ebeveynlere saygı ve şükranı göstermenin bir şekli.
azalarak biten saygı şekli.

ben gider başka odada içerim, olmadı evden çıkarım. hatırlarım peder bey kırk yaşlarındayken, dedem odaya ansızın girdiğinde kanepenin altına atmıştı sigarayı. şimdiki veletler, geniş geniş, babanın karşısında ayaktaları dikip fosurdatıyorlar amk. sorsan sigarayla saygı olmaz derler, ya neyle olacak sığır!
mümkün olduğu kadar dikkat edilmesi gereken durumdur. bazı durumlarda es geçilse de kişinin ebeveyni ya da o yaşlarda biri yanında sigara içmemesi ciddi anlamda etik bir davranış oluyor. tamamen öz saygı.
icmemek degil o icememek..
gerçekten çok kötü bir duygu. hele onların içtikleri sigaraların dumanı burnuna burnuna giriyorsa. evet, çok kötü bir duygu fakat bir üstteki entry'lerde bahsedilen güzel düşünceler sarıyorsa onların beynini, ne mutlu bana ki büyüklerimin yanında sigara içmiyorum.
belki saygıdan olsa gerek.
ilki icmemek degil icememek. ikincisi, yetistirdiklerini aliyorlar ve ucuncusu degil yaninda icmemek, sigara ictigimi bilse evlatliktan reddeder, ozellikle baba ki bu da kusak catismasindan kaynaklidir e tabi babanla aranda 35 yas olunca pek dogal oluyor.
sigaranın yada içkinin saygıyla alakası yoktur. önemli olan kendini bilmektir.