey herkes yoksuldu tabikide ülkede elirli manevi değerleri koruyacak ordu gibi bir desteğe itiyaç vardır
nasil demokrasi istemediler kemalist hareketi kuranlar yaf en çok demokrasiyi isteyenler kendileriydi en çok kadına hani şu askeri törenler varya işte o askeri törenlerde kadın bir adım öne koydular kadın hareketina önem verdiler, erkeğinin iki adım gerisinden giden kadının bir adım öne koydular seçme seçilme hakını verdiler bağımsızlık için uğraştılar sonra laiklik anlayışını getirdiler çünkü getirmek zorundaydılar zaten eskisi gibi ümmetçi anlayışla devam edemezlerdi ,suriye olsun ,ırak olsun cezayir tunus , manda yönetimleri altına girmişti, ve yıllarca bizmle kavga eden suriye bu konuda yanlıştı biz fransayla anlaştık , sonra cezayiri görmüyorlarmı(!) nasıl oldular en sonunda zor kurtuldular, daha sonra tabi bazılarının dediği gibi sosyolist rejimden etkilenen yönleride var oradak, yeni yönetim osmanlıyı parçalama hedefi olan gizli anlaşmaları söyledi gittiler ve anlaştılar sonra köylü milletin efensidir anlayışı sonra ise tabi atatürk azerbaycan ve türkistan bölgesi var olduğu için vazgeçip kendi yoluna devam etti zaten ne mulu türküm diyene anlyışınıda düşman aslında yakınlarda olduğu için söyledi türkiye türklerindeir anlayışını falan filan eğer böyle sölemese yakınlardaki düşman yeniden gelirdi tabi gerçekten, kemalizmin hem türkçü milliyetçi hem sosyolist anarsişt yönleri var ,köylü milletin efendisidir anlayaşı olmalıydı çünkü ,geriye kalan bir tek bu bölgeyi diğer bölegeler gitti sömürege oldular ve köylününde yeniden ayağa kalkıp gerçekten türk olup üretmesi ellerinden gelini yapması bir değer üretmesi ekip biçmesi gerekiyordu ...
ve akılcı davranmak zorundaydılar. türklerin gerçektan zeki olup üretip övünmesi gerkiyordu ama sonradan bizim amerikanlarla ne işimiz vardı biziim amerikayla ve natoyla ne işimiz vardı bağımsız olmak varken.. sonra atatürk ne dedi biz hayatın içinden gelen kurallara göre hareket ederiz dedi hiçbir kitabın dogmalrına göre hareket etmeyiz!! çok doğru yaptılar ülkenin o zamanki konumuna göre...
eğer iyi niyetliyse (ki şeyimle gülerim buna) sıfır tarih bilgisi olan biri tarafından kaleme alındığı açıktır.
hadi diyelim atatürk olmadı. birileri çıktı ve ülkeyi kurtardı. yerlerde sürünen, ekonomisi sıfır, kapitülasyonlar ve dış borçlar altında nefes alamayan, milli bir burjuvası olamayan,ekonomisi tamamen yabancılar ve azınlıkların elinde olan ülke nasıl bağımsız olacak ve kalkınacaktı ki ?
Bu kadar cahilliğe insan isyan ediyor artık. yukarıdaki yazıyı yazan vatan hainidir. inanın bir gün gerçek atatürkçü bir düzende vatan hainliğinden yargılanacaklardır.
gelelim kazım karabekir'e. adam doğu anadolu'dan batıya gelmemiş bile. evet bir kahraman. kabul ama lider vasfı olmayan bir kişi ülkeyi nasıl birleştirebilirdi ki? O kazım karabekir bile mustafa kemal'in önderliğini kabul etmiş bu günkü serseri takımına ne oluyor ?
kurtuluş savaşı öncesi her bölge kendini kurtarmaya çalışıyordu. bu arkadaşlar kars islam şurasını duymuşmudur acaba ? sonunu bilirler mi ? küçük lokmalar yutulmaya mahkumdur. bölgesel kurtuluş çarelerinin hepsi de kars islam şurası gibi ingilizler tarafından yok edilmeye mahkumdular.
bir senaryoda ben yazayım.
kurtuluş savaşında mustafa kemal yok. padişah sevr'i imzaladı. sevr uygulandı. ülke parça parça bölündü. bize bırakılan yerlerde ingiliz, fransız, italyan nüfüs bölgeleri oluştu. zaten ermenilere ve yunanlılara bir sürü yer verilmişti. türkler anadolu'da sıkışmış sanayici ülkelere hammadde yetiştiren köylü toplumu olarak kaldı. sevr deki maddelere göre elli-altmış yıl sonra anadolu türk nüfusu da eritildi..
nasıl senaryo ?
türk milleti bağımsızlığına düşkünmüş. yok yaa. valla küfürbaz olacağım bu yavşaklar yüzünden. ulan ülkenin satılmadık değeri kalmadı. elin gavuru çatır çatır sömürüyo, anamızı belliyo. gıkınız çıkıyor mu ? bir avuç atatürkçü, solcu yırtınıyor o kadar. siz kim bağımsızlık ruhu kim...zeka özürlüler.
atatürk olmasaydı, değil elli sene;

sonsuza dek "t ü r k i y e" diye bir ülke olmazdı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar