günümüzün acı gerçeğidir. millet van da buz gibi çadırlarda çocuklarıyla donuyor, antalya da yüzlerce otel, bomboş hiçbir işe yaramıyor. halbuki konteynır evler gelinceye kadar ( yaklaşık 4 ay) insanlar o oteller de devlet tarafından barındırılabilir.
(hatta bir kısmını da yardımsever vatandaş üstlenebilir) böylece hem vatandaşlar soğuktan korunur hem de o bomboş para kazanamayan oteller üçbeş kuruş kazanır.
(bkz: O otelleri yıkarlar)
adamlar Oraya Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyorlar. O insanları Oraya Cümbür Cemaat Yerleştirirsen Oteller Mahvolur. Bu sefer Magdur Otel Sahipleri olacaktır. Adamların Zararını kim Karşılayacak Denilesi Önerme.
otel mı dayanır onlara yağmalarlar. adamlar sokaktan topladıkları paraylamı yaptı o otelleri madem çok acıyorsunuz alın evinizede iki gun barındırın bakalım ne oluyor.
(bkz: evim evindir van)

o değil de hala insanlıktan nasibini alamamış bazı yazarları gün ışığına çıkarmaya devam etmekte bu durum. hala boş, gereksiz ve tamamen yerinden oturup bir bok yapmayan, yapsa da zaten bir boka yaramayacak insanların götlerinden sallayarak yorum yapmalarına sebep olan durum aynı zamanda...

otelleri yağmalarlarmış, iki gün evimizde barındırsak ne olacağını izleyeymişiz... aldım ben evime 2 kişiyi. bir anne ve bir çocuğu, çünkü elimden o kadarı geldi. bir kaç aileye de kalması için yer ayarlamakta ön ayak oldum. hiç bir tarafı yağmalamadılar, hiç birimize zarar vermediler. aksine bizden biri olma çabasına giriştiler, mutfakta anneme yardım edip, hasta olan babama bakmak için seferber etti kadın kendisini. pazar sabahı uyandığımda onun hazırladığı kahvaltıyı hayatımda yemedim ben mesela... onun çocuğunu alıp bir köşede sessizce oturuşunu gördüğümde hiç üzülmediğim kadar üzüldüm. ailesinden geri kalanlarla konuşurken bize duyduğu minneti anlatışını duyduğumda hiç duygulanmadığım kadar duygulandım...

sözü fazla uzatmadan söylenebilecek tek şey; oradakiler insan. her biri yardıma muhtaç ve gösterilen yardıma sırt çevirmeyecek, o yardımları unutmayacak seviyede insanlar...

hani bir söz vardır; kişi kendisi gibi bilir herkesi. sen o durumda kalsaydın demek yağmacının, haysiyetsizin önde gideni olacakmışsın ki şimdi masum insanlar için bile aynı yakıştırmayı yapıyorsun. seninle aynı ülkede yaşadığım için utanıyorum. yazıklar olsun...
Van ile Antalya birbirine çok yakın olduğundan insanlar zaten direk oraya nakil edilebilir değil mi(!)
(bkz: Yıkın o otelleri)
Zaten otellerde ayaklanıp gidebiliyordu da onlar istemedi. *
(bkz: o paralara ne oldu)
bu fikri ortaya atan ergene sormak lazım. "o oteller babanın olsa böyle konuşur muydun" diye...

adamlar milyon dolarlar harcasın, otel yapsın, sen gel van'daki kürdü yerleştir.

o otellere sinecek kokuyu nasıl çıkaracaksın?

ayrıca o boş denilen oteller boş değil, düşük kapasitede çalışıyorlar. tatili sırf deniz ve güneşten ibaret sanan sersemler kasım-aralık aylarında antalya'nın bir kongre merkezi olduğundan bihaberler belli ki...
o oteller babasının mış gibi yazan bazı sersemler acaba o otelleri bu mevsimde gördü mü ben her sene satranç turnuvalarına gittiğim
için görüyorum. işkembeden atmamalı.
onları evine alanlar tek tek aldıkları için sessiz sakin oturuyorlardır. bide topluca al bakalım hemen gaspçı yağmacı kaçakçı kimliklerine döneceklerdir. az sayıda oldukları için vurup kıramıyorlar. ayrıca tabi o oteller senin değil konuş öyle. bekara karı boşamak kolay.
oradaki en iyi çözüm, sadece kalıcı olabilecek çözümdür. o da oraya kalıcı ve dayanıklı konutları en kısa zamanda inşa etmek olacaktır. inşaat sektörü her ne kadar bir halta benzemese de türkiye'de en gelişmiş sektörlerden bir tanesidir. bunu şu anlamda söylüyorum: kısa sürede inşaatlar tamamlanabilir.(büyük kentlerde 3 ayda bir gökdelen dikiliyor)
dendiği gibi insanları otele yerleştirmek çok mantıklı değildir ama çok maliyetlidir. -ki zaten farklı turizm çeşitlerine yönelmeye başladık artık kışın da otellere insanlar geliyor. ayrıca düyada deprem yaşamış bölgelerde böyle bir örnek ben anımsamıyorum bilen varsa ve bilgilendirirse sevinirim.

