bugün

Ara Güler ile ilgili yapılan şey pozitif ayrımcılıktan başka bir şey değil. Özellikle liboş tayfa Ara Güler üzerinden, gayri müslümlik, Ermenilik vs diyerek cumhuriyete ve kemalizme çakıyorlar. Olan şey bu.
mükemmel bir fotoğraflar çekiyordu bildiğim kadarıyla. Allah rahmet eylesin.
Beni ilgilendiren; intihar ettiğinde cebinde 10 lira çıkan, tuncelili ataması yapılmayan öğretmen..kim sker Beyoğlu'nda cafesinde salatayı 70 liraya satan fotoğraf sanatçısını..
görsel
Ölümüyle pek çok solcunun karaktersizliğini göstermiştir. Arkasından ağıza alinmayacak küfürler gördüm sosyal medyada.

Öncelikle şunu söyleyim ara güler de bu konularda ayni kafada bir insandı. Salvador dali'yi sevmem o franco destekcisiydi gibi bir lafı var mesela. Fakat bu doğru mu, yanlış. Ben mesele bir edebiyatsever olarak orhan pamuk da okurum nazim hikmet de.

Peki solcular bunu niye yapıyor? Çok basit, sınif mücadelesi dedikleri zavalli kavram çaģa yenik düşünce solcular mücadelelerini kimlik üzerine kurdular, dünyanin her yanında. isveçte yeşil ve kızılların göçmen alalım diye yırtinması boşuna değil. işte ara güler bizim solcu için vazgeçilmez bir reklam olurdu; 1- ermeni yano gayritürk yani tc'nin potansiyel düşmanı 2- işini en başarili yapanlardan biri. Of be ne pr yapılırdı buradan.

Fakat ara güler bunlara hiç yüz vermedi. Ermeni kimliğini öne çıkartmak isteyenlere milliyet benim umrumda değil dedi. Sonuç olarak arkasından küfrettiler.

Fotoğraf bana gore bir sanat değil ara güler de sanatçı değil ki kendisinin de böyle bir iddiasinin olduğunu zannetmiyorum. Fakat çok önemli bir belgeciydi.

Ölümü kayıptır ışıklar içinde uyusun.
Vefatı,camiada hatta ülke çapında büyük ses getirmiş fakat ondan öncesinde herkesin unutmuş olduğu sanatçı. Öyleki uzun zamandır esamesi dahi okunmuyordu ve florance nightingale hastanesinde tedavi gördüğü yine vefatıyla basında yer aldı.
Şimdi sözlerini orda burda paylaşıyor, arkasından çarşaf çarşaf yazılar yazıyor, anısına çeşitli özel programlar düzenliyorlar falan.
Sanatçıya verilmesi gereken ilgiyi, değeri öldükten sonra veren bu gelenek bu ülkede bir son bulmadı gitti.
saygılar..

kim yav bu adam? GÜnlerdir ara güler ara güler ara ki bulasın. Meğerse ölmüş adam.
Bir röportajında behsediyor. "eskiden tarihçiler tarihi yazarak kaydederdi, biz fotoğraflayarak kaydediyoruz. Tarih, Yazarken yanlış bilgi verme, yorum katma, manipüle etmeye müsaittir. Fotoğraflarken her şey tüm gerçekliği ile ortadadır. Her makinesi olan fotoğrafçı değildir. Fotoğrafçının dikkat ve algısı son derece açıktır. Sokakta yürürken sayısız bir çok manzara onun kadrajına girmeye hazırdır."

Bakmak ile görmek arasındaki nüansa dikkat çekiyor. Görsel tarihimizin kilometre taşlarından birisiydi. "istanbul'un gözü" olarak adlandırılmıştır.

Toprağı bol olsun.
Adam öldü ben Ermeni olduğunu yeni öğrendim. Demek adam o kadar sevilmiş ki ırkçılık ve dincilik hastalığının olduğu şu ülkede kimse bu adamı ayrım etmemiş. Yani olması gerekeni yapmış. Keşke kardeşlik bu ülkenin düsturu olsa.
ermeni olduğunu da, hristiyan olduğunu da, yandaş olduğunu da ölümünden sonra öğrendim. (gezi eylemleri sırasında da fotoğraf yakalayabilmek için boynunda makinayla sokakları dolaşmış.) ve ermeni kilisesinden defnedildiğini de..
daha yazın muhalif gazeteci/programcı tuba emlek ile bir söyleşisine denk gelmiştim.
şu ülkede ermeni kimliğiyle ön plana çıkmamış ve ayırt edilmemiş. bunu başkaları için de görebilsek ve daha insanca yaşayabilsek keşke.
çetin altanına kavuştu.
en sevdiğim fotoğrafı ışığı yanan tek katlı ev ve arka fonda bütün heybetiyle ağrı dağı.günbatımı ya da güneş doğarken çekilmiş .
Ara Güler'i de burada onu salakça yalayanlardan çok daha iyi tanırdım, her gün işe giderken 2.5 sene karşılaştım adamla. Sevimsiz, cimri bunağın tekiydi. Çektiği fotoğraf da eksik kalsın lüzumsuz moruğun.Bir gün Yaşar Kemal'in ölmesine yakın onun evine fotoğrafını çekmeye gittiğinde solculuğuyla dalga geçmişti, nasıl kurulmuştum nasıl, tam bir Artin Dadyan itoğlu it.
aramazsan gülmeyecektir.
Kim nedir Kökeni nedir kimi neyi sorguluyorsunuz. Günahıyla sevabıyla yaşamış dünyadaki zamanı bitmiş işinde usta bir insan.işinde en iyisi ..size mi kaldı yorumlamak.
görsel

Adana’da pamuk ırgatları, 1968

Foto: Ara Güler
işinde gerçekten öncü, usta bir adamdı.
Bir ‘fotoğrafçı’ değil, ‘fotomuhabir’dir. Bu nedenle fotoğrafları ‘konuşur’
"rastgele çekilen fotoğraflar daha güzel çıkar, tesadüfen tanışılan insanlarla daha mutlu oluruz, kıyıda köşede uyuya kalmak uykunun en keyiflisidir, plansız yapılan aktiviteler daha eğlencelidir. kısacası her şeyin kendiliğinden olanı güzel." demiş.
(bkz: Türkiye ermenileri)

görsel

görsel
Fenerbahçeli genç futbolcu. ileride çok büyük kulüplerde oynayacağını düşünüyorum...