bugün

bu isyana müteakip bir üst devre çıkıp şu konuşmayı yapar;

"ben 9 aydır burdayım çekpas çekiyorum, mıntıka yapıyorum. biz ilk geldiğimizde buraları 2-3 kişi yapıyorduk, hem de sizden daha çabuk bitiriyorduk. sike sike yapacaksınız."

ayrıca atarsa 007 başkada yok.
olmaması gereken isyanlardır. biz biliriz ki bugünün alt devreleri yarının üst devreleri.
isyan edilen yer sürgün yeriyse banyo da dayak yemeniz an meselesidir. sikerler.
Bir celali isyanı değildir.
zamanında bir rütbeli olarak her gün dinlediğim isyanlardır.
sikerim böyle işi derdim her seferinde.
neyse ki ben de teskere mi aldım, gittim.
onlar mı?
hala isyanda.
çok kisa surer kimsenin sikinde dahi olmaz yiyecegi dayakda yanina kar kalir.

torun torun otmesin borun oterse borun gotune korum.
Olmayan isyanlardır.

(bkz: Adamın götünden kan alırlar kamil kan)
bahar gelir, çiçek açar, torun gelir.
hiç unutmam kktc de askerim.sene 2012 falan. rütbem çavuş. en alt devreyim.yazıcıyım. tertiplerimin hepsi er. üst devre her gece koğuşa su basıyo biz temizliyoruz. yaklaşık 1 ay kadar haftada 3-4 kez devam etti bu su basma olayı. bir gece tüm devrelerim nöbetten yeni dönmüşler hepsi yorgun, pert olmuşlar. üst devre adamın rütbesi er bozuk türkçesiyle bana kalkmış 'çavuş kalk koğuşa su bastık onu çekin' dedi. o an hiç yaşamadığım bir an yaşadım içimde. insanın vücudundaki tüm kan birden beyne yürür mü? yürüdü işte. teskeresine 1 ay kalmış adamın kafasını tuttuğum gibi ranza demirlerine gömdüm. ortalık karıştı falan derken olay büyüdü. ben rahatım rütbem çavuş. emir verdi bana derim yırtarım diyorum keza öyle de oldu. o günden sonra hiç birşey eskisi gibi olmadı koğuşumuzda. pişman mıyım hayır bir daha olsa yapar mıyım kesinlikle evet..
Sonucu cif ve su basmaktır.

Torun torun ötmez borun, örterse borun g. Korum dediğim grup.

Not, devrecilik yok sıracılık var.
(bkz: benimle mi bot bağladın)
En kısa süren isyanlardandır. Diğer Üst devreler ile müttefik olunur Gün içinde savuşturulur. Sonucunda isyana öncülük eden erler uzun uzun nöbet tutarlar.
Yedek subaysanız uğraşmayacağınız işlerdir bunlar... bu yaştan sonra birde eratla muhattap mı olacaktık...
Biz çikardik kazandik ama sonra bizim devreler üst devre olunca ayni götlükleri yaptilar alt devreleri bir ben korudum amk.
pezevengin birisine atar yapmıştım tüm devreleri üstüme yürüdü. Hayır haklı olmanız hiç bir şeyi değiştirmiyor. onlara göre siz suçlusunuz. ya "tamam sensin" diyeceksiniz ya da bir kamyon sopa yiyeceksiniz. ben, tanrıya şükür ufak sıyrıklarla kurtulmuştum.
görsel
Askerde kendini sevdirmesini bilen adamı (gıcık bir iki kişi hariç) kimse ezmez. istisnalar hariç Belli bir müddet sonra istese de ezemez. istediği kadar alt devre olun. Usta birliğim mardin il jandarma alay komutanlığına bağlı bir merkez köy karakolu. Acemi birliğim çavuş talimgah izmir. Neyse ilk gün gittim hemen devrecilik yaptılar koca karakolun bulaşıklarını yıkattılar tek başına. Temizlik yıka pakla sil süpür hepsi. Dedelerden birisi: benle mi geldin askere? Dedi. Ses etmedim sustum. Hır çıkartmadım. Eyvallah ettim. Sonuçta Bozuk devreyim. Dönem sonu gittiğimden yalnızım. Sadece bir arkadaşım var o da delinin teki. Ona da baskı yapmışlar. Usta askerleri çivili sopayla kovaladı gözümün önünde. Korkudan çocuğa bir daha kimse ilişmedi. Neyse ne görev verirlerse yapıyorum. Bir iki gün böyle geçti geçmedi o bana laf söyleyen aynı çavuş baktım insafa geldi. Dedi ki: "Si....rim böyle işin ızdırabını, ne lan bu çocuk bu milletin eşşeği mi ki bütün işi bu garibana yıkıyoruz? Yap listeyi yeniden, herkes çalışacak" demesin mi? Allahım dedim ya şu işe bak. O karakoldan tezkere alırken o çocuklar beni omuzlarında uğurlayıp yolcu ettiler hiç unutmam.
Askere gidince teğmenlik istiyorum. eğer teğmen olursam böyle saf, temiz askerleri ezmeye çalışan askerleri muma çevirmek için uğraşacağım. Birde artist tayfa çok oluyorbu yerlerde. Bunları tespit edip tövbe ettirmeyene kale demesinler.
Büyük su baskınları ile son bulur.
Bu yüzden bedelli gidiyoruz işte..ne çekicem çomarların ağız kokusunu amk
işte o isyanlardan birisinde osmaniyeli yarma gibi bir ayıdan zopa yemiştim. bir üst devre olarak helayı temizletemeyecekmiyiz lan biz. evet ne yazık ki temizletemiyormuşuz.

az kalsın kıçımıza fırça sapını saplayacaktı amk öküzü. bu sebepledir ki, o an zopa yemek çok makul gelmişti bana. sonra helayı ben temizledim.
Bazen ise yarar aklini kullan yeter.
alt devremi kaldı. toplasan 5 ay.
Herkesten önce, mıntıka temizliği için uyandırılan alt devrelerin isyanıdır
Ya hepimiz mıntıka ya da hepimiz yatak!
Tarzı sloganlar atılır.