bugün

son günlerde duyup en üzüldüğüm haberdir kendisi çünkü dün 2 asker daha intihar etti.

(bkz: adaletini sikeyim dünya)
burada bile trollük yapabilecek insanların olması gerçekten çok şaşırtıcı sözlük.
kandırmayın kendinizi, eyvallah ordu bizim için kutsaldır, toz kondurmak istemiyoruz ama üst rütbedeki subayların er ve erbaşlara nasıl davrandıklarını nasıl hakaret ettiklerini bilmeyenimiz yoktur herhalde. asker intihar etmiş , rapordda şöyle boğazından ve anlından giren kurşunlar diye . kandırmayın bizi yeter.
http://www.haberturk.com/...05624-yine-asker-intihari

Bir yenisi daha eklendi yazık..
öncelikle insanı üzen yaralayan bir olaydır. askere gelen er erbaş sayısını bilmiyorum, elimizde uzman, astsubay, subat ve erlerin intihar listesi yok fakat şöyle bir durum akılları kurcalayan. şimdi bu işlerde komutan suçlanır. doğrudur orada ondan sorumlu adam komutandır. askerlik değişik bir psikoloji dışarıda ki gibi değil. fakat bir insan aklı ki küfür ile intihar etsin. aklım almıyor bu durumu. sadece bir insan küfür ile intihar edemez. komutan küfür etti, intihar etti yok arkadaş böyle bir şey. bizim memlekette küfür çerez gibi herkesin ağzında hiç durmadan. överken bile küfür eden bir milletin küfürle intihar etmesi enteresan gelir. bir de işe şu yönden bakmak lazım. gelen malzeme ne? yani askere gelen er erbaşa bakalım. dışarıda binbir çeşit adam var. bunlar düzgün aile çocuğuda olabilir, hapcısı, gaspcısı da. şimdi böyle bir ortamda hayatı boyunca özgür yaşamış insanın emir altına girince kafasıda atabilir. yani iş sadece komutanın küfür etmesi değil bana göre. adam kız arkadaşıyla kavga etmiştir ya da kız arkadaşı nişanlısı askerdeyken adamı aldatmıştır komutan o gün bağırınca intihar etti. bir insan asla ama asla sadece bir insanın küfür etmesi ile intihar etmez. akıl sağlığı gerçekten yerinde olan insan. en kötü sinirine hakim olamaz komutanı döver ama genede onu yapmaz. bu intihar içinde astsubat, subaylarda var. emir komuta zinciri içinde bu kadar intihar edecek kadar büyüklükte bir ezilme yok. eskiden olsa bu işlerin içinde olanlardan biliyoruz daha sertti askerlik kabul ediyorum fakat şimdi kalmadı. onun için bu işte sadece bir küfüre bakmayan durumdur. mutlaka alt yapısında başka nedenler vardır sadece ufak tetiklemedir. yazık olmuş gençlere keşke canlarına kıymasalar. allah rahmet eylesin hepsine.
Allah katında şehit olup olmadıklarına kimsenin karar veremeyeceği durumdur.
silaha ulaşmanın en kolay olduğu meslek gruplarından birisi olan askerlerin askerlik süresince maruz kaldıkları kötü muameleler de düşünüldüğünde şaşırılmaması gereken durum.
nöbet tuttuğum kulübenin tavanındaki mermi izleri. benden önceki devrelerde bir asker nöbet tutarken tüfeği çenesine dayayıp intihar etmişti. merminin kulübede açtığı delikleri bakardım nöbet tutarken.
belki de artık saklanamayan gerçeklerdir.
bir yenisi daha eklendi;

