1. 1.
  cenevizli ünlü haçlı amirali. preveze deniz savaşı'nda barbaros hayrettin paşa'dan 3-5 taktik kapamadığı için sonraları g.te gitmiştir, aslında direk preveze deniz savaşı'nda g.te gitmiştir.
  6 ... leoking
 2. 2.
  1466- 1560 yılları arasında yaşamış cenevizli amiral. Ceneviz aristokrasisinin zengin ve ünlü ailelerinden, Doria Ailesi ne mensuptur. preveze de 120 gemi ile osmanlı yı yenememiş, gözden düşmüştür.
  90 yaşına kadar denizlerde kaptanlık yaptığı bilinir. 94 yaşında yine denizde ölmüştür.
  ... serander
 3. 3.
  şu fıkranın kahramanıdır:
  -kaptan 15 osmanlı kadırgası geliyor.
  -çabuk bana kırmızı gömleğimi getirin.yaralanırsam kan izi belli olmasın, denizcilerin morali bozulmasın.
  -kaptan kadırgalar 50 oldu başlarında barbaros hayrettin var.
  -çabuk bana turuncu pantolonumu getirin!!!
  1 -1 ... sıpa
 4. 4.
  daha da genişletilmiş haliyle fıkramız şöyledir;

  Osmanlı donanmasıyla Venedik donanması arasında savaş çıkmış. Venedik donanmasının komutanı Andrea Doria imiş. Gözcü Osmanlı donanmasının yaklaştığını fark edince hemen Andrea
  Doria'ya haber vermiş:

  -Osmanlı yaklaşıyoor.

  Andrea Doria sormuş:
  -Kaç gemi var?

  Gözcü:
  -10-20 kadar.

  Komutan hemen emir erini çağırmış:
  Oğlum bana hemen kırmızı gömleğimi getir.

  Emir eri şaşırmış:
  - Niçin komutanım?

  Andrea Doria:
  - Savaşırken yaralanacağız. Kan izi belli olmasın ve de askerlerin cesareti kırılmasın diye... Bu arada gözcüden yine ses gelmiş:
  -Efendim 50 kadar oldular.

  Andrea Doria heyecanlanmış ve emir erine tekrar seslenmiş:
  -Gömleği boş ver. Sen bana kahverengi pantolonumu getir..
  2 ... endoplazmikbirkulum
 5. 5.
  Andrea Doria (30 Kasım 1466 - 25 Kasım 1560) Preveze Deniz Savaşında Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanmasıyla savaşan Haçlı donanmasına komuta etmiş Cenevizli Amiraldir.

  Cenevizli Oneglia Prensliği ailesinin bir ferdi olarak 30 Kasım 1468’de Oneglia’da doğdu. Her ikisi de Doria ailesinden gelen Andrea Coeva ve Maria Caracosa’nın oğluydu. Annesinin ölümünün ardından 19 yaşındaki genç Andrea Roma’ya gönderildi. Amcası Nicola Doria'nın kayırmasıyla, Papa innocentius'un has alayında görev almış, gösterdiği yararlıklardan ötürü Napoli krallığının hizmetine verilmiş ve rütbesi amiralliğe kadar yükselmiştir.1513 yılında ülkesi Ceneviz'in hizmetine girerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yaptı. 1522'de Fransa Kralı I.François'in, 1528'de ise "zor durumdaki Ceneviz'e yardım etmek koşulu" ile ispanya'nın hizmetine girdi. Kuzey Afrika'daki Türk varlığını yok etmeye çalıştı. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından esir de edilen Andrea Doria daha sonra kefaletle serbest bırakıldı. Bir çok savaşta ve dünyanın en büyük deniz savaşı olan Preveze Deniz Savaşı'nda birleşik Avrupa donanmalarının komutanlığını yaparak Türklerle savaşmıştır. En meşhur Avrupalı donanma komutanlarından olan Andrea Doria Barbaros Hayrettin Paşa'yı ortadan kaldırmak olan büyük hülyasını ise hayatı boyunca gerçekleştirememiş ve Türk Leventleri'nden defalarca kaçarak canını zor kurtarmıştır. Halen Avrupa'nın en önemli denizcilerinden biri olarak kabul edilmesi ve saygı görmesine rağmen Türk Leventleri yüzünden sicili oldukça bozulmuştur. 1560 yılında ölmüştür.
  1 ... greyder ben demem
 6. 6.
  barbaros hayrettin paşanın eline verdiği amiral. ama adamın suçu değil barbaros jose mourinho ise anrea doria hikmet karaman'dır