bugün

tayvanlı yönetmen. türkiye'de bilinen filmleri hulk,the ıce storm.
brokeback mountain adlı sansayonel filmin yönetmenidir.en iyi yönetmen dalında 2006 da oscar almıştır.
yeni filminde 60'lı yılların efsanevi ingiliz popstarı dusty springfield'ın yaşamını beyazperdeye yansıtacak olan yönetmen. charlize theron'ın dusty springfield'ı kate moss'un da dusty springfield'ın gençliğindeki kadın sevgilisini canlandırması bekleniyor.

filmografi:
Lust* (2007)
brokeback mountain (2005)
hulk (2003)
the hire: chosen (2001)
Crouching Tiger, Hidden Dragon * (2000)
Ride With the Devil (1999)
The Ice Storm (1997)
Sense and Sensibility (1995)
Eat Drink Man Woman* (1994)
The Wedding Banquet* (1993)
Pushing Hands* (1992)
önce The Ice Storm sonra da brokeback mountain filmleriyle tarzını holywood'a yaslamış festivallerin aranan yetenekli yönetmeni. açıkçası holywood'la sidik yarıştırma psikolojisine neden girdiğini açımlamaksızın,filmlerindeki sansasyonel büyülü havanın birçok izleyiciyi etkilediğini vurgulamakta yarar var. valla filmlerinde altyapı olarak derinlikte bulabildiğim için sinemasından zevk almaktayım.
the ice storm'la ebeveynlerin cinsel sorunlarının olduğu yerde çocuklarının normal olamayacağı öngörüsüne takılırken, brokeback mountain'de karşı cinste olsa kayıtsız şartsız bir sevginin tezahürünün bünyeyi esir alabileceğini gördük.
Crouching Tiger, Hidden Dragon eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen izleyemediğim filmi.
takip edilesi bir yönetmen. çağan ırmak'ın daha derin olup popüler sularda yüzen versiyonu gibi düşünmüştüm filmlerini seyrettiğimde. yanılmadığımı sanıyorum.
editingo dingonun ahırıngo: ha bir de dikkat şehvet diye uzun bir filmi daha mevcut. dvdsi başucumda durmakta, bana hüzünlü hüzünlü bakmakta. ahhh ahhh...2.5 saat nerden baksan.
life of pi adlı filmiyle bir kez daha oscaR'ı kapmıştır.