bugün

hiç ilgi çekmeyen, üzeri örtülmek istenen gelişme.
(bkz: çayın içine bisküvi düşürdü)*
askerin her zaman darbe planı vardır. bunu savcı doğrulasa ne olur doğrulamasa ne olur. örnek vermeye gerek yok sanırsam.
linkini de verelim tam olsun.

http://tinyurl.com/y9t8cwz
ne hikmetse belli bir gruba yakınlığı ile tanınan gazeteler* ve internet siteleri* hariç hiçbir yayımcı kuruluş tarafından teyit edilmemiş haber.

teyit edilmeyen kısmı haber içinde geçen

--spoiler--
BALYOZ Güvenlik Harekâtı Planı'yla ilgili 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca oluşturulan bilirkişi heyeti, yaptığı inceleme sonucunda, belgelerin seminer değil darbe planı olduğu sonucuna vardı. Askeri Savcılık, bu doğrultuda hazırlanan bilirkişi raporunu, özel kuryeyle önceki gün Balyoz Eylem Planı soruşturmasını yürütülen Özel Yetkili istanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.
--spoiler--

paragrafı. çok ilginç gerçekten. kimse darbe planı yapan kişilerin tutuklanmasına karşı geleceğini düşünmüyorum fakat bu haber içeriğinin yani özellikle "1.ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca oluşturulan bilirkişi heyeti, yaptığı inceleme sonucunda, belgelerin seminer değil darbe planı olduğu sonucuna vardı." kısmının sadece bır kısım medya tarafından yazılmış olması çok düşündürücü. hoşlarına gitmiş demek ki.

bu arada dikkatimi çeken bir başka husus bu başlığın altına "yazamaz ki yazamaz kiiii" tadında entry giren zihniyetin de aynı düşünce yapısı içerisinde olması. en azından benim okuduğum kadarıyla öyle.

amacım tutuklanan askerleri savunmak değil bu haberi incelemek. özel kurye ile cumhuriyet savcılığı'na gönderilen raporu bu arkadaşlar nasıl ele geçirmiş onu anlamadım. ya sıkıyorlar ya da istihbaratları çok sağlam.

her kim bu ülkenin gelişmesini engellemek istiyorsa yargılansın ve cezasını alsın. ama askerler tutuklanıyor diye alkış tutmak nasıl bir mantıktır anlamadım. üzülmemiz gerekir yargılanan türk askeri. bu adamlar seni,beni koruyacakken nasıl darbe planı yapar diye üzülmemiz gerekir. bravo bak ne güzel tutukluyorlar paşaları diye göbek atmamız değil.
ASKERi SAVCIYA DA BOK ATAR BU ZiHNiYET. KARARI VEREN BiLiRKiŞiNiN ASLINDA BiLMEDiKLERi iDDA EDiLiR BiRAZ DAHA ÇAMUR YAPILIR ONLA KURTARAMAYACAKLARINI ANLAYINCA, KÖMÜR YARDIMI VE DENiZ FENERi iLE KONU SOĞUTULMAYA ÇALIŞIR EN SONUNDA OLACAK iSE ÇIKAR DELiKANLI GiBi DERLER Ki;

- ULEN MEMLEKET VATAN HiÇ SiKiMiZDE DEĞiL YETER Ki GÜÇ iKTiDAR BiZiM ELiMiZDE OLSUN PARA KAYNAKLARI BiZE AKSIN ZATEN MEMLEKET SEFALET iÇiNDE BiLE OLSA BiZ KAYMAĞIMIZI YEMEYE DEVAM EDERiZ CAHiL HALK iSYAN BiLE EDEMEZ PROPAGANDA DEVAM...
- ASKER GÖREVE
- YARGI GÖREVE
darbe planini yapan adam kendi agziyla itiraf etse dahi bu tur kirli tezgahlarin olmadiginda israrci olan tipler icin onem arzetmeyen durumdur. Hatta bu nedir ki, darbe yapilsin sonraki secimlerde yine muahfazakar bir parti iktidara gelsin bu adamlar "darbeyi bunlar yerini saglamlastirmak icin yaptirdi" demezlerse ben de kendimi bilmiyorum!

