bugün

Reel işsiz.
şu eri alın şurdan.
görsel
askerlik görevimi yaptıgım rütbe
(bkz: tek kazık astek)
normal koşullarda asla terhis olamayacağınız rütbedir. zira herkes bilir ki doktor asteğmenler son 3 ay kala, diğerleri ise son 1 ay kala teğmen rütbesi takarlar. dolayısı ile tüm yedek subaylar normal koşullarda teğmen olarak terhis olurlar.
tabii ki içlerinden ne oldum delisine bağlayanlar da çıkıyor ama şirazesini kaybetmemiş her astek ksd'lerin dert ortağıdır. yeri gelir ksd'nin hakkını savunur. kıymetlerini bilmek gerek.
Valla bizim bölükte pek kale alınmıyordu atğm'ler. Genelde de alınmıyor. Özellikle Bçvş'ler pek sevmezler. Çünkü bir Bçvş, Blk olmadığında bin kaplan gücünde olabilirken, atğm yavrum bi boktan anlamadığı için apışır kalır.
Şimdi övmüyorum kendimi, ben bölük yazıcısıydım. Hiçbir atğm'ye komutan demedim. Özellikle bir kıskançlık olduğu için değil, o iş kaktırma içtimalarının hiçbirinde olmadığım için * He bir de benden yaşları küçüktü, onlar da utanıyordu. Onlara abilik yapıyordum. Üzülmeyin ben 1-2 aya evimde olucam sizin gözünüzde büyümesin 8 ay. Bir gün elbette biter falan diyordum.

:)
astsubaylar asteğmenleri takmıyormuş bak hele hele;

2005 yılında, şırnak beytüşşebap 6. tabur komutanlığında bütün taburun önünde tarafımca itin götüne sokulmak suretiyle rütbesi kendine hatırlatılan başçavuş da umarım şuan bu entryi okuyordur.

herkes rütbesini bilecek aga, bilmeyene itinayla hatırlatılır. ben öyle yaptım, sizde aynı durumda kalırsanız çekinmeden yapabilirsiniz.
neymiş bu doğuya gitme korkusu arkadaş. hangi entryi okusam doğuya gitme riski var falan yazıyor.
gerekirse gideceğiz tabi.
Çok saçma bulduğum rütbe. Ne yani sen bir üniversite okudun diye o işe yıllarını vermiş astsubaydan, uzman çavuştan nasıl üstün oluyorsun?! Ben asteğmen olsam karşımda kırk yaşında bir başçavuşun esas duruşta bana komutanım demesi benim bile ağırıma gider.
gereksiz boş bir uygulamadır
zaten fakirler askerlik yapıyor
paran varsa bedelli yaparsın
5 10 senede bir bedellik çıkıyor
çoğu genç kısa dönem yapabilmek için okul okuyor
işsizlik yükünden kurtulmak için asteğmen olmak istenebilir
birgün senden yaşça küçük birinin sana emir vermesi gücüne gideceği için
ast subaylara abi demek bir vefa borcudur.
eski sistemde harp okulu mezunu olan personellerin mezun olduğu rütbe idi ve bu rütbe ile göreve başlarlardı.
gereksizdir, kaldirilmalidir.
içerik bulunamadı.
prestijli bir rütbedir.
okumadığına yan demektir.
rütben bu ise işin pekiyidir.
Asteğmen adaylarına ve asteğmenler olanlara bir kaç sözüm var kulağınıza küpe olsun . Er lere özellikle kısa dönem erlere insan gibi davranın. Şafak saydığınızı ve kısa dönem er ve hatta hatta erden bi farkınız olmadığını bilin .
''OF-D'' nato kodu ile türkiye başta olmak üzere; almanya, fransa, amerika birleşik devletleri ve daha bir çok nato ve avrupa ülkesinde bulunan rütbedir.

türkiye'de asteğmen rütbesine nasıp edilenlerin tamamı 4 yıllık sivil üniversite mezunlarından oluşur.

asteğmenlerin diğer tğm-alb arası subay rütbelerinden farkı: harbiye mezunları, sutasakçılar/suem mezunları ve önceden astsb. olup sınavla subay statüne yükselenler görevinin ilk yılını teğmen olarak icra ederken, uzun dönem(12 ay) askerlik çıkan 4 yıllık üniversite mezunu askerin gerekli temel eğitimler verildikten sonra, astsb. kd. bşçv ve teğmen rütbeleri arasındaki asteğmen rütbesine nasıp olmaktadır.
Şu an iç güvenlik harekatlarında ve operasyonlarında aktif görev almıyorlar ama askerde 8 arkadaşını defnetmiş bir eski asteğmen olarak söyleyebilirim ki bu operasyonlarda cesurca davranan ve kahramanlık yapan bir çok asteğmen tanıdım.
Şimdiki bedelli yavşakları gibi görevden kaçmamış, vatanın bekası için mağaralara dalmış, çapraz ateş altında intikal yapmış, sıcak/soğuk Zorlu doğa şartlarında fedakarlıklar yapmış bir çok kardeş ile beraber görev yapmaktan gurur duyuyorum!
TERHiS OLURKEN SAĞLAM PARA BiRiKTiRMiŞTiM.
askerliğimi yaptığım şekildir. iyidir güzeldir. ayrıca safari ile antalya sokaklarında dolaşınca ayrı bir havası oluyordu. malum ankara gibi her dakika bir asker göremezsiniz orada.
Ortalama 4 bin tl'den 9 ayda cebinizde 36 bin tl ile dönebilirsiniz. Mantıklı bir askerlik seçeneği.
ah ah ne maaş alıyoduk be. 5200 dü 3 ay teğmenlik yaptık 6000 oldu. daha da 20 sene alaman o parayı.

paranın bi hayrı yok da rütbenin biraz var. millete hava atmak için değil. yüzbaşıyla binbaşıyla konuşurken bile adam dinliyor. er olsan öyle mi amk?

ayrıca doğuda karakoldaysan daha da iyi. gerçek askerliği daha iyi öğreniyorsun.
üniversite mezunudur.
2008/2009 yılına kadar doğuda tim komutanlığı veriyorlardı. Yahu bu adam asteğmen, iç güvenlik harekatı eğitimi almamış.Ne bilsin araziyi, ne bilsen pusuyu, mevziyi? Bir sürü karargahta yatan, götü göbeği salmış subay, astsubay varken bu adamları araziye gönderen zihniyete yazıklar olsun.
Astegmen (rütbe) seçilmez seçer. Zaten 4 yıllık diplomanız varsa astek adayısınız. Şansınıza gelirse gelir gelmezse kısadönem. Sivil memurlar yeri gelir erler bile siklemez sizi. En angarya işkeri yapar psikolojik olarak baskıya maruz kalırsınız çoğu yerde.