bugün

idrak kabiliyetinin basmama durumu
-kafanın basmaması,
-kavrayamamak,
-jetonun düşmemesi anlamlarına gelen,bu özelliğe sahip olan insanlara;
-salak
-aptal,
-embesil
-moron,
-akılsız denilen kelime.
bir de bunun ısrarla olan versiyonu vardır ki insanı deli eder. *
(bkz: ofsayt)

(bkz: izafiyet teorisi)

(bkz: fonksiyonlar)
anlayamamanın biraz sonrasında gerçekleşen olay.
bir insanı sevmenin ve guvenmenin baslangıcı onu anlamaktan gecer demisti ninem lakin artık insanların gereksiz buldugu hic cabalamadıgı eylem.
en çok anlıyorum diyenlerin, düştüğü durum.
-bak güzel kardeşim, şu kumandayla bu oyuncağın bir alakası yok diyorum... bunlar farklı ürünler...
+i'm sorry but i can't understand you...
-yu mu? ben değil salak herif, kumanda başka diyorum...
+thanks for helping... i have to find another person who knows english...
-tenks... suda eritmeli içecek mi?
anlatamayan kişinin karşısındakine bok atarken kullandığı sözdür.
Hiç kimse kendi içinde yaşamadıkça başkalarının ruhlarındaki kıpırtıyı anlayamaz. *
Konuşurken karsindakinin soyledigini anlamayip 2 defa "anlamadim?" dedikten sonra yine anlamayip, utancindan soramamak var ya, cok kötü.
algılama kapasitesitesinin sizden düşük olmasından kaynaklı problemdir.
algılamada sorun yaşamaktır. çeşitli sebepleri olabilir:
1-her şeyi anlamada sorun yaşıyordur (kapasite kaynaklı)
2-aklı başka yerdedir seni dinlememiştir.
3-duyuyordur ama duymuyor gibidir -dikkat dağınıklığı- son kelimeni duyar ve dikkatini çekerse tekrar anlatmanı ister.
kendimden biliyorum o yüzden 3. seçenekteki durumlarda daha anlayışlı olurum.
an itibariyle bunyede vuku bulandir ancak yaklasik dort saatlik de bir gecmisi vardir. kafami koparip atasim, olmadi aglayasim var.
resmi ideolojidir. mesela bir örnek vereyim. sosyoloji öğrencilerine formasyon verilmez, öğretmen olmasınlar diye. sosyoloğun temel meselesi anlamaktır. kapiş?
kafanın basmaması veya anlasılmayacak bir durumla karsi karsiya kalmaktir.
Yüzüne tukurmeyecegim insanların egosunu anlamıyorum her iltifatta götü kalkan insanı da anlamıyorum ama çok komikler.
Bana sorarsan onlar da anlıyomuş gibi yapıyor zaten.
hiçbir şeyi anlamamak. bir kaç saat sonra güneşin doğacağına nasıl eminiz, onu bile anlamamak. bir sene ne kadar sürer, bilememek. bir insana nasıl sevgi beslediğimi anlamamak. sohbet ederken kullandığımız dili öyle irdelemek ki, anlamsız olduğunu anlamak. iletişimi anlamamak, 'anlam' kelimesini ilk kez duyduğumu farketmek.
anlamamak ya da farkına varmak.
gerçekten anlamıyorum.
Bazen bazı şeyler anlamsız geldiği için böyle gelişir.
anlamıyorum.