bugün

"koruduğumuz vatan mı? yoksa kapital şirketler mi?" sorularıyla bunalmış bireyin isteğidir.

görsel bunu korumak istemiyorum. her şeye rağmen? sikerim her şeyini, her şey bu mu?

edit: bu sikik burger king, mcdonalds vatanseverlerini alın şöyle.
bu ülkede herkez askere gitmek ister gerekirsede ölürler. ama uğrunda ölünen amaç daha sonra ayaklar altına alınacak ve ölünen amaç ortada olmayıp ortada hiç olarak kalacaksak, soru işaretlerini im cevaplıyacak.
borçlu ya da asker olarak doğmadın sen arkadaşım. insan olarak doğdun. insan olman birilerinin düzeni devam etsin diye ölmeni ve öldürmeni gerektirmez. Sana dayatılanları sindirme zorunluluğunda yoktur. Vatan millet sakarya edebiyatı yapacağına mükemmel dünya edebiyatını yap. oğullarının parçalanan cesetlerini görünce kahrolan anaların olmadığı bir dünyanın edebiyatını mesela.

Bak arkadaşım bana atalarımdan bahsetmişsin. Çanakkalede şehit olan dedemden. Bu senin borcun demişsin. Düzenin 90 yıl önceki düzenle aynı olmadığını düşünmeden konuşmuşsun öylece. milletçilik hedesi vicdanın üzerine öyle bir perde indirmiş ki tek düşündüğün intikam duygusunun arkasına sakladığın geçmişin. Şu anda ne oluyor diye düşünmüyorsun. Yapman gereken bu düşün. Ne oldu deme. Ne olacak da deme. Ne oluyor de. Gencecik insalar ölüyor lan de. DÜşün. Kafan kopmaz. Düşün. Düşün. Düşün...
eskinin "her türk asker doğar anlayışı" artık çağımızda işlememesinin askeriye nin içinde bulunduğu pislik durumun türkiye nin terör sorununun modern türk erkeğini askerlikten soğutmasıyla ortaya cıkan soylemdir. bu vatan gidip dağ basında birilerinin keyfine şehit olmakla komutanlarının keyfine rezil olmakla savunulmaz. vatanınızı her çağın gerektiği gibi savunmalısınız boş edebiyatlar yapmayın artık.

edit: imla
hangi 5 bin?
vicdani ret hakkı falan değildir efendim.
ülke zora girdiğinde koşarak askere gitmek çok başka bir durum sakın ha kimse bunu karıştırmasın ağzına tekme atarım.

bakın çoğumuz hatırlayacağız 300 spartalı'da bir sahne vardı. hani leonidas, onlara yardıma gelen dost ordudaki askerlere soruyordu:

- senin mesleğin ne asker?
+ demirci efendim.
- ya seninki?
+ heykeltraş.
- spartalılar! sizin mesleğiniz ne?

evet hatırladınız sanırım.
abim mühendisin askerde ne işi var?
mühendisi doktoru mimarı geç; askerliğe fıtratı uymayan adamın ne işi var?
hayır bu adam ne anlar silah tutmaktan?
sokaklarda o kadar ipsiz sapsız serseri var.
ver kardeşim bunlara güzel bir maaş.
psikopatlıklarını dağda kullansınlar. ülkeye'de faydaları dokunsun değil mi?
profesyonel ordu şart şart şart!
diyarbakır şehitlerinden birisi yıllardır dostumdur. en yakın arkadaşlarımdan birisidir.
ne anlar abi o çocuk savaşmaktan? adam bilgisayar programcısıydı ne anlar askerlikten?

bakın başka bir örnek geldi aklıma.
yaz okulunda dersime giren bir hoca anlatmıştı.
bilirsiniz almanya kimyanın başkentidir.
peki almanlar neden kimya'da bu kadar ilerideler?

