bugün

Reis in açikladıği zamdır.
Hayirlı olsun.
Yetmez ama evet.
90 adet sigara ve 90 adet bira ücretidir...
300 dolar altı.
Geçen sene 384 usd olan asgari ücret, yapılan zamla 274 usd olmuştur.
millet aç aç.
hiçbir şeyi değiştirememiştir. işverenler kazanmadığı paraları veremeyecekleri için işten çıkarmaları arttıracaktır. önemli olan birim parayı değil alım gücünü düzeltmek. bundan çok değil 10 sene önce asgari ücret 700 liraydı ama şimdiki gibi ülkenin yarısı asgari ücrete çalışmıyordu. ortalama 1000 lira kazanan bile rahat ediyordu 20 bine sıfır araba vardı, şimdi 4250 ile ay sonu zor görülür oldu. bereketli toprakları olan ülkemin geldiği bu durum çok canımı sıkıyor.
Çok şanslıyız lan.
iyi ki reis var.
Az önce ingiltereden arkadaşım aradı. Orada sadece 1600 paund muş.
işçi çıkartmak değilde urettigi sattığı ürünlere guzel zamlar bindirerek açık kapanacaktır.
REiS inşallah bundan sonraki ilk ve acil işi fırsatcı kahpelere fiatları geri getittirmektir, yoksa bu rakam bile şimdiden eridi gitti Allah devlete millete zeval vermesin
--spoiler--
Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı yazısında “4250 TL’lik asgari ücret kötü mü diyorlar. Kötü, rezalet! Çünkü daha şimdiden her şeye yapılan zamlarla bir hafta içinde ücretin yüzde 10’u gitti” ifadelerini kullandı. Bursalı “Bir torba dolu enflasyon parasıyla beş tane ekmek almaya gidilecek günlere pat diye ulaşabiliriz” diye yazdı.
https://bit.ly/33JoRmj
--spoiler--
Devlet gücünü göstermiştir.
1996 yılının temmuz ayında 54.Hükümetin başbakanı rahmetli Erbakan tarafından %102 oranında yapılan asgari ücret zammından sonra yapılan belki de en yüksek artış bu, 2022 yılı için yaklaşık %50 gibi bir oranla zam yapılarak 4.250TL olarak belirlenen asgari ücret, günümüzün yüksek enflasyon oranları ile asgari ücretli aileleri ne kadar rahatlatır bilinmez ama yüksek enflasyon karşısında her gün eridiği bir gerçek.
Asgari ücret artışından sonra emekli maaşlarında ki artış oranı ise şimdilik merak konusu.
kaşıkla verip kepçeyle çıkaracakları için pek bir önemi yok.
süper bir maaş.
Onlar da bizim gibi Türk. Hakkını arayıp gırtlağına çökemedikleri idareciler yüzünden böyleler. Normalde zengin ülke; ama gelir dağılımı adaletsiz.
900 lirayken daha iyiydik.
bence çok fazla zam yaptılar şu an asgari ücretin 1200-1300 olması gerek ülke ekonomisi bu kadar iyiyken bu kadar zam yapmak bence ekonomik açıdan bizi zor günlerin beklediğinin habercisi.. var ol reis..
Seneye ya komple batar ya hep beraber çıkarız. Ortası yok. Asgari ücret yüksek değil, fiyatlar kazık.
Oy kazandıran ama halkın yine kaybettiği bir ücrettir.
düşünsenize...
bir iş yerinde çalışıyorsunuz veya amalesiniz ve götürü usulü bir iş alacaksınız; bir duvar yıkıp molozlarını taşıyacaksınız ya da bir şirket de yönetici pozisyonunda bir makam için adaysınız.
mesela 100 lira olan maaş tutar iş karşılığı için size 175-200 lira veriyorlar.
düşünmez misiniz? bu insanlar bu parayı neden veriyor bu kadar fark var ve fazla veriyor diye...
ya bana fazla iş yaptıracaklar ya da yasa dışı hukuksuz bir iş demez misiniz?

bir ülkede her şey güllük gülüstanlık ise, enflasyon açıklanan oranlardaysa, yatırım istihdam, üretim, dağıtım, ödemeler dengesi vb açısından bir sorun yoksa veya öngörülebilir ve planlı programlı bir sistem düzen varsa, riskler tolere edilebilir ise bu kadar asgari ücrete neden zam yapıldı?
bazı aptal muhalifler bunu seçim yatırımı olarak gördü ki asla bir seçim yatırımı değildi.

zam oranlarını duyduğumda "eyvah" demiştim.
gerçekten bu açıklanan zamlar duyulduğunda sanayici tüccar çiftçi perakendeci mahallenizde ki bakkal hacı amca en az benim kadar bilgi zeka eğitim seviyesindeyse kesinlikle envanterlerini gözden geçirip stok mal sayımı yapmış, evini arabasını satıp hammadde mal almıştır.

devletin açıkladığı ve makyajlanmış traşlanmış rakamlar diye eleştirilen enflasyonda üretici enflasyonu %100 oranını geçmiş durumda ve henüz bu üretici enflasyonu tüketiciye yansımıyor.
ağustos ayı gibi üretici enflasyonu fiyatlara yansır. şu an pahalı zamlı diye ağladığınız ürünler gerçekten pahalı değil.

şu an fiyatlar gayet makul ve normal. örn: elinizde ki fişe faturaya bakıp ağladığınız isyan ettiğiniz benzin mazot doğalgaz elektrik ise en ucuz olan kalemler.
daha önceleri yazmıştım.
buraya kopyala yapıştır yapmaya gerek görmüyorum. hükümeti fiyatlar zamlar konusunda eleştirmek cehalet ötesi aptallıktır.
şu an akp gitse yeni bir hükümet mi, imf den yeni bir kemal derviş mi, zeus odin ortaklığında bir elçi de gelse bu zamlar yapılacak.

ne durumda olduğumuzu anlayacak zekanız bilginiz yok.
çalışanların yüzde 70'inin aldığı maaş asgari ücret değildir. istisnalar dışında herkes sözde asgari olan ücreti alıyor ülkede.