Komik bu insanlar, madem herseyin planini, ogutmesini, sindirmesini taktigini gelistirmis, uygulamasi aylar suren bu komplo(!) surecine hakim olacak kadar guclu bu adamlar siz neyin cirpinisindasiniz; sizin dediklerinize bakilirsa bu adamlar zaten isi bitirmis, "yok biz ulke elden gidecek derdimiz o" diyorsaniz toplumun istatistiki olarak yaridan cogunun uzerine gidilmesini istedigi bir sorusturmadan dolayi ulkenin elden gittigini soylemek ya o yaridan fazla olan milyonlari aptal yerine koymak yada hain olarak gormek demektir ya da bu dusuncenin kendisi basli basina aptalcadir.

Ya benim arkadaslarim var; arkadasim diyorum cunku mert adamlar, lafi gebele gubele etmeden diyorlar, dertleri bu ulkeye iyiligi yapacaksa da akp yapmasin, bu ulkeyi satacaksa da chp-tsk satsin, diyorlar. Ya delikanli gibi deyin ki ben hazmedemiyorum arkadasim, ulkenin elden gittigi filan yok ama bunca seyi bu heriflerin yapiyor olmasina hazmedemiyorum deyin. Bir kere de sovdugunuz anlarda oldugunuz kadar cesur olun ve hic degilse sozluk ortaminda bunu deyin! Bir Ferhan Sensoy onu birak bir Canan Aritman kadar olamadiniz!!!

Once kendinize aciyin! Memleket mi? -Hadi canim sen de bu soruyu samimiyetle soruyor olamazsin!
kesin fetocu askeri hakimin işidir. yoksa bizim askerimiz bugüne kadar karıncayı bile incitmemiş, bırakın darbe yapmayı, bırakın askerin eline pimi çekilmiş bomba vermeyi bırakın gencecik çocuğu asmayı.
görmezden gelinmeye calışılan haber.bakalım dogrulugu yanlışlıgı nedir?şimdiden bişey soylemek cok da dogru olmaz acıkcası.
,bu olaya rağmen, hala kabul edilmemesi olası olan durum.
hatta darbe gerçekleşse bile inanmamalarını bekliyorum.
alın size başka bir kaynak: http://www.ntv.com.tr/id/25062713/

Yok illa hürriyet, milliyet yazmadan inanmam derseniz daha çok beklersiniz...
devletin değiştirdiği yöntemin, eskisinden daha fazla kafa karıştıracağını gösteren durum. eskiden her şey saklanırdı, şimdi herkes her şeyi üzerimize saçıyor. bilgi bombardımanı altında, eskiden bildiklerimizi de unutuyoruz, kafamız allak bullak oluyor. sanırım içine yuvarlanmamızı istedikleri ruh hali şu: oğlum herkes suçlu lan, masum değiliz hiçbirimiz!
ak parti karşıtlarının (ki bunlar kemalistler, ulusalcı geçinenler, ülkücüler falandır) bi türlü kabul edemedikleri, sindiremedikleri bi olayın tsk nın kendi bünyesinde bile kabul görmesidir.
zaten bu karşıtlar darbe olsa bile hayır kardeşim yok öyle bişey derler. onlar ne statükocudur onlarrr..
daha 1 hafta öncesine kadar askeri savcılık her dediğini kabul eden bireylerin bu mevzuyu kabullenmek istememeleri çok normaldir. 1 hafta içerisinde bütün askeri yargı sistemi akp yandaşı, soroscu, fethullahcı olmuştur. * *
(bkz: paranoya)

taraf gazetesinin ortaya attığı darbe planı "iddiasını" askeri savcılığın doğrulamasıdır.
hazır darbe yapmışı orda dururken dikkat çekmeyen gelişmedir. birde dönemin genelkurmay başkanı olan ve akp ye yakınlığı ile bilinen hilmi özkök'ün ifadesine neden başvulmadığı konusu var. sanırım 1.ci ordu bu darbeyi tek başına planlamış ve hayata geçirmeye çalışmış. bir başka konu ise akp ve yardakçılarının kendilerine karşı olan herkesi darbe yanlısı gibi göstermeye çalışmasıdır. darbeden en çok nemalanan bu kesim darbe olduğu zaman en çok zarar gören kesimin yine kendi deyimleriyle kemalist, ulusalcı geçinenler olacağının farkında değillerdir. akp yi her eleştirene darbeci, bot yalan tarzı usluplarla saldırmakta ancak akp ve yardakçılarına yakışan bir usluptur...
insanların iddia kavramından ne denli uzak olduğunun ve kendi doğruları adına mevzuyu oyun hamuruna çevirmekte zerre tereddüt etmediklerinin ispatı olan iddiadır. evet iddiadır. ha aslı vardır veya yoktur orası değil konu. konu; şu an bunun bir iddia olması ve gerçekmiş gibi üzerinden fikir yürütülmesi, savaş naraları atılması. age of empires oynanmıyor efendi, ülke bu. maç seyreder gibi yorumlamaktan vazgeçin artık bazı şeyleri.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2010/02/26
hukuk cahili insanların, soruşturmanın gizliliği esasını bilmemesi sebebiyle; askeri savcılıktan açıklama beklediği iddiadır. voleybol mu oynanıyor? bazıları hakikaten hangi kafalarda yaşıyor merak ediyorum. tekrar ediyorum, doğrudur veya yanlıştır ancak bu, şu an bir iddiadır. iddialar üzerinden ülke yönetiliyor, ona hayret ediyorum.