düşünün hocam şimdi türkiye 2. dünya savaşının demirbaş ülkelerinden birisi olsun.
erkekler size soruyorum; ne yaparsınız?
evet duyuyorum cevapları: "en önde giderim aga".
neden gidiyorsun? işine baksana.
önden asker gitsin sen neden gidiyorsun?
işte almanlar da böyle yapmışlar.
bir eğitim kurumu imha olduğunda koşa koşa başka kuruma sığınmışlar.
o da gittiğinde derslik bulmuşlar.
ve geldikleri nokta ortada.

asker millet olmakla*, 100 sene önce kahramanca kazandığımız savaşla gururlanmak gibi zaaflarımız var.
bu zaaflar çok tehlikeli.
o savaşı gerçekten inanılmayacak şekilde kazandık evet. ama sonra ne oldu?
bir arpa boyu gidemedik. şeriat gelecek zırvalarıyla yıllarca uyuttular.
sağcı solcu diye yıllarca uyuttular.
hacım bırakın başkalarının işini de herkes kensi işini yapsın.
ilerlemenin başka yolu yok.
(bkz: cehenneme kadar yolunuz var)
zengin pijlerin sefasını sürdüğü vatanı koruma derdine düşen amcık ağızlıların küfrederek, korkaklıkla ve vatan hainliğiyle itham ederek sindirmeye çalıştığı kişinin sözü. he amk, ben sınırı koruyum, nereden geleceği belli olmayan çapulcu orospu çocuklarına göğüs gereyim de allah'ın arap işadamı annemi babamı daha bir güvenle sömürsün, o parayla avrupa'ya 27 bin kilometre daha fiberoptik döşesin. allah'ın kayserili işadamı devlete daha bir güvenle faizli borç versin.
mazisi askerlikle geçmiş bir milletin askerliği neden bu kadar sorun yaptığını hala anlamıyorum. şehit mi oluyoruz evet olalım topraklarımız için. birilerinin çıkıp gençler yazın askerlik yapacak, askerlik şu kadar ay a inecek demesini hala yediremiyorum kendime.
ben askere gidecem oy ben askere gidecem. http://www.youtube.com/watch?v=NLBN_KfN_sY
vatanseverlik ya da anti-militarizm ucuzluğuna bulaşmadan biraz konuşalım mı?
i phone, ps3, hilfiger, abercrombie, burgerking, starbucks, dockers, facebook, twitter, kolej, kredi kartı vb. yüzlerce mayayla yoğurduğun çocuklara "hadi bakalım şimdi vatan borcu" diyosun ya; sürrealizmde çığır açıyorsun vesselam..
20 kontör ile 5000 sms atan çocuktan asker mi yaratmaya çalışıyorsun?
gayet iyi niyetli bir temenni ama inan olmaz arkadasım..
sosyo-ekonomik açıdan tüketim toplumunda kavrulmuşsa çocukların; sen onlardan sorgusuz itaat isteyemezsin, avcuna kına yakıp ülkene kurban ol diyemezsin, göndersen de hizmet bekleyemezsin..
bu çocuk ya tırlatır, ya kaçar ya da altına sıçar.. en iyi ihtimalle sadece gün sayar..
tüketim toplumunun dölü, yaylalarda lady gaga dinler.. suçlayamazsın!
birazdan sabah haberlerinde zorunlu askerliğin kaldırıldığı, buna rağmen isteyenin askere alınacağı duyurulsa tepkin ne olurdu acaba? tamam tamam ara sevgilini de yuppi yapın hadi, utanma!
bu entry nedeniyle tozlu ekranımı küfürle şenlendirecek arkadaşlara şimdiden teşekkür eder, nato mermer seküler kafa demek isterim..
asker düşünseydi orduda adam kalmazdı.
mesele gitmek isteyip istememek değil aslında. mesele eline kalemden başka birşey almamış kesimin eline koca koca silahları verip, hiç bir eğitim vermeden (ya da az bir eğitimle) teröristlerle çatışmaya yollamaktır.

