1. 1.
  sevdiği kişiyi melek sanması sonucu,kişinin* sevdiği kişi ile cinsel birliktelik kuramamasına sebebiyet veren psikolojik rahatsızlık.
  6 ... amadeus
 2. 2.
  harbiden en asil duygular bütünüdür. angelistic
  2 ... sizoyumulanfrenoldugumkadar
 3. 3.
  angel ın kocasını terk etmesini sağlayabilecek hede.
  (bkz: ayh osman bi kaldıramadın şunu)
  7 ... kutukutupense
 4. 4.
  anne ile babanın sevişmesine inanamak gibi bir durumdur. bu zihniyete göre sevgili masumdur ve sevişmek gibi pis bir şeyi (?) yapamaz. *
  8 ... what if
 5. 5.
  aşkın bünyesinde barındırdığı çelişkidir. soyun devamı için aşık olunur; sonrasında da aşırı sevgiden soyun devamını sağlayacak aktiviteye girişilemez. (bkz: insan olmanın zorlukları)
  1 ... gladier
 6. 6.
  içinde bulunduğum durum. Hayatının en büyük hayal kırıklıklarını aşk konusunda yaşar bu kişi.
  Sanıldığı gibi aşık olunan kişiye, hiç bir insani özelliği yakıştıramama değildir bu. Yani sandığınız gibi biz aşık olduğumuz kızı yemek yerken görünce köşeye çekilip sessizce ağlamıyoruz "bu nasıl olabilir?" diye. Angelist kişi daha ziyade insani özellikleri değil insani zaafları yakıştıramaz sevdiğine. Örneğin sevgilinin bir şeye çok kızdığını, sinirlendiğini görmek şaşırtıcı olabilir; küfrettiğini duymak ise yıkımdır bu kişi için.
  Benzer şekilde angelist kişinin aşk anlayışı tamamen püritendir. Sevgilisiyle bir cinsel birliktelik kurmaya da çok istekli değildir. Partneri birlikteliği özellikle istemedikçe, angelist kişi birliktelik teklifinde bulunmaz. Çünkü bunun sevgilisinin saflığına zarar vereceğini düşünür.
  Angelist kişi bedene değil ruha aşık olur...
  4 -1 ... angelistadam
 7. 7.
  hastalık kabul edilebilecek bir olgu.

  angelizm, kelime anlamı itibarı ile "meleğe tapınma öğretisi" demek olsa da; bireyin, hoşlandığı kişiye insani vasıfları yakıştıramaması durumudur. bahsi geçen insani vasıflara, sevişmek veya hırs yapmak gibi örnekler verilebilir. bu yakıştıramama durumunun altındaki sebep kişiye göre değişmekle birlikte, genel olarak kişinin kendi hislerinin kutsal olduğuna inanması ve kirlenme kaygısını angelizm ile dışa vurmasıdır.
  ... zin6
 8. 8.
  Cok sevilen kişiyi sikememek.
  1 -1 ... ramaz tataran