bugün

istiklal marşı artık söylenmeyecek desenize?!?!
7 bin civarı sözcük var. hangi birini kullanmayacağız
"kelime" bile arapça https://nedirara.com/k/Arapça-Kökenli-Kelimeler
Nasıl konuşacağız, hiç birini kullanmazsak, diğer dillerden giren kelimelerde, cabası.
bence arapçayı en kolay biz öğreniriz.
boş ve şerli bir hayal.

birileri sırf bunun için tdk yı kurdu ama olmadı; olmayacak da inşâAllâh.

dikkat ederseniz gaye güya türkçe ama çıkarılan kelimeler sadece arapça olanlar haşa. fransızcası, ingilizcesi, yunancası, almancası kalsın ama arapça olanlar çıksın.

biri diğeri de farsçaları çıkaralım demiş.

niye? çünkü biri direkt islam dili, diğeri de islami kaynakları ulaşmada önemli bir lisan. dert dil falan değil, islama saldırmak haşa.
Gelen kelimeler bir sebeple geliyorlar. Sebeplere odaklanmak lazım.
Bir gecede isimsiz kaldık temalı kampanya.
ben kendime ne diyem, mahmut mu diyem ?
Dilimizin kökeninde Arapça ve Farsça binlerce kelime var.
Bu zihniyet bi zamanlar amerikan alman Fransız malı da kullanmıyoruz demişlerdi ama araba uçak piyano elektronik alet üretmeyi beceremeyince vazgeçmişlerdi.
gitti ingilizce...
Başlıkta kullandığın 'kelime' arapça lan zaten.
Osmanlı yüzünden Türkçe kelimelerin yerine Arapça ve Farsça kelimeleri turettik onları sahiplendik ,bugüne Türkçeleşmis kelimeler olarak geldiler.onlarin sahibi biziz ancak onlar yüzünden öz turkce kelimeler ilkel kaldı.
arabın dininden başlanılması gereken hadise.
Şey benim ismim arapça da onu nasıl yapcaz acaba? Direkt sen diye mi hitap edeceksiniz nolcak şimdi?
tükçenin kökenini ve dahi şu an niçin bu şekilde yazılıp konuşulduğunu anlaşılır dilde açıklayan 32 köken dil sözlüğe sahibim. bunun içinde elbet semantizm de var lakin konu karıştırılmasın!

kıssadan şunu diyeyim:

yeryüzünde birbirleriyle etkileşmeyen bir dil yoktur ve insanlık var olduğu sürece de böyle olacaktır.

bu bir kampanyaysa şunu diyeceğim, çok uzattım;

bunu yaparsanız, kendi dilinizi hatta nereden geldiğinizi dahi unutursunuz, neslinizi ve elbet geçmişinizi kurutursunuz, çok basit. Saçmalamayın.

dip not (ikisi de ingilizce!):

dünyanın en kapsamlı ve her görüşe, düşünceye açık dillerinden biridir arapça. haddinizi bu tip cahilliklerle aşmamaya gayret edin.

*

plus (latince):

"fırça"nın onomatopik bir ses yığınından biri olduğunu kaç kişi biliyordu ki? lakin şu an biliyorsunuz, eminim.
Araplaşmayın yeter. Dil zenginliktir.
Demeyin öyle şeyler arkadaşlar ben bu Arapçayı boşuna öğrenmedim, lütfen konuşabildiğiniz kadar konuşun.
Bir diğer değişle Türkçenin yarısını kullanmamak.
süphanallah ibretlik bir sharing.

thx body.