1. 1.
  marc bloch ve lucien febvre'ün 1920'lerde Fransa'da geleneksel tarihe karşı (yani tarihin sadece siyasi tarih olarak algılanmasına karşı *) "annales histoire economique et sociale" adlı bir dergi çıkartmak suretiyle siyasi tarihin bir antitezi olarak fransa'da yarattıkları bir tarih ekolüdür.(sonraki en önemli kişisi fernand braudel olacaktır.) bütünsel tarih, toplumsal tarih ve mikro tarihi bu ekol başlatmıştır. michel foucault'un deliliğin tarihi, cinselliğin tarihi, paranın tarihi gibi çalışmaları bu ekol esintili olup mikro tarih çalışmasına birer örnektir.
  4 ... nest
 2. 2.
  tarih metodolojisi sorunu, "tarihte açıklama" sorununa yol açmıştır. bu sorun beraberinde tarihte nesnellik sorununu da getirmiştir. tarihçilerin nesnelliği sağladığı koşullardan birisi de "belge" idi. tabi burada belgenin yorumunun nasıl yapıldığı sorunu da ortaya çıkıyor.

  işte bu noktada annales okulu devreye giriyor efendim. onlara göre tarihsel belgenin yorumu zamana bağlı(o zaman içinde) yapılmalıdır. o zaman, uzun dönem olarak adlandırılmış. nitekim biz bunu uzun zaman bütünselliği içinde ele almalıyız. ki bunun için de sadece tarihçi bir tutum yeterli değildir. ek olarak ekonomi, sosyoloji, psikoloji, coğrafya gibi disiplinler arası bir çalışma ile ortak bir analizi gerektirir.
  3 ... cliens
 3. 3.
  Nasıl okunduğu merak edilen fransızca kavramdır.
  1 -1 ... akdmsynbnymn
 4. 4.
  Türkiye'den halil inalcık ın yakın olduğu fransız tarih ekolü.
  1 ... luzumsuzbiliyorum