böyle bir kafa olabilir mi? henüz askerliğini yapmamış biri olarak demek istiyorum diyeceklerimi;

kısa dönemi kaldır. uzun dönemde de 1-2 ay değil ver 6-7 aylık eğitim. ama öyle hadi kalkın, sürünün değil nasıl gizleneceklerini, nasıl kendilerini koruyacaklarını göster. dağa çıktığında çocuklar keklik gibi durmasın ortada. öğret şunları sonra dağa çıkar, savaştır.

her türk asker doğar doğru da eğitimini vermezsen o çocuk ne yapacağını ne bilsin? askerlik bir bilgisayar oyunu değil ki hilesini yazıp sonsuz cana sahip olasın. oturdukları yerden hadi böyle yapalım, yok olmadı şöyle yapalım diyen büyüklerin de tek tek ...*
'' evinden zorlamı getirdim oğlum seni, kendin gelmedin mi len askere,en büyük asker bizim asker diye, hı yavşak.. nizamiye kapısı orda oğlum isteyen çıkıp gitsin'' diyen komutanı anımsatıp.

askerliğini izmir, istanbul tekirdağ gibi yani batıda yapıp devlete zararından başka birşeyi olmayan askerleri, başka bir yerde değerlendirmek, daha mantıklı olanıdır.
bugüne kadar eline silah almamış adama 20 günlük eğitim sonucu asker dersen, bende o askere gitmem arkadaş. 17 yıl okuduktan sonra ben vatan borcumu illa askere giderek mi ödemeliyim.

ver arkadaşım beni doğuya öğretmen olarak ve beni devlet görevlisi olarak, temizlik işçisi olarak. hiçte gocunmam 17 yıl okudum temizlik mi yapacağım demem. çünkü o işi hakkıyla yapabilirim. askerlik sanat ve bilimdir. herkesin yapmasını beklersen her yıl yüzlerce binlerce şehit verirsin.

gaza gelip bilgisayar başından ülke kurtarmak yerine herkes kendi işini iyi yapsın zaten vatan borcunu öder.

not: bir iki cengaver çıkacak şimdi bıdı bıdı konuşacak. size göre sadece ölünce vatanını en çok seven oluyorsun bana göre işini en iyi yapınca vatanını seven oluyorsun karşim.

edit: eksi veren kardeşlerim. bu ülkenin savaşmaya değil, eğitim-öğretim görmeye ihtiyacı var. sen ilkokul çağındaki çocuğa öğretmen gönderemezsen, o çocuk 20 yaşına geldiğinde dağa çıkar sende askere giderek onu öldürmeye çalışırsın.
askere gitmeden önce son söylenen söz. işin garip tarafı askerdeyken de komutandan şunu duyarsanız "zorla mı getirdik oğlum sizi". yok canım estağfurullah...
illa gidiyorlar ama bunu diyenleri görmek bile hoş bir durum.
Olmayan bir barışa inanan ve bu görüşü savunan insanlar topluluğudur.
istemeyene sen vatan hainisin diyemeyeceğim durumdur. ben isterim, seve seve yaparım lakin bu milletimi seviyor olmamdan.
yoksa kimse bana 20 yaşına kadar bisiklete binmiş çocuğu iki ay yerlerde süründürüp dağın tepesine mg-3 ile gönderilmesini açıklayamaz.

profesyonel asker şarttır artık, hayatını pro evolution soccer oynayarak geçirmiş 20 yaşındaki delikanlıların bizi bunca yıl koruyup
bizim için canlarını vermeleri hepimizin canına yetmiştir artık.
"asker ocağı ana kucağı" kavramının bu kadar zedelenmesi, deformasyona uğraması ve yıpratılması sonucu askerliğin sadece elinde silah tutup beklemek olduğunu sananların haksız isyanıdır. askerliğe giden her yüz kişiden doksanı, orduda kazandığı hayat tecrübelerini gayet iyi bilir. askerlik sadece gidip 3-5 nöbeti yapmak değildir efenim, eğer ki sen bu topraklarda yaşıyor ve bu toplumun içerisinde bulunuyorsan, bu millete karşı "hak ve ödevlerini" yerine getirmekle mükellefsin.

