bugün

(bkz: lukus hayat)
bazen de elde patlayan durumdur...
Kimine göre kolay kimine göre bela bir iştir.
Bulunduğunuz bölükteki komutanların size ne kadar iş yığdığına, bölükteki er/erbaş sayısına göre değişir.
iyi vazife, kötü vazife yoktur. iyi komutan, kötü komutan vardır.
(ara: asker*)
bilgisayar tamirinden anlıyorsanız alayın tüm bilgisayarlarını size tamir ettirirler.
word, excel'i iyi biliyorsanız alaydaki bütün bölüklerin yıllık çalışma programları size yaptırılır. bununlada bitmez s1 kısmının yıllık plan programını oturur haftalarca siz yaparsınız.
PowerPoint biliyorsanız yandınız tüm birimlerin (bölük demiyorum dikkat edin) slayt gösterilerini siz hazırlarsınız. bağlı olduğunuz bölükte yardımcınız falanda yoksa işte o zaman yandınız bölük işleri bitmek tükenmek bilmez hele birde işlerden sıyrılan bir astsubayınız varsa kazan defteri, özlük dosyası, günlük emir defteri, nöbetler, günlük yazışmalar daha bir yığın işi siz yaparsınız. denetlemelere hazırlıklarda kıbleyi şaşıracak kadar çok çalışırsınız. birde bunlar yetmezmiş gibi evlere gidip bilgisayar dersi verirsiniz ve bilgisayarları tamir edersiniz. ammmaaa bunların hepsini yapabiliyorsanız testisleriniz yerde sürüklenir. etrafınızda sizinle iyi geçinen, sizi seven bir yığın rütbeli olur. özel günlerde sizinle daha önceden tanışan rütbeli eşleri sizide davet eder. istediğiniz zaman dışarı çıkma lüksünüz olur. siz ısrarla spora eğitime çıkmak istersiniz ama onlar kıyamaz ve göndermezler sizi tüfeğinizin namlusu temizlenmemekten dolayı örümceklere yuva olur. sizin bu iyi ilişkilerinizi hiç bir arkadaşınız çekemez ve size cephe alırlar kimseyi memnun edemezsiniz unutmayın. askerlik biter komutan asker ilişkiside biter ve yerini yıllardır hala devam eden abi kardeş ilişkilerine bırakır.
gece yazıcısı olursanız eğer, bütün gece bilgisayar başında oturup film izlersiniz. acil bir evrak gelecek de ben de kaydedeceğim diye beklersiniz. çay, kahve içip yanınızdaki arkadaşınızla geyik yaparsınız. sabah 6 da görevi gündüzcü arkadaşınıza devredip millet sabah içtimasına çıkarken siz pijamalarınızı giyip yatarsınız. akşam 7 ye kadar istirahatli sayılırsınız. askerliğin en kral yeridir. tek zorluğu gün ışığına hasret kalmanızdır. ancak artıları eksilerinden fazladır tabiki..
(bkz: bilgisayarda yazıcı olmak)
Bıktıran eğitimlerden ve uzun yürüyüşlerden kurtulma hadisesi ve diğer askerleri kıskandırma sebebidir. Bununla beraber, power point bilmek başa bela olabilir, en rahat yazıcı power point bilmeyen yazıcıdır.
askerde her işi yapan adamlara yazıcı denir. bilgisayarda harekat planlarını çizmekle kalmaz kum haritasına da aktarırı bunları. s-2 yazıcısı bazen bir çok astsubay ve uzmanın bilmediği bilgileri bilir. yazıcılar arasında adı konmamaış bir birlik vardır genellikle örneğin s-4 yazıcısına yamuk yapan bir asker kendisini 1 ay boyunca 2-4 nöbetçisi olarak bulabilir.
içerik bulunamadı.
Şuanda Ardahan 25'inci Mknz.P.Tug.K.lığı 2'nci Mknz.P.Tb.K.lığında Tabur Personel Kısım Amirliği(S-1)'nde yazıcıyım. Bl.K. vekili tarafından zorla tabur binasına götürülmemle başladı S-1 yazıcılığım. S-1'in ne anlamda olduğu dahi bilmiyordum * S-1 ne yapar falan hiç bir fikrim yoktur. Kısaca anlatmak gerekirse S-1 bütün taburdaki personelin işlerini yapar Sb./Astsb/Uzm.Erb. nöbet çizelgelerini, yıllık izinleri yazar. Nöbet değişikliği yapar. Vukuatı olan askerleri cezaevine yollar. Hiç bitmez kısacası işi. En zor yazıhane S-1'dir. Sırasıyla S-4 Bl.Yzc., S-2 ve S-3 gelir. * Daha sonra S-1 Ekmek yoklaması, personel yoklaması, ve miatlı evrakları Tugaya yollar. S-1'de bunlar yapılır diyim *

Yazıcı olmanın güzel yönleri vardır tabi * Mesela nöbet tutmazsın, sabah, öğle ve akşam içtimalarına girmezsin. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamazsın. Eğer Bilgisayarın OBi'ye gitmediyse (ki benim ki dün gitti (: ) Film, müzik vb. izleyip dinleyebilirsin. Ama OBi'nin elinden geçtiyse o bilgisayar daha hayır gelmez. Flash'ları kapatırlar, cd-rom'u kapatırlar, etherneti kapatırlar. dosya silemezsin, yerini değiştiremezsin. mouse tekerini bile kitlerler. office 2007 ise office 2003 koyarlar. AVG Free diye bir anti-virüs prog koyarlarhiç bir işe yaramaz. Birde Yazıcı ise ve tabur yazıcısı isen herkese işini yaptırırsın, yapmazlarsa yokuş olursun. Koskaca S-1'sin çünkü.

Arz ederim.

Emre KOÇAK
Piyade Çavuş
S-1 Yazıcısı
Bilgisayarın olmadığı antik zamanlarda daktiloyla yazıcılık yaparak saman kağıt kokusunu içine sindirmiş , sanılan aksine ebesine her daim bilimum subay astsubay tarafından atlanmış asker.
nasıl olunduğuna dair fikrimin olmadığı, askere gittiğimde elimdeki bilgisayar işletmenliği sertifikasının etkili olmasını umduğum iş.
Hiç bir askeri memnun edemeyeceğiniz görev.
Örneğin :
- Lan Bana dün de 3 - 5 yazdın bugün de başlayacam senin yapacaan işe
- Benim izin kağıdını daha ayarlamadın mı olum.
- Sana kaç kere dedim bana o adamla nöbet yazma diye inadına mı yapıyon olum sen yaaa
vs. vs. uzaaarrr gider.
tabur karargah yazıcısıysanız * * * * genellikle rahat edeceğinize delalet olan bir durumdur.

kötü yanlarıda yok değildir. örneğin akşam 5 ten sonra millet eşofmanlarını giyip gazinoda tv izlerken siz yazanede yardırırsınız.

lakin -17 derecede eğitim yapanları camdan bakıp görünce bulunduğunuz göreve şükredersiniz.

ayrıca bakınız:
(#14407493)
iyi yanları biraz daha ağır basmaktadır.hiç şüphesiz öncelikle askerliğe has bir forsunuz olacaktır.üst devrelerden gelebilecek baskıyı hafifletir ve hatta üst devreye racon bile kesebilirsiniz yerine göre.teftiş dönemleri genellikle en yoğun oldukları dönemdir.
jandarmaysanız ve siktiri boktan bir bölük ya da karakola düştüyseniz, jandarmada yazıcı müessesesinin kalkmasından ötürü tüm bu işleri ve fazlasını muhabere er olarak yaparsınız.
dayımın olduğu şey şey diyorum çünkü tam olarak ne yaptığı belli değil bilgisayardan anlıyorum demiş hem yazıcı yapmışlar hemde yazıcı tamiri yaptırmışlar dayımda yazıcının birkaç parçasını söküp takmış şansına çalışmış siz siz olun talihli değilseniz bilgisayardan anlarım demeyin gerçi dayım sonrasında komutanınkinden uzun sakalla gezer olmuş kimse birşey dememiş.
"kanka benim nöbetin saatini değiştirsene" lafını sıkça duymaya sebeptir.

Gerçi yazıcı değil muhabericiydik ama bu sefer de "kanka benim hanımı arasam olur mu" diye gecenin bir vakti gelenlerle uğraşırdık.

Hanım ney lan? 20 yaşında zibidinin üslubuna bak.
traş askerlik yapmaktır.
-Kanka printer olmuşsun tebrikler.

Edit: tarama özelliği var mı?
Genelde kantine gittiğinde albeni ve browni aldığında para ödemez,

+ bi albeni, bi browni, buda parası
- kanki paraya ne gerek var yeaaa güzel nöbet saati yazarsın ;)

o gün 01:30 - 03:30 nöbeti çat bir anda 19:30-21:30 a kayar.
en baba iştir. 20 askeri aylik 100 kagittan bağlasan zenginsin.
rütbelilere yakın olduğundan kimse gider yapamaz.
kendi işini kendin görürsün , bölük eğitimdeyken sıcak odada çayını içer başçavuşla takılırsın.
nöbet sepet yoktur ama gecenin bir saatine kadar da evrak kovalarsın.
arada bölük komutanı gelir bir iki bakınır gider.
en güzeli de kendi izin kağıdını , tezkereni kendin hazırlar imza sırasında en üste koyar imzalatır , koyar cebine siktir olur gidersin.