bugün

clarke kuşağı yörüngesinin fikir babası olan ingiliz. yazdığı 2001: bir uzay destanı* isimli romanı stanley kubrick tarafından filme çekilmiş, mucit ve aynı zamanda bilimkurgu yazarıdır. ingiliz şövalyelik nişanına sahiptir.
Günümüzde kullanılan haberleşme uydularının yapımında büyük payı vardır fakat kendisini önemli bir şahsiyet yapan esas olay bilim kurgu kitaplarıdır. 2001 A Space odyssey kitabının yazımını bitirdikten sonra arkadaşı Stanley Kubrick kitabı okur, kendisinden film yapmak için izin ister ve kitabı kendisi filmi yaptıktan sonra yayınlamasını rica eder. Arthur Charles Clarke'a esas ününü kazandıran 2001 a space odyssey olsa da Clarke'ı en iyi anlatan kitab(lar)ın Rama serisi olduğunu düşünüyorum. Kendi kuşağı bilim kurgu yazarları arasında açık ara farkla önde olduğunu düşündüğüm yazar benim için bilim kurgu dalında Jules Verne'den sonra en iyi yazardır.
Yaşam felsefesini ve fikirlerini Rama serinin içine çok güzel serpiştirmiştir ve fikirleriyle insanı kendine hayran bırakır. En beğendiğim ve aynı zamanda en meşhur sözü "insanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir" ki çok doğru bulurum.
Toparlayacak olursak her insanın kendine bir şey katabileceği ve zevkle okuyacağına inandığım eşsiz eserler yazan yazardır kendileri. Sri Lanka'da uzun yıllar yaşamış ve orada ölmüştür. Cenazesinde herhangi bir dini tören istememiştir. Eşcinsel olduğu düşünülmektedir. (bunu aslında anormal bir şeymiş gibi yazmak istemiyorum hatta şu an yazdığım için kendimden nefret ediyorum fakat nedense belirtme gereği duyuyorum.)
"iki olasılık var: ya evrende yalnızız, ya da evrende yalnız değiliz. iki olasılık da eşit derecede ürkütücü..." sözlerinin sahibi bilimkurgu yazarı.
(bkz: arthur c clarke)