bugün

Evet dün dolap kontrolü yapan komutanın kitaplarıma el koyması sonucunda öğrendiğim uygulama.

Siyasi ve diğer zararlı içerik barındırdığı dolayısıyla yasak olduğunu söyleyen komutanın el koyduğu kitaplar sırasıyla: nutuk ve ruh adam....

Edit: gidip konuştum ve okumama izin verdi. içeriği sakıncalı kitap okumak yasak arkadaşlar ve doğru bir kural.
Belli hususlarda kısıtlamalar olsa da abartıdır. Askerlik yaptığım kışlada başta Mustafa Kemal Atatürk'ün olmak üzere yüzlerce kitabın bulunduğu küçük bir kütüphane bile var. Taburdan alaya kadar da böyle. Askerlikte böyle bir yasak yok. Gereksiz inisiyatif alan birisine denk gelinmiş bence.
(bkz: nutuk) 'tan rahatsız olduysa çomardır, komutan denmemelidir. Bu mala vatan emanet ediyoruz işte.
askeriyede kitap okumak yasak değildir, burada ki olay komutanın keyfi davranmasıdır, tabi uç noktada sol ya da sağ kitap olması dışında sorun olmaz.
siz bu sidiklilere güvenmeyin hiç kitap götürmeyin en iyisi.
Öncelikle er veya erbaş olarak askerlik yapan herkes askeriyede bi "dolap düzeni" olduğunu bilir.

Dolabın en üst gözünde nizami duracak şekilde el yüz havlusu, traş köpüğü, traş kolonyası olur,

Askıda temiz kamuflaj, banyo havlusu, eşofman takımı ve benzeri şeyler olur.

Alt gözde de terlik vs.

Tüm koğuş dolapları bu şekilde tek tip olur.

Kitap ise varsa kütüphane ( çoğunluk olmaz) yok ise yemekhanedeki dolaplarda bulunur.

Yani askeriye de kitap okumak yasak değildir,

en azından bizim zamanımızda dolapta kitap yiyecek vb. Şeyler bulundurmak yasaktı.
Askerde sürekli kitap okudum. Bir Allahın kuluda ne yapıyorsun sen diye sormadı. Hatta subaylar gelip ne okuyorsun tavsiye eder misin diye soruyorlardı.

Bir tane binbaşı sayesinde Sabahattin Ali ile tanıştım.

Bende ona simyacı kitabını hediye etmiştim.
azra kohelin fi kitabini almistim kibrista. onaylamasi icin astegmene goturdum hic unutmam benim yasimda makina muhendisi bi atgm. vardi ismail özgür diye "bu ne lan müstehcen şeyler yok degil mi icinde" deyip imzalamisti.
öyle bir şey yok. askerlik yaptım, asker çocuğuyum, öyle bir şey görmedim, duymadım. hatta her birlikte kütüphane vardır. kütüphane dışında gazinolarda kitaplık vardır. koğuşlarda yasak olabilir. her şey belli kurallar çerçevesindedir.