bugün

trafik zorluğu ve vergiler yüzünden istememektir.
arabaya amaç değil araç olarak bakanların sahip olduğunu düşündüğüm ruh halidir. a noktasından b noktasına gitmek için bir arabaya ihtiyacım oldugunda taksiye de binebilirim mantığıyla hareket ederler. oysa benim için araba farklıdır. el freni indire kaldıra, gaz kesmeden vites düşürerek araba sürmenin keyfini yalnızca tutkun olanlar anlayabilir...
(bkz: bmw e30)
mtv+zorunlu trafik sigortası+araç muayenesi ve ücreti+yakıt masrafı+arada çıkan bakım ve tamir masrafları derken cidden soğutur. sıfır bir araç alırsanız da ödediğiniz vergi canınızı sıkar. (vergisiz 34 bin liralık araç vergiyle 60 bin lira oluverir. resmen devlete bağış yaparsınız. buna rağmen bu gibi sıfır araçlara olan talep beni şaşırtıyor.)

vw jetta için;

Opak Renk Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Fiyatı 60.100 TL
Net Fiyat 34.654,88 TL
Ötv 15.594,70 TL
KDV (%18) 9.044,92 TL
Motorlu Taşıtlar Vergisi 295,50 TL
Trafik - Tescil ve Ruhsat işlemleri Resmi Bedelleri 234,40 TL
Trafik Tescil ve Ruhsat işlemleri Hizmet Bedeli 275,60 TL
Opak Renk Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Fiyatı 60.100 TL
hali hazırda sol framede bmw 116 başlığını görünce girdim baktım, entyleri okumaya başladım, fena değilmiş ya fiyat olarak dedim. sonra baktım ki biri buna bu parayı vereceğime gider golf alırım demiş. sonra golfü incelemeye başladım, sonra dedim ki ya buna bu parayı vereceğime gider auris alırım. çünkü golf'ü de incelediğimde buna bu parayı vereceğime... şeklinde başlayan entryler gördüm. sonra auris'e bakarken yine tabi ki buna bu parayı vereceğime dedim ve fiat punto bakmaya başladım, sonra ona da bakarken dedim ki tabi siz ne dediğimi biliyorsunuz.*
parayı biriktirince kıyamıyor bazen insan. farklı şekilde de değerlendirebilirim diyor. ağabeyim mesela. araba almak yerine startup-1 gsyf'ye girmeyi düşündüğünü söyledi.