not:oraya insanların yerleşmesinin sakıncalarını onların kürt oluşuna dayandıran zihniyete en derin saygılarımı ve muhabbetlerimi(!) yolluyorum
hiç olmayacak şeydir. farzedelimki halkı otellere yerleştirdiler, iki gün sonra tavanda * ayak izleri göreceksiniz. sağda solda tuvalet halini almış köşeler göreceksiniz. ayrılırken kapı kollarını bile sökecekler. bunları aşşağılamak için söylemiyorum, olacak olanlar bunlar. en iyimser haliyle.
önümüzdeki yaz turizm gelirlerini %50 düşürecek olan düşüncenin sözlüğe aktarılması.
(bkz: yok daha neler)
ne insanlar gördüm, üzerinde elbise yoktu; ne elbiseler gördüm, içinde insan yoktu. (mevlana)
ünlü düşünür ismail türüt ün şu dizelerini hatırlatmıştır.

erzurum da kar yağsa rize de üşiyirum.

lazım olan şey bu dizede açıkça belirtilmiştir sanki.
muhtemelen sonunda otellere molotof atılacaktır.
antalya'da otellerin bir tek yaz sezonunda iş yaptığını düşünen yazar serzenişidir.aksine sonbahar,kış ve ilkbahar sezonlarında oteller kongre turizmi çerçevesinde toplantı,lansman,kongre vs.. gibi organizasyonlarla dolmaktadır.. o yüzden geçersiz bir önermedir.
otel önerisi yerine evinize bir aile alabilirsiniz pekala.

devletin depremzedeleri otellerde agirlama mecburiyeti mi var? oteller yerine huzur evleri devlet misafirhaneleri ögretmen evleri vs askeri lojmanlar bunu diyebilir bunun sorusunu sorabilirsiniz ama bu sekilde bir öneriden kimse iyi niyet aramaz. fitnelige lüzum yok yazmis olmak icin yazmayin.
bu oteller yapılarken olası bir depreme karşı boş kalması durumda ne yapılacağı daha önceden düşünülmemiştir ki 'bi kilo toz bi otobos' diyen van'lı abilerin bu tozları bu sefer van için satmaları da düşünülebilir.

antalya'daki van'lı otel sahiplerine seslenmeden de geçmekte ayıp olur.
tek kelime ile bunlar bu otellerinin içine sıçarlar.nokta.
Otellere yerleştirme kısmı kolay olsa da boşaltma kısmı bir hayli zor olacaktır. Sene 2027. van depreminin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen kısa süreliğine yerleştirilen depremzedeler oteli boşaltmamakta direniyorlar.
otel sahibi yazarlar olduğunu görmemizi sağlayan fikir.
Ne saçma fikir, başlık açayım diye başlık açınca böyle oluyor. Van'da ki adam işini gücünü, eşini dostunu, iyi kötü kalan tasını tarağını tarlasını bırakıp sırf konaklama derdinden Antalya'ya mı gidecek? Otel saibinin mağduriyetine hiç değinmiyorum.
evinde yıllarca kacak eletrik kullanan yavşak donsun şimdi sogukta sikimde olmaz. benim yabancı dilim türkçe diyen ibne donsun şimdi sikimde olmaz. dağdaki köpeğin partisine oy veren ibneler donsun şimdi sikimde olmaz.
Evimevindirvan projesi kapsaminda o bombos otellertin yaz sezonuna kadar buz gibi cadirlarda yasamak zorunda kalan vanli kardeslerimizi yerlestirilmesi lazimdir fakat bu konuda cok ihtayac vardir bu insanlarin yiyecek icecek vb ihtiyaclari nereden karsilanacak diye dusunulmektedir cunku evini otelini acmakla bitmeyen konudur deprem zedelerinde valilik tarafindan karsilanmasi gerek fakat yinede bos duran oteller varken deprem zedelerin bu soguklarda vanda cadirlarda kalmamasi gerek .