ek: ve ayrıca iddia eden ispatla yükümlüdür. karşı taraf bunu reddetmedi diye, iddia ispatlanmış sayılmaz.
her naneye çıkıp konuşan kudretli paşalarımızın reddetmediği iddiadır.

(bkz: sukut ikrardan gelir)
askeri savcılığın adalete hükmettiğinin bir kanıtı olabilir mi bu ? kısmende olsa evet, ama o kadar aşikar bir biçimde sunuldu ki darbe planı artık kabul etmemek terbiyesizlik olurdu. ülkemiz daha demokratik bir ülke olmaya başladı birde askere sivil yargı yolu açılsa büyük bir adım daha atılmış olur.
askeri savcılığı, daha doğrusu savcılık müessesesini taklacı güvercinler derneğiyle bir tutan bir zihniyet için; tck 285' in hiç bir şey ifade etmediğinin ispatı iddiadır. bu iddia, soruşturmaya konu olan raporlar hakkındadır ve bununla ilgili açıklamada bulunabilecek tek kurum, o raporu hazırlayan savcılıktır. ve bu iddia doğru da olsa savcılığın şu an hukuken yapabileceği tek şey, soruşturma hakkında bilgi vermemektir.

iddiayı reddetmek de alenen gizliliği ihlal ettiğinden, hala bir hukuk merciinden böyle bir hukuka aykırı hamle beklenmesi; hukuksuzluğun içimize işlediğinin kanıtıdır.
olay gazetelere belgelerle yansımadığından, hala gizliliği esas olan soruşturma hakkında ortaya atılan iddiadır. ancak bu ülkede bazı kesimler hem savcıyı, hem hakimi çok güzel oynadığından; işin iddia boyutuna bakmayan ve iddia makamının alenen hukuku çiğnemesini bekleyen bu kesimin bu vesileyle aymazlığını da ortaya çıkarmıştır.

bırak iddiayı, yukarıdan vahiy gelse o dosyanın gizliliği esastır.

ve "yalanlanmadı demek ki doğru" mantığıyla bu olayı oldukça sığ bir zemine çeken kesimin, yargılama sürecinde sanığın haklarından olan "susma hakkından" bihaber olduğu alenen ortadadır. yalanlanmadı da, iddiayı yapanın elinde hani somut kanıt arkadaş? hani "işte o rapor"? bir kere olsun bunu sordun mu?

kafamıza göre hukuk yaratıyoruz. bilindiği üzere sanık susma hakkını kullandığı vakit bu; hakim tarafından suçluluk ispatı olarak değerlendirilmez. iddianın ispatı her zaman için somut delillere dayanmalıdır. ama kime anlatıyoruz. rasim ozan kütahyalı zihniyetiyle hukuk yarattık, sorguladık, yargıladık, cezayı kestik; maç kazanmışcasına sevinç çığlıkları attık.

iyi o zaman bundan sonra her soruşturma süreci hakkında ortya bir iddia atılsın, ondan sonra aksini ispatlamak adına tüm içerik ifşa edilsin. böyle bir mantık olabilir mi?
iddialar ve haber doğruysa, askeri savcılığı alkışlarım.
(bkz: darbe planı)
iddialar üzerinden şov yapmanın bedeli ağır olur sözünü hatırlatan iddia. sabahtan beri söylüyoruz ama okuyan kim. dosyanın içeriği gizlidir, belge görmeden konuşmayın vs. diye. ama rezil olan rezil olduğuyla kaldı tabi.

şimdi türkiye' nin en büyük gazetesine(!) mi inanalım, yoksa askeri savcılığa mı? aslında yine herkes işine geldiği gibi hareket edecek.
(bkz: sen de mi leyla)