bugün

onun yanında yatmak, ona sarılmak, o hastalandığında gece gözüne uyku girmemesi ve her şeyi ona borçlu olmak. aşktır.
5,6 yaşlarındaki erkek çocuklarının sıklıkla yaşadığı durumdur; "anne ben büyüyünce seninle evlenicem. " *
herkes annesine zaten aşıktır.Fakat aşkın çoook çeşidi vardır.
(bkz: öğretmene aşık olmak)
tanrıya olan aşktan sonra ikinci kutsal aşktır. inanmayanlar için en kutsalıdır tabii.
(bkz: aşkı sadece karşı cinse duyulan istek sanmak)
hayattaki en anlamli ve en güzel asktir. sahsimca hayatimin kadinidir.
ikimizden biri ölürse diğerinin intihar edeceği kadar güçlüdür bu aşk.
(bkz: oedipus kompleksi)
-anne ben büyüyünce seninle evleneceğim.
bir meleğin ağzından dökülen, ne kadar masum bir cümle.
annelerin kutsal olduğu gerçeğini su yüzüne çıkaran bir gerçektir. ben de aşığım anneme. iyi ki onun evladıyım.
Anneler kendilerine oğullarını o kadar bağımlı yetiştirirler ki, işte bu sebepten gerçekleşecek durumdur. Bütün kadınlar anne ile karşılaştırılır.
gelecekteki oğlumun zamanla içine düşeceği durum. oy kubban olam seni veren allaha. *
her erkek annesine aşıktır. varoluşuna en büyük katkıyı sağlamış insanı sevmemek ona aşk duymamak nankörlüktür.
anneye olan aşk ile sevdiceğe olan aşkı ayırt edemeyen erkekten köşe bucak kaçmalı. tam da bu erkekler onlar işte.
hayranlıkla aşk aynı şey olmaığı için bu bir sapıklıktır. doğru olan anneye hayran kalınması takdir edilmesi bağlanılması veya çok sevilmesidir. insan annesine aşık olmaz. öyle olursa karım diyeceği kişiyle sürekli sürtüşür zaten mutlu yuvası olmaz. hayrandır o olum, aşık değildir.
anne gibi yar olmaz.
bir de bunun baba versiyonu vardır.

(bkz: electra kompleksi)
"arpa tanesine, çavdar tanesine, buğday tanesine;
binkere baktım, bin buğday tanesi geçti ömrümden,
odun topladım, tezek topladım tarlalardan;
bir muhtar çakmağına bin kere baktım;
bin ışık sepeti doldurdum;
bin çağla topladım bahçelerden;
bin kere sevildim, bin kere ağladım, üzüldüm;
ama bir kere aşık oldum
anama!" *