bugün

entry'ler (48)

müslümanların buldukları icatlar

Müslümanların şu 'bunu biz bulduk, bunu biz yaptık, bunu müslüman icat etti' şeyini hiç anlayamıyorum. Hristiyanların 'bu hristiyan icadı' diye gururlandığını görüp duydunuz mu hiç? Ben hiç denk gelmedim. Ya da yahudilerin 'bu yahudi icadı' dediğini. demelerine de gerek yok çünkü biliyoruz ne yaptıklarını. Teknolojiyi onların geliştirdiğini, düşünce akımlarını onların başlattığını, bilimin dallara ayırdıklarını biliyoruz. Bunların ve her gün geliştirilen teknolojinin yanında yüzyıllar önce yapılan şeylerin ne kadar önemli olduğu tartışılır. Bence sormaları gereken sorular 'biz neden dini bir örgüt gibi görüp herkesin yaptığına karışıyoruz, şu an ne haldeyiz?' gibi sorular olacaktır.

yaşamak için en ideal ülke

Türkiye değildir. Ortadoğudaki ülkelerin çoğu da değildir. insanın insana değer vermesini bildiği bir ülke kesinlikle olabilir.

gençlere her şey veriliyor bu ülkede

benim niye haberim yok? Ya da sizin bizden haberiniz olmayabilir. Bu sözün başka bir açıklaması yok çünkü.

türkiyeli erkeklerin aşırı sinirli olması

Özgüvensizler çünkü. açıkçası karşı cinsler nasıl konuşacağını bile bilmeyenleri az değil. Burada uzun uzuun sosyoloji yapardım. Ama şu ortamda bunu ciddiye alacak insanlar yok. Bu yüzden boş ver. kızlar efendi erkek sevmediğinden efendiliklerinden çıkmışlardır diyelim. sözlüğün seviyesine uygun olur.

felsefeden uzak durun imanınızı kaybedersiniz

Doğrudur. Öyle kocaman bir felsefe yapmanıza gerek yok. Biraz düşününce çıkıyorsun zaten dinden.

z kuşağı geçmişi bilmiyor

Karar vermek için geçmişi bilmemize gerek yok. Biz bugünde yaşıyoruz. Geçmiş bizi ilgilendirmez. Bugünde yaşayan diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda kendimizi durum ortada. Hatta karşılaştırmamıza da gerek yok. Yaşadığımız şeyler, zorluklardan yine karar verebiliriz. Türkiye'nin eski Türkiye ile karşılaştırması kadar saçma çok az şey gördüm.

instagram kullanmayan kız

insanların kendilerini başka birisiymiş gibi tanıttığı, sahte insanlarla dolu bir ortamı sevmiyordur. Neden kullanayım ki? beni geliştirecek bir şey var mı içinde? yok. O zaman gerek te yok. Hiç indirmedim, böyle iyi.

her olayda suçun erdoğan a atılması

Doğru, ülkeyi 20 yıldır yöneten bay kemal ve onun yerleştirdiği kişiler olduğu için suçlu bay kemal!

makyaj yapmamak

Makyaj varken yüzüme kalıp koymuşlar gibi hissediyorum. gerek yok. Rimel olur gözünü kaşıyamazsın, ruj olur allık olur ikide bir tazelemek falan. Böyle iyi.

enstrüman çalan insanlar

Dünyanın en sabırlı insanları olabilirler. bir enstrüman çalarken o enstrümanı kırmamaya çalışmak gerçekten çok zor. Her defasında 'bu sefer olacak' diye başlayıp günlerce üzerine uğraşılan eserler, en fazla 20 saniyelik bir kısma 1 hafta harcamak ve bunun getirdiği vücut ağrıları bazen çekilmez gelse de, sonuna ulaştığında hem sonucun hem de sürecin mutluluğunu ve tatminini hissetmektir aynı zamanda. Yine de keman ve piyanoya aynanda başlamam bir peygamber sabrı vermemiş olacak ki ülkedeki çoğu insana halen sabredemiyorum. Şimdi o sabrı gitarda ve küçük ukulelemde arıyorum.

sözlükte entelektüel kız yoktur varsa ispat etsin

Sözlükte entelektüel bir insan bulmak bile zor. Zaten öyle olsa bu halde olmaz, hatta bu başlığı açacak kişi bile sözlükte bulunmazdı. Anlamak için tek yapmanız gereken başlıkları incelemek. Yobaz, geri düşünceli insanların azımsanamayacak kadar çok olduğunu görürsünüz. Ki bu insanlar ve bu insanların kadınlar hakkında düşünceleri ve söylemlerinden sebep sözlükteki kız sayısı da azdır zaten. Katlanılamaz oluyor çünkü.

dövmeli kız

2021de halen dövmenin garip, yaptıranların kız erkek diye ayılarak üzerine bir şey söylenmesi, yaptıran kızların iğrenç sözler ile genellenmesi gerçekten çok garip. Bilmiyorsunuzdur diye söylüyorum döve sadece bedene kalıcı olarak çizilen bir resim. Yani üzerine sosyolojik olarak düşünülecek bir şey değil. Kesinlikle değil. sizin iğrenç zihinlerinizin içinde kurduğunuz kadınlar ve gerçek hayattakiler bir değil. Tabii siz daha önce kaç kadınla insan gibi konuştunuz bilemiyorum ama mükemmel söylemlerinize bakılırsa konuştuğunuz kadınlar sadece sizin zihninizde olanlar.

yurt genelinde filistin e destek konvoyları

Ben 3 dönemdir okula gitmiyorum, eğitimimi uzaktan görmeye çalışıyorum elin hanzosu konvoy mu yapıyor? aynı ilgi ve alakayı 8 gün sonra olacak 19 mayısta'da bekliyorum. Türkmenistanda, Kırımda, Özbekistanda Türk ülkelerinde bir şey olduğunda kimsenin haberi olmaz, sesi çıkmaz şimdi sözde din kardeşliği için işe yaramayacak hatta israilin gülmesini sağlayacak ama ülkedeki vaka sayısını arttıracak kendilerince bir protesto yapıyorlar. Aynı protestoyu vergiler, yoksulluk, adaletsizlik için yapsanız ne güzel olacak.
Ki filistindeki içler acınası durumda dinin insanlara verdiği zararın bir tablosudur. din insanları bir sarmaşık gibi dolamış. Teknolojide, zamanda hatta eminim linç yiyeceğim ama medeniyette bile ilerlemelerine izin vermemiş. israilin silahlarla saldırmasına karşılık onların ellerindeki tek şey inançları. Yazık oradaki insanlara da doğdukları aile tüm hayatlarını etkilemiş doğal olarak. Şimdi de bu yüzden asla ellerinde olmadan verdikleri savaş...
Yine de bizimkiler daha kendi ülkelerindeki adaletsizliği engelleyememişken bunun için yaptıkları şey ironik.

kız olsam hepinize verirdim

Keşke insan olabilseydin. En azından kullandığın kelimelere dikkat etmesini bilirdin ve iyi bir mizah anlayışın olurdu.

sevilmeyen oje renkleri

Bize nedir. Bizi ilgilendirmezdir. Bizi hiç alakadar etmezdir.

ateistlere fitre verilir mi sorunsalı

Dinlerdeki en büyük sorunlardan aslında. iyiliği insanlara faydam dokunsun diye değil, sevap olduğu için yapıyorlar. 'Allah rızası için' diyorlar. Şimdi kitapta 'Allaha şirk koşanlara yardım etmeyiniz, onlar hem dünyada hem de öldükten sonra gazaba uğrayacak lanetlenmişlerdir' diye bir şey geçse kimse ateist kişi ne kadar iyi olsa da, yardıma ihtiyacı olsa da yardım etmez. Çünkü sevap yazılmayacak hatta belki günah işlenecek diye düşünür. iyilik için şartı vardır. Cennet.

bireysel silahlanma bir haktır engellenemez

Engellenir ve engellenmesi de gerekir.

sözlük kızlarının gerizekalı olması

Yok sadece kızlarda değil, genel olarak bir IQ düşüklüğü var. Şu an olan ve daha önce gördüğüm başlıklardan da biliyorum. Kendine ve çevresine yararı dokunmayan insanları seçip getirmişler sanırım. Hatta Türkçe yazmayı öğrenememiş kişilerin yazdıklarını okumaya çalıştığımı hatırlıyorum. Evet bu kişi bir yazardı. işte bende öyle arada çok sıkılınca, yapacak bir şey bulamayınca bir uğrayıp buradaki insanların çağ dışı söylemlerini okuyup gülüyorum. Biraz daha konuşsa dinozorlar ondan daha modern sayılacak ama öyle bir konuşuyor ki sanırsın oxford'ta okumuş.

adolf hitlerin ateizm dininden olması

Din ve inancı veyahut inançsızlığı birbirinden ayıramayın kişi söylemi. tabii yazar olmak bu kadar kolay olunca böyle söylemlerin olması da doğal.

tunceli

3 yıl kaldığım il. kesinlikle doğuda bir il olduğu için oradaki şehirler gibi sanmayın. küçük çanakkale gibi orası. kendini geliştirmiş bir halkı var fakat bundan bir 15 yıl sonra pek de eskisi gibi olacağını sanmıyorum çünkü gençlerin amacı yurt dışına ve batıya gitmek. Çünkü tuncelide imkanlar kısıtlı. Henüz liseden itibaren diğer illerde yatılı okumaya başlıyorlar ve tunceliden kabataşa, izmir fene ve bunun gibi bir sürü bilinen, nitelikle liseye öğrenci veriliyor. O öğrencilerde genelde bir daha dönmüyor zaten oraya.