zaten size saldıran bir grup ya da ülke yoksa, askerliğiniz de rahat geçer merak etmeyin.

askerlik yapmak için savaş çıkmasını bekleyenler, savaş çıktıktan sonra mı size silah tutmasını öğretecekler ?

ayrıca bedelli askerlik gibi bu kadar toplum kayırıcı bir olgunun da ülkemizde işlenmesi, insanlarımızın tepkilerinin hallice artmasına neden oluyor. askerlikte önemli olan elin silah tutması değil, kazandığın tecrübeler ve eğitimindir. fakat gittikçe yozlaşan fikirler ve yıpratılan kurumlar neticesinde eskiden bahsi bile açılmayan konular bugün aleni bir şekilde savunulmaktadır.

edit: evet gencecik insanlarımız terör yüzünden şehit oluyorlar. lakin bu türklerin askerlik olgusundan değil, tepedekilerin çıkar kavgasından dolayıdır. eğer tepkinizi göstermek istiyorsanız askere gitmemekle değil, bu ülkeyi sömürenlere bir bütün olarak direnmek ve baş kaldırmak ile olur.
istemeye istemeye gittik amk. 150 gün bir fiil yük oldum askeriyeye, yemeğimle, banyomla, botumla vs vs. bi sik yapmadım uzağından yakınından alakam olmamasına rağmen sıhhıye olarak yaptım askerliğimi. 6 kere bastım tetiğe 3ü tuttu 3 ü kimbilir nereye gitti. 5 ay boyunca 5 kere anca çıktım spora o da ben istediğim için. 3-4 ay öncesi 5 ay kendisi 3-4 ay sonrası olmak üzere 1 yılımı yedi askerlik. çok şey öğrendim belki, hiç aklıma gelmeyecek hayatlar gördüm adamlar tanıdım özlemin en saf halini gördüm fakat bunların hiçbiri benim bir çatışma da ölmeme engel değil nihayetinde. robot gibi eğittiğin adamlar yapacak askerliği aga, askerlik meslek olacak adam bu işten para kazanacak. 5 ay yapılan kısa dönem askerliğin bile sanırım 2-3 ayı gönüllü olarak geçiyor. (adı gönüllü sike sike yapıyorsun işte) valla klavye başında delikanlılık yapanlara söyleyecek çok sözüm yok gidin görün öğrenin, gelirken arkamda tüm milliyetçi hislerimi bıraktım da geldim, sizin dediğiniz askerlik çanakkale savaşında yapılmış, şimdi ki kocaman bir yalan ve onca vatan evladı bu yalan uğruna heba oluyor..
vatan borcu; tuvaletleri yıkamak, yerlere paspas çekmek, ve her türlü küfürü işitmekse, ve beş para etmez uzman çavuşların işini yapmaksa ben o vatani görevi yapmıyorum abi..
eskiden çok yadırganan bir sözdü. eski eskide kaldı demek bence hata olur. bizim millette bir gevşeme var. vatan olgusu am kokusu kadar hitap etmiyor artık insanlara. doğuda kürdistan kurulursa kurulsun... amerikanlar bize baksın... bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı bir zihniyet. sikerim ben öyle zihniyeti. amcıklar. size de bir siktiristan kuralım kardak kayalıklarında orada eşeklerle birlikte kalın. eşek sikip ürersiniz. oraya gelen giden de yok zaten. kimse sormaz askerlik.
artık bir anlamı kalmayandır.
askere çağırılınca kendisini nimetten sayan lolipopların girdiği triplerdir. sanki hepsi birer süper kahraman amk. gitmezseniz gitmeyin lan, siz gitseniz ne faydanız olacak ki zaten ?