http://www.memurlar.net/haber/321730/
münferit olaylardır.
herkesin kendine göre derdi var.
5 tane daha eklenmiştir;
19 Ocak 2013 Emre Ersöz – izmit – Cezaevi
21 Ocak 2013 ibrahim Acar- Gaziantep- Lojistik Destek Komutanlığı
22 Ocak 2013 Yasin Şimşek- izmir – 7. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı
23 Ocak 2013 Adem Kocakaya- Manisa- Sarıgöl ilçe Jandarma Komutanlığı
23 Ocak 2013 Selim Kara- Manisa- Turgutlu ilçe Jandarma Komutanlı
karikatür:
görsel
Asker, nerede olursa olsun rütbeliler tarafından eziliyor. Kısa-uzun dönem demeden o adamın sabrını sınıyorlar.. Askerde er'ler nöbet tutarken, dolu şarjör vermeyenler bile vardır. Adama ettiği hakaretler ve korkutmalar sayesinde, adam nöbette kafasına sıkacak mı diye korkarkar. Korkularının sebebi, o can gitti diye değil; kendisi soruşturmayla uğraşacak diye. Allah, bütün askerlerin yardımcısı olsun. Tez zamanda, o cehennem azabı yerden kurtarsın, tek parça ailelerine dönsün yiğitler.
askerlik vatan borcu herkes yapacak. torpilin varsa çürük raporunu al askerlikten yırt. raporu alıp birde delikanlı gibi dolaşmaları yok mu insanı çileden çıkarırlar.

kimi subay astsubay şark görevini çok zor şartlarda yapıyorlar. çoğu ailesini bile götürmüyor, korkudan. belli periyotlarla üç dört sefer şark görevlerine gittikleri için yıpranıyorlar. insanın çelik gibi siniri olması lazım.

askerlerin çektiği çile ayrı bir skandal. batıda askerlik yapanlar terör korkusu olmadan gerilim yaşamadan her hafta çarşı iznine çıkıp. eğlenmeden cinsel ihtiyacını gidermesine kadar. bir eli yağda bir eli balda askerlik görevini yapıyor.

doğudaki askerlerimiz çarşı izni olmadan yerine göre 4 saat veya 6 -12 saat bile var uykusuz yaz kış mevzide. sivil insan yüzü görmeden kelle koltukta nöbet tutuyor. dağa operasyona çıkıyor. mayın dedektörüyle mayın arıyor.

intihar etmese bile ömür boyu sakat veya psikolojisi bozuk olarak kalıyor. ondan sonra basın tartışıyor askerlerimiz neden intihar ediyor diye. batıda ki asker 12 ay askerliği boyunca (acemi birliğini saymıyorum) her hafta çarşı iznine çıksa 12 ayda 48 gün yapar.

genelkurmaydan bir yetkili çıkıp demiyor ki. doğuda ki askerlerimize jest yapıyoruz. çıkmadıkları çarşı izinlerini teskereye ilave edip. bir ay erken gönderiyoruz. orada ki askerlerin pisikolojisi sağlam tutulursa. gereken adalet er subay astsubay dengesi sağlanırsa. asker intiharlarının önüne geçilmiş olur. adaletsizlik ortadan kalkar.
bir yenisi daha eklendi ;

-26 Ocak: Hakkari'de askerlik yapan Uzman Çavuş Regaip Sel'in Ankara’da kaldığı askeri misafirhanede, kendisine ait silahla intihar etti.
Aslında olmayandır.

Öldürüp kılıf buluyorlar hepsi bu.
olan garibana oluyor.
Salak komutanlar ve üst devreler yüzündendir. Neymiş efendim herkes çekmek zorundaymış onlarda çekmiş bilmem ne.
Tsk da Madde bağımlılarına verilen özenin, içine kapanık askerlere verilmediğinin sonucunda artan intiharlardır. Çok madde bağımlısı gördüm psikiyatri servislerinde askerlik bitirdiler. intihar edene de şahit olmadım hiç. Ama en çok onlardan korkuyorlar intihar eder diye. Halbuki asıl korkulması gerekilen; tek başına takılan askerdir. Body cilik de bu sebepten var zaten. Her asker body sinin her sıkıntısını bilecek.

Tsk nın daha çok çalışma yapması gerekir.
çözüm süreci....
elbette şüpheli ölümlerdir bir çoğu ama en büyük nedeni silahın hemen ellerinin altında olmasıdır. haliyle kriz ve ya cinnet geçiren insanlar hemen taramaya başlıyor.

tahminimce bu ülkedeki herkese birer silah verilirse nüfus bir günde yarıya iner.
Askeriyede genellikle komutan baskısından dolayı yapılan birşeydir. Şahsen beni bile o noktaya getirdiler ve yaptım ancak kurtarıldım. Bu konunun ciddi manada araştırılması gerekmektedir kendi olayım sonrasında yaptığım araştırmalarda son 20 yılda şehit sayısından fazla intihar eden asker vardır.