güzide başkentimizde eve çıkmak isteyip hangi semtte olacağını bilememek sorununu beraberinde getirir.
(bkz: ben)
edit: öğrenci bünyeleri adına yazılmıştır.
(bkz: eryaman)
hayat çilesidir. istanbul izmir gibi değil ki kardeşim. ev de içki içersin apartman yöneticisi gelir dayanır ertesi gün ne o alem mi yapıyonuz ? enstruman çalarsın sağdan soldan üstten aşşağıdan vururlar. eve arkadaşın gelir apartman yöneticisi gene iş başında ; ne o eve karı kız geliyomuş ? çıkmayın.
Kesinlikle eryaman olmalıdır .
doğantepe'yi kesinlikle es geçmemek lazımdır. hüseyingazi da unutulmamalı.
itfaiye meydanına uğramadan çıkılmaz.
önce itfaiye meydanı'ndan 2. el eşyanı alırsın. sonra fakir öğrenciysen eryaman, orta direksen yüzüncü yıl, azcık biti kanlıysan da bahçelievler'den, emek'ten seçip beğenirsin.
maltepe, anıttepe, emek, bahçelievler, tandoğan, beşevler eve çıkmak için uygun, güzel yerlerdir. kurtuluş , cebeci, dikimevi tarafları da popüler yerler.
okula yakın olsa iyi olur trafikte rahat edilir.Kurtulus da merkezidir tavsiye edilir.
Tandoğan mükemmeldir bunun için. her şey elinin altında. bahçeli'ye, kızılay'a yürüme mesafesi. hele bir de Gazi'de ya da Ankara üniversitesinde okuyorsan tadından yenmez *
(bkz: bahçelievler) biraz pahalıda olsa değecek bir yer.
bahçelievler-beşevler-tandoğan-maltepe-demirtepe arası iyidir ama biraz tuzluya gelebilir. kurtuluş,cebeci,dikimevi,sıhhiye nispeten daha ucuzdur ama dikkat edilmesi gerek, sakat mahalleler var. batıkent iyidir ama gazi, ankara üniversitesinde falan okuyosanız biraz ters kaçabilir mevki.

ayrıca şöyle de bi teklifim var; okuyosan ve "okula pek uğramam ben yeaa" diyorsan veya okula-işe gittiğim zaman hergün yarım saat-45 dakika yol bana koymaz diyorsan, ayrıca "kızılaya bahçeliye sık sık gitmeyeyim varayım zaten ben evcimenim evimden çıkmam pek" diyorsan yukarıyurtçu veya aşağıyurtçu'da çok çok ucuz kiraya (350 tl civarı) son model, sıfır, süper lüx, site içinde, (site içinde 24 saat güvenlik, süs havuzu, parkı cartı curtu var) çok güzel en az 110 m2 ev kiralayabilirsin. yalnız söyliyim oralarda pek hayat yok. ama dediğim gibi ben süs havuzunn yanına atarım sandalyemi kitabımı okurum diyorsan, evcimensen, sakinliği seviyorsan, canın sıkıldığında alıp başını kızılaya, bahçeliye veya herhangi bir mekana gitme alışkanlığın yoksa kesinlikle tavsiye ederim.
(bkz: balgat)

şimdi bu semt ile ilgili şöyle bir gerçek vaar. hem şehrin göbeğindesinizdir hemde dışında. öyle garip bir yere kurulmuştur ki, ankara'da mevkisel olarak yaşanacak en güzel yeridir.

ama diyorsanız ki bende para gani o zaman (bkz: çukurambar)
her yere git ama sincana gitme.
yeniden ve yeniden başıma gelen ve bu gidişle daha geleceğini bildiğim sabırsızlandığım olay.
istanbul'dakine göre çok daha ucuz ve makul maliyetli olmalı. istanbul'da en boktan evler 700 liradan başlayıp 1500 1600 liraya kadar çıkıyor kiralar.
çok kolaydır. izmir'de hayalini kurduğunuz 1000 tl kirası olan evlere ankara'da 400-500 tl kira ödeyerek çıkabilirsiniz.
bayburtta eve çıkmaktan zordur.
Bakın gençler nereden tutarsanız tutun ama sırf gideceğiniz yere yakın diye kötü bir evi iyisine tercih etmeyin. Arkadaşlarım çinçinde 600 liraya çok güzel bir evde kalıyordu benimkisi görece daha yakındı birçok yere ama gel gör ki sabah güneş vurmayan kapkaranlık evde uyanamıyorsun ki gideceğin yere yetişesin.
Alçak evlere çıkılması tavsiye edilir.