bugün

Microsoft' un asx gibi güzel bir uzantıyı bir ses formatı için ayırmasından sonra ortaya çıkarılan başka bir isim.
asp.net* ile karıştırılan, karıştırıldığını gördüğümde sinirlenerek götümden ve burnumdan, hatta kulaklarımdan buhar çıkarttırtan lanet olasıca dosya uzantı şeysi.

sanırım bu korkunç gerçeği açıklamanın vakti geldi...

evet biliyorum çok üzülüyorsunuz şu anda. gözlerinize inanamıyorsunuz. ama bu çabanız hiçbir zaman gerçeği değiştiremez, değiştiremeyecek de. yıllarca aspx ile kod yazdığınıza inandırıldınız.. gururlanarak ulu orta ben aspx biliyorum hehehe dediniz...

fakat şimdi bildiğiniz şeyin ya da bildiğinizi iddia ettiğiniz şeyin aslında asp.net olduğunu öğreniyorsunuz. biliyorum zordur bazen gerçeklerle yüzleşmek, gerçeğin o korkunç acısını hissetmek, bilirim.. üstelik yıllarca bu gerçeğe alıştırılmışken, yırtık dondan fırlar gibi sözlükte beliren whippersnapper amca tarafından gerçeklerle tüm çıplaklığı ile yüzleştirilmek insanı çok acıtır..

işte tüm çıplaklığı ile aspx gerçeği;

şimdi arkadaşım, bak. amacım kimseyi rencide etmek değil. ne demiş büyüklerimiz:bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır. hep birlikte hem eğlenirken hem de öğrenelim.

soru: nedir bu aspx?
cevap: asp.net teknolojisi kullanarak oluşturulan web sayfalarının uzantısıdır. yani biz aslında aspx ile kod yazmıyoruz. herhangi bir programlama dili ile .net framework alt yapısını kullanarak asp sayfası oluşturuyoruz. .net teknolojisi kullanıldığı için asp'nin sonuna, .net teknolojisini kullandığımızı belirten (x) geliyor. sonuç:asp(x) oluyor. işte olay budur.. aynı mantık ascx'de de geçerlidir, asmx'de de geçerlidir ve hatta asax'da da geçerlidir..

değdi mi şimdi benim götümden buhar çıkarttırttığınıza ha? değdi mi? yıllarca oramdan buramdan beni sinirlendirerek buhar çıkarmaya teşvik ettiniz.. şimdi bu yazı size uzun gelir okumazsınız da..

hala karşıma geçip ben aspx biliyorum derseniz bu sefer amınızı götünüzü kırarım. hadi dağılın evinize..

ha bu arada ajax da mı şimdi .net framework kullandığı için kıçına (x) alıyor derseniz bu sefer amınızı götünüzü kırdıktan sonra keserim. ajaxdaki x xml'in x'i oluyor. siktirtmeyin x'inizi..
internetten direk indirilen bir verinin uzantısıdır.

misal dosya .aspx uzantısında ve siz bu dosyayı bilgisayarınızda açamıyorsunuz. dosya uzantısını .html olarak değiştiriniz. veyahut dosyayı explorer da açmaya çalışınız. birinden biri mutlak olumlu yanıt verecektir.
Kolay kolay göçertilemeyen kodlama.