bugün

yorum değil de bir nevi kişiyi yerme, sinir etme ve akabinde tartışmayla sonuçlanacak olaylar zincirinin fonudur bu yorumlar.
Anneyle girilen Sinir harbidir. her ne kadar siz o tip için ölüp bitin, şayet annenin suratına "zevkine s.çayım beğene beğene bunu mu beğendin" ifadesi yayılmışsa zordur anneye o ölüp bittiğin kişiyi sevdirmek.

Her anne bu zorlu aşamada, Sanki kızı monica gibiymiş gibi davranır...( her evlat dünyanın en güzel evladıdır ve her anne o evlada sahiptir di mi anne?) fotografını gösterdiğiniz adamın üstünde kazara siyah bi kazak falan olsa, "hiiii satanist olmasın kızım bu? Siyah siyah giyinmiş. Ben kızımı elin herifi kessin diye mi yetiştirdim??? Bu adam sana bişey yapsın keserim seni" yakınmaları başladı mıydı, "Hay dilimi eşek arısı soksun emi" anları da burda start verir.

gösterdiğinize pişman olursunuz. Ağız kulaklarda gittiğiniz annenin yanından, sinirden küçük küçük felç ifadesi uğramış yamuk bi ağızla ayrılırsınız. hayır sanki bana dersin brad pitt le evli ya!

+ o ne ya küpe mi takıyo o?
- evet yakışıklı di mi?
+ baban da yakışıklıydı!
- nasıl yani? o ne demek şimdi?
+ demem o ki, durum ortada!
- puahuaua..

Budur. daha sürer bu, bitmez.

Hayır durumun farkında olması güzel de yine de zor aşamadır. böyle saçı yandan ayrılmış, otururken ellerini dizlerinin hemen üstüne koymuş, mümkünse kravat falan takmış herifin fotosunu gösterdiniz mi ahan da işte budur!
annelerin kafayı taktığı şey(ler)e göre şekillenir genelde bu yorumlar.

anam garibanam: kuzguuunn.. evladım bak onlar çok sigara içiyolar, seni de alıştırırlar da akciğer yetmezliğinden gidersin allahım esirgesin.. dolaşma onlarla e mi yavrım..
kuzgun: e anne..

anam garibanam: kuzguuunn.. içkici yavrım onlar, alışırsın edersin de sokaklara düşersin bir şişe şarap için.. gel sen böyle, takılma onlara e mi güzel evladım benim
kuzgun: e anne..

anam garibanam: kuzguuunn...

(biter sanıyorsun di mi.. sabaha kadar yazarım yeminle..)
kızı 30 yaşın altındaysa farklı yok 30 yaşın üzerindeyse apayrı olacaktır yorumları ama sıklıkla aynı cümleleri kuracaklardır sonunda.

20 li yaşlardaysanız misal, birçok şey için henüz çok erkendir. söylediklerini kendi hayatından sunacağı kesitlerle destekleyecek örnekli bir anlatım yolunu seçer.

- ne zaman isteyeceklermiş?
+ yahu anne naptın, sadece çıkmak istiyor benimle.
- nereye çıkacakmış o ne biçim laf öyle?
+ anne çok iyi biri bir tanışsan bak anlayacaksın hemen.
- sakın bak tanıştırayım deme, ne o öyle? ne rahat aile derler.
+ aman anne ya ne büyüttün olayı!
- bak kızım ben erken evlendim de noldu? yaşın daha genç senin, ufaksın kandırır seni o zibidi.
+ anne tamam boşver unut dediğimi.
- hele bir evet de bak sorarım sana sonra, annem dediydi dersin. (illa haklı çıkma ihtimali olduğunu vurgulayacaktır)

ama ne zaman yaş geçer, e haliyle anneniz de görmek ister mürüvvetinizi, başlar konuşmaya sizi ikna etmek için evlenmeye.

- tanı kızım, git görüş ne var bunda? (etraf ne der dikkatini çekti mi umursamıyor şimdi)
+ yok anne yok içime sinmedi benim.
- kızım görmeden etmeden nerden bileceksin, yaşın geldi de geçiyor bile, hem ben duydum işi var gücü var, çalışkan çocukmuş...(bir dost edasıyla yaklaşıyor, gözleri kısık, elleri omzunda)
+ banane anne ya işinden, hazır değilim ben.
- o da ne demekmiş, ben hazır mıydım babanla evlenirken? istediler, deden verdi.( tam burda sesi yükselmeye başlıyor, sinirlendi)
+ ya anne zaman değişti, hem ben memnunum halimden.
- memnunmuş, evde kaldın haberin yok. buldun gül gibi çocuğu kusur buluyorsun bir de. (30 dan önce kızı gül gibiydi ama öyle diyordu)
+ anne tamam boşver unut dediğimi...
- bak sorarım sana sonra, annem dediydi dersin, vurursun o kalın kafanı taşlara...
ilk önce arkadaşınız olarak tanıttıysanız ve diğer hiç kimse öpmemişken o sizi gördüğünde öptüyse erkek arkadaşınızı 'kızımı öpen çocuk!' olarak tanımlaması an meselesidir.

ama durumu anlattıktan ve bi kaç gün süren soru sorma maratonundan sonra 'iimiş ya sevmeye başladım ben bu çocuğu' diye yorum yapabilir. gerektiğinde hem siz gece gece dışarıya çıkmayın diye hemde 'o'nu biraz yakından tanımak için maç izlemeye eve bile çağırabilir.
(bkz: götüme kaş göz çizsem ondan yakışıklı olur)
bazı annelerin ise kısa ve net olur yorumları:

- anne sana bir şey söyleyeceğim.
+ söyle kızım?
- benim bir erkek arkada...
+ şşt duymamış olayım.
- ...
+anne yeni bir sevgilim var adı hamdi.
-e osman'a ne oldu yavrum?
+anne o 3884781374.cüydü sen nerde kalmışsın.ondan sonra daha ohoooo...
-başımıza taş yağacak
+hamdim korur beni anniişş yaaa
-eee anlat bakalım nasıl biri bu bilmem kaçıncı sevgilin?
+çok hareketli bir insan anniş eli kolu hiç rahat durmuyor.
-baban da öyleydi evlenmeden önce sonra evlenmek zorunda kaldım o hayırsızla.sonra da sen doğdun.ahh azıcık tutaymışım... kızım e5 lere düşecek vay anaam benim ne dertli başım varmışşş
+anne ne diyorsun sen ya.iki dakikada şey.. ettin beni.hiç mi güvenin yok bana?(kız ağlamaklı)
-daha fazla azmadan seni evlendirmek lazım.şu fatma'nın oğlu hüsnü'ye vereceğiz seni.bak baban gelsin hemen yarın nikah öbürgün düğün.
+keşke tutaydın da kendını doğurmayaydın beni büğüüüü
+erkek arkadaşınla aran nasıl kızım?
-güzel ane ya çok iyi bi insan beni hep ormana götürüyo
+aaa kızım her zaman gitmeyin öyle, sıkılmasın senden
-yok anee yaa tavşanlar gibi sevişiyoruz sürekli çok pis tatmin oluyor
+aman iyi iyi, siz mutlu olun da ben bişeycikler istemem yavreeemmm
en yakışıklısını gösterirsin:
-anne nasıl?
+ee çok aldatır bu yahu..
en çirkinini gösterirsin:
-anne nasıl?
+bu ne be!
orta halli tipi olanı görür:
-anne nasıl?
+oo tamam bu iyi. ama sen hangisini seçersen odur kızım.
-en yakışıklısı anne!
+ama o aldatır bak peşini kimse bır..
-sus anne!
+benden söylemes..
-anne!
-hiç evlenmiş mi bu daha önce?
+oha. daha 22 yaşında ki bu.
-belli mi olur kuzum. sena teyzenin damadı, gerçi daha damadı değil, kızı bulmuş gelmiş bodrum'dan.. işte o oğlan, gerçi oğlan değil, kazık kadar adammış.. işte onun nüfüs kaydını..bdırıdırır
+evlenmiş boşanmış yani.(özet olarak bu)
-günahı boynuna, çocuğu da vardır. (yüksek dozda serap izgü zehirlenmesi)
+sen benimkini beğendin mi onu söyle?
-azcık şişko gibi bencileyin..
+yoo
-azcık şehla mı bu? (bişi bulamadı, kusur sıçıyor)
+sen şaşı olmayasın?
-ne iş yapıyo?
+mühendis
-kaldırım mühendisi olmasın da..(ay yirim esprini)
+bilgisayar mühendisi
-ah oğlum pek tatlıymış(içinde saklı napolyonun ortaya çıktığı anlar) al gel de tanıştır yahu. allah mutlu etsin.(nişanı taktı ayaküstü)
birliktelik döneminde:
- e iyi bir çocuğa benziyo. aman kendini çok kaptırma sen yinede.
ayrılık sonrası:
-amaann. en iyisi. ne yapıcaksın sevgilin olacakta. hem hiç sevmemiştim.
-bu ne ya at hırsızı gibi. tam gangster tam!
-of anne ya..
anneye bir heves okul dergisinde çıkmış naçizane resmi gösterilir... yüzde bi tebessüm utangaçlıkla karışık...
annenin tepkisi önce öcü görmüş gibi dergiyi fırlatmak sonrasında:
- bu ne kızım bardak arkası ~ ~ gibi gözlük onu bırak dudakları ne bunun kız gibi... hiç mi göz nizam yok sende?
sonuç az önce resmi beraber gösterdiğin gülmekten yarılan arkadaşla odana dönmekle sonuçlanır... acıdır... acıtır...
- anne yaa bugünlerde de herkes grip yaa çıkmıcam evden dışarı..
- sen şimdi adapazarına gidince erkek arkadaşınla da buluşursun.. dikkat et sarılıp, öperken sana da bulaştırmasın...
- !??!!??!
- hatta dikkat et de başka şeyler de bulaşmasın. frengi falan...
- hönk!.. oha annee!!!.. *
- ah oğlum mühendislik okursan olacağı buydu.
-oğlum gezme şu at hırsızıyla. seni sigaraya filan alıştırır bu. *
Annelerin çok bilmiş tavırlarıyla; Kendi yaşanmışlıklarını başkalarınınmış gibi örnekleyerek, erkek arkadaşlarım hakkındaki yorumları..
Kızım bu çok hoppa bundan adam olmaz.
AAA!! ama bu okumamış
Çok hayalperes, nerde sanıyo kendini burası dünya
Ama, Fatma hanımın kızı doktorla, Ayşe hanımın kızıda mühendisle evlendi. Sende bula bula zurnacımı? buldun
Yok bu böyle olmayacak sen kendin bulamayacaksın en iyisi ben senin yerine bulayım şeklinde devam eden tenkitler.
Bazı anneler sevgiliye işler ciddiye binip evlenme moduna gelene kadar arkadaş demeyi tercih ederler.
Sevgili kelimesi nedense onlar için çok ciddiyet belirten bir tabir olup, bunu duymayı sevmezler.

anne, kız ve sevgili tatildeyken (yaz aşkı)
-Vallahi kızım otelin en yakışıklı çocuğu hee benden söylemesi
-Sevdin yani?
-Ama arkadaşsınız bak, sevgili falan yok
-Anne biz çıkı..
-Arkadaşsınız dedim!
-Peki arkadaş anne, sevgili yok.
-Heh! nasıl da dinler annesini
-kızım kimdi o yanındaki çocuk ?
+sevgilim anne.
-kimin nesiymiş bakalım ?
+bir gün getirir tanıştırırım anne merak etme sen.
-öyle önüne geleni getirme eve. ne tanışcam ben elin zibidisiyle.
+tanıyomuşsun zaten anne. neyse geldi bekliyo dışarda. ben gittim bile.
+anne sana birsey dicem ama kizmak yok, tamam mi?
-tamam kizim söz kizmicam
+bak söz verdin kizmak yok
-tamam kizim kizmicam dedim ya delirtmede söyle
+anne, anne ben bugun yan siniftaki oktayla arkadas oldum
-neeee, demeee baban duymasin vallahi keser ikimizi
+sen söylemezsen bilmez degil mi, söylemezsin degil mi anne?
-tamam söylemem ama sakin ola göster ama elletme...
kız: anne ben vecihiyi seviyorum!
anne: göster ama elletme.
- anne erkek arkadaşım hakkında ne düşünüyorsun ?
+ gay mısın oğlum ?
- ama anne ?
'kendine -seviyeli, mesafeli, düzgün- bir arkadaş seç kızım.
sizin okuldan olmak zorunda da değil, boğaziçi'nden de olabilir.'

ve onu sakın üniversite sondan önce karşıma çıkarma.

(bkz: LANET GELSiN)
(bkz: mükemmeliyetçi anne)
bu annem:
+anne bak!
-kim bu?
+sevgilim.
-çıkıyo musunuz?
+sence?
-hangi okuldan?
+xyzxyz anadolu lisesinden.
-iyi iyi..sayısaldır bu.
+evet.
-ne düşünüyomuş meslek olarak?
+kimya mühendisliği falan heralde,sınavı da iyi geçmiş.
-oh oh iyi.hadi hayırlısı.

bu da teyzem:
+teyze bak!
-oha çok yakışıklı nerden buldun?
+bulurum ben.
-nerde oturuyor?
+anadolu yakasında ya.
-arabası vardır bunun.arabayla geliyor buraya dimi?
+yoo.
-alır ama yakında tipinden belli.