bugün

yaniii diyorkiii; yollarım dağlara kırın pkk yı diye bak sora şehit olurlar anaları başımıza toplanır ağlaşırlar seslerinden uyuyamayız, millet topu bize atar oy moyda alamayız, bu kararı tek başına verecek kadar ne hükümetiz nede başbakanım ben, en iisi asker isterse yapmak işler yolunda gitmesse bahane olurlar *
yaman bir çelişkiyi ortaya koyan sözlerdir.
o değil de bir genelkurmay vardı, sana tabiydi?*
çıkarsa tezkere, burak gidemeyecek ki askere! muaf ya hani.*
girip çıkmanın bize bir faydası olmadığını en az 17 defa gördüğümüz bir gerçek gün gibi ortadayken sonuna kadar karşı çıktığım söylem.
yaklaşan seçim dönemi öncesi "milliyetçi oy" kapma arzusunda olduğu belli olan bir adamın komik çıkışı.

bir süre önce zÂten genelkurmay başkanı "karar verin, dalalım" demişti.

ha tabi yiyen çok...yesinler...
akşam vakti sol frame e gelip adamı deli eden sözleri hatırlatan hededir. lan* *, asker 12 nisan'daki basın toplantısında bunu söyledikten tam 45 gün sonra mı jeton düştü sende? 4,5 sene istanbul sokaklarında pkk ve apo bayrakları açıp otobüs yakarlarken ab ayağına sadece seyrediyordun da şimdi "k.ırak'a mı girelim?". hani desen ki "k.ırak'a girelim" yine de sinirlenmem de, topu bir de askere atmak niye: "asker istesin girelim". hani istanbul'un dört bir yanını donattığın sloganlardaki anlam? hakimiyet kayıtsız şartsız milletindi hani? aklın sıra başarısızlıkta "ben istemedim asker zorladı", seçimde de "k.ırak'a giren kahraman". 6+6=12 adet bize göre evlat size göre kelle gittikten sonra size söylenecek tek söz, sizin o çiftçiye söylediğiniz sözdür.
saçma ve gereksiz bi laftır. asker zaten meclisten haber bekliyo. bariz şimdi aylarca karşılıklı bekleşirler.
asker bu işleri çok biliyordu da o yüzden 1 mart'taki tarihi tezkere öncesi gıkı çıkmadı dediğim sen kendi işine bak, asker kendi işine durumu..
Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ne demişti?

PKK yı kollayan Kuzey Irak taki Kürt liderlerle ben ne görüşeceğim.

Başbakan ise gerekirse görüşülür dedi ve ekledi..

Bakın burası önemli..

Dedi ki; Büyükanıt ın sözleri kişisel. Hiçbir zaman kurumsal açıklama olamaz. Kurumsal bir açıklamayı yaptığınızda kaos meydana gelir

Genelkurmay dan yıldırım hızıyla açıklama geldi:

Bu, Türk Silahlı Kuvvetleri nin görüşüdür.

Yani bireysel değil kurumsaldır..

iki ay sonra Cumhurbaşkanı koltuğuna oturacak..

Başkomutan sıfatını alacak kişiye karşı..

Silahlı Kuvvetler bildiri yayınladı..

Tavır aldı..

Hem de kurumsal olarak..

Peki Erdoğan ne cevap verdi..

Birçok şeyleri görmezden geliyoruz, duymazdan geliyoruz. Birçok şeyleri baldıran zehri olarak içiyoruz.

Bunu söyleyen kişi..

Bir buçuk ay sonra Cumhurbaşkanı adayı olarak karşımıza çıkabilir..

iki ay sonra da Başkomutan..

işin özeti şu..

Başbakan "askerler kurumsal açıklama yaparsa kaos olur" dedi..

Askerler de "kaos maos anlamam. Bizim görüşümüz bu" diye yanıt verdi..

Siz hiç böyle bir olaya tanık oldunuz mu?

Müstakbel Cumhurbaşkanı adayının durumuna bakın..

Gelelim 1 Mart tezkeresi pişmanlığına..

Erdoğan diyor ki; "Koalisyon güçleri içinde olsaydık. Orada 10 bin askerimiz olsaydı. Ne terör örgütü orada olabilirdi ne de duymak istemediğimiz şeyler olurdu"

Yani Kürdistan kurulmazdı..

PKK diye bir örgüt de kalmazdı..

Peki sorumlusu kim.. Suçlusu kim?

Onlarca yıl uğraşacağımız bu girdaba bizi kim soktu?

Hangi dar görüşlü politikacılar?

Hemen söyleyeyim..

Başta Meclis Başkanı Bülent Arınç..

"Iraklı çocuklar için hüngür hüngür ağlıyorum" diyerek tezkereyi engelleyen taşra avukatı..

Küçük, dar dünyası bugünleri görmesini engelledi..

Hatırlayın o günleri.. Bir de karşımıza geçip "demokrasi bu işte, Avrupa bizi alkışlıyor"diye afra tafra yaptı..

Şimdi ne diyor acaba..

Konuşsa ya..

Türkiye nin başını belaya soktum dese ya..

PKK saldırıları başlarsa, yine şehit vermeye devam edersek bunun sorumlularından biri de benim dese ya..

Bugünleri göremedim diye hüngür hüngür ağlasa ya..

Aklım, bilgim, kültürüm yetmedi diye özeleştiri yapsa ya..

Nerede..

O yine politika yapmaya devam eder.. Hatta Cumhurbaşkanı olmak bile ister..

Üçüncü önemli nokta..

Başbakan, askerler konuşuyor diye kızıyor..

1 Mart sorulduğunda da konuşmadılar diye askerlere kızıyor..

Keşke "Komutanlarımız da o zaman bunları söyleselerdi" diyor.. Yani bu işe girmeliyiz sözünü yüksek sesle telaffuz etselerdi..

Hani son söz hükümetindi.. Verseydin kararını..

O günkü taktikleri şuydu.. Askerler istesin, biz Meclis ten karar çıkaralım.. işler iyi giderse böbürlenelim..

Kötü giderse suçu askere atalım.. Onlar istedi diyelim..

Bu ne ucuzluktur..

Bu ne sığ düşüncedir..

Yazık bize!

Mehmet Tezkan
Vatan Gazetesi
1 mart tezkeresinin içeriğini bilmeyen cühelanın aynı kefeye koyduğu, halbuki 1 mart tezkeresinin amerikan askerlerinin tüm savaş konuşlanmalarını türkiye'de yapması ve bütün limanlarını amerika'nın denetimine "geçici" olarak vermesini öngören ve türk askerinin sadece çok kısıtlı bir alanda konvoy güvenliği sağlamasını içerdiğini dahi okumamış, parti popülizmi olsun da taştan olsun mantığından gaza gelerek pkk kamplarının tamamen yerle bir edilmesini öneren orduya rte'nin "al abi buyur" etmesidir.
dönem dönem durgunlaşmış olsa bile ülke gündeminden hiç çıkmayan teröre karşı hala ne yapacağımızı bilemediğimizin dışa vurumudur. ülke yönetimindekiler, kuzey ırak'a müdahalenin elzem olup olmadığını, neler kazanıp neler kaybedeceğimizi önceden öngöremiyorsa yahut olacakların sonuçlarına tek başına katlanmak istemiyorsa vay halimize.

mevcut koşullar içinde net adımlar atılma vakti çoktan geliyor da geçiyor. net adımlardan kastım hadi gidip kuzey ırak'a müdahale edip, gelelim demek değildir. artılarını ve eksilerini hesaba katarak ne yapacaksak yapalım demektir.
başbakanın yaptığı açıklamadır.
sebebi için
(bkz: havada seçim kokusu var)
askeri bir uzman olmayan başbakanımızın askeri uzmanların gerek görmesi ve talep iletmesi durumunda yasal altyapıyı verip tezkere çıkartacağını anlattığı cümledir. bunun çelişkiyle ne alakası vardır. bir ülkenin başbakanının * terörle mücadele konusunda askerin görüşünü alması ve tezkere çıkartmasının neresi ilginçtir. asker operasyon gerekli der. eğer başbakan isterse tezkere çıkartır. ancak asker cumhurbaşkanlığı seçimine siyasi meselelere karışamaz. asker siyasi değildir. asker başbakana bağlıdır.
abdullah gül'ün; bugün canlı yayında ntv'ye verdiği röportajda, sınır ötesi operasyon için hükümetin tezkere hazırlığı olmadığını açıklayarak, yalanladığı cümle...

rte: asker isterse sınırötesi operasyon yaparız...
ag: hop birader ne diyosun ya? kameraları gördün gaza geldin yine... abd olmaz diyo... yok böyle bir şey gündemimizde...
rte: haaa condo, geçenlerde onu mu söyledi? ya bende ingilizce yok ya, anlamadım tabi...
ag: neyse ben çözmeye çalışırım... ama arada gaza gelme böyle... sonra yalanlıyoruz, paleface üstümüze geliyor...
rte: o kim ya?
ag: dallamanın biri yaaa. her b.ku bildiğini zannediyo mal...
askerin dilinde tüy bitti operasyon yapalım, sonuç alırız diye diye...ama bugün askeri uzman olmayan başbakanımız o zaman pek bi uzmandı ve sallamadı askeri..şimdi onlarca sehit verdik yine, başbakan birden askeri hatırladı..geç olsun güç olmasın diyeceğim...ama durun bir dakika...yoksa seçim mi var?
sözlük bir zamanlar yazarların kendi yazılarının yazdığı bir yerdi. ne biliyim, 1.5 sene önce böyleydi.

sol frame: rte'nin ağzından çıkan cümleler.
entryler: gazetelerdeki köşe yazarlarının, yazılarının copy-paste'i.

hade bakalım.