bugün

vergininin konusunu motorlu taşıtlar olmak şartıyla bütün hava, deniz ve kara taşıtları oluşturur.

bu verginin kapsamı:
-karayolları trafik kanununa göre trafik şubelerine kayıt ve tescil edilmiş motorlu kara taşıtları
-ulaştırma bakanlığı sivil havacılık genel müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş uçak ve helikopterler
-liman ve belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarıdır.

mükellefleri:
trafik, belediye veya liman sicili ile, ulaştırma bakanlığınca tutulan sivil hava vasıtları sicilinde adlarına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilmiş olan gerçek ve tüzel kişilerdir.
halk dilinden konuşursak,
alırsınız ruhsatınızı, gidersiniz ilgili bankaya veya vergi dairesine.
kamyoncuların dikkatine: azami ağırlık= arabanın kendi ağırlığı+ istiap (yük) ağırlığı
kisaltilmis hali mtv olan vergi turu.
yeni yılda yüzde oniki zamlanacak olan vergidir. resmi gazetede yayınlanmıştır. vatana milete ve arabası olan uludağ sözlük yazarlarına duyurulur. * *
bankaların online sistem üzerinden tahsil etmelerine rağmen istanbul dı$ındaki vergi dairelerinde hiç, istanbul içinde de nakil vasıtaları vergi dairesinde eğer ki araç kaydınız yok ise yatırılamayan otomobil yıllık vergisi.

bankadan yatıranlara hatırlatma;

bankadan dönemlik verginizi yatırdıktan sonra müsait olduğunuz bir zamanda, makbuzunuzla birlikte istanbul içerisinde nakil vasıtaları vergi dairesi müdürlüğüne, istanbul dı$ı $ehirlerde en yakın vergi dairesine giderek ellerindeki ödeme belgelerini araçlarının plakalarına i$letmeleri ilerleyen zamanda kendilerine kolaylık sağlayacaktır. $öyle ki;
eğer zamanında sisteme geçmeyen bir verginiz varsa, ilerleyen zamanda makbuzunuz kaybolduğunda cezayı faiziyle birlikte ödemek durumunda kalabilirsiniz.
zam yaptılar sanırım vergiye, geçen gün internetten bakmak istedim bi türlü giremedim.
bildiğin götümüze giren vergidir. ulan, 98 model ve 2000 motoru olan bir arabadan 1 dönem için 240 tl vergi mi alınır insafsız, vicdansızlar. 2007 model ve 50 bin liralık arabası olan patronum bile 140 tl öderken benim 12 bin liralık arabama bu kadar vergi çıkartmak mıdır demokrasiniz!? bu mudur sizin eşitliğiniz!? kendi başı ayakta durma çabası gösteren insanların ayaklarına çelme mi takmaktır bu ülkede yaşayıp belirli standartlara sahip olmak. Anlamıyorum arkadaş, otoyola çekicem arabamı eylemimi yapıcam. ruhsatı alıp üzerine oturcam. dellendim abi ya, bu nasıl bir şeydir böyle ya...
yol ve köprü aşındırma vergisi.

bu arada 2010 ikinci taksidi 31/07/2010 tarihi itibari son gündür.
(bkz: motorlu taşıtlar sevgisi)
araban mı var giderin var vergisi. Üç kuruşa araba alıyorsun, 10 senede arabanın değeri kadar parayı devlete vergi olarak veriyorsun. 2011 yılının ikinci taksitinin 31.temmuz'a kadar ödenmesi gerektiğini belirtmek isterim.
insanı arabadan soğutan ikinci etmendir. birincisi tabii ki benzin fiyatlarıdır. ikinci taksit, tarafımdan, aralıkta ödenecektir. ne olacaksa olsundur.
1. taksidi kredi kartına 6'ya
2. taksidi kredi kartına 6'ya
böldürerek bütün sene ödenen vergidir.
salı günü son ödeme tarihi olan milyonlarca vergi çeşidinden sadece biridir. okkalıdır, bütün sene ödenir.
dünyanın en saçma vergi çeşididir. bir insandan arabası var diye vergi almak gerçekten çok saçmadır.
türkiyede işin bokunun çıktığı vergi türüdür. Arabayı alırken zaten 18 kdv 38 ötv veriyorsun. benzinden 75 puan vergi veriyorsun. birde üzerinde mtv alıyorsun.

(bkz: sikmeseler bari)
milleti siken devletin köklediğinin kanıtıdır. ulan bi'de bu yılın ilk taksitini ödeyeyim diye girdim baktım ki bayi geçen yılın 2. altı ayına ait vergisi ödemeyi taahhüt etmesine rağmen ödememiş. siker misin sabaha mı bırakırsın?
Motorlu kaşarlardan alınması gereken vergi.
Halkımızın ne kadar sessiz olduğunu gösteren vergidir.
Son günlerde sürekli düşündüğüm birikmiş borcum. Ödemiyorum lan "Şimdi Devlet Düşünsün oh be".

(bkz: sike sike)
her yil düzenli zam alan ne boka yaradaiği çözülememiş vergidir.
Motorlu kaşarlardan alınması gereken vergi.
1400 CC 2014 model aracım ile 429.50 tl ödediğim vergidir. sözlük bagyanlarına selam ederim.
Vergiye konu aracın bedeline oranla çok yüksek olan vergidir. Aynı bedelde eviniz hatta villanız olsa çok daha az vergi istiyor devletimiz. Ama en saçma vergi bu değil, gelir vergisi daha saçmadır. Sen bir ay çalış, ensende boza pişsin üstelik uç kuruş maaş al, daha parayı saymadan devlet yakana yapışsın - eee hacı o kadar para aldın biraz da biz alak - deyip paranın ciddi kısmına el koysun.
bazi hatunlardan da alinmasi gereken vergi.
Ödememek için araba almadığım vergi.
güncel Önemli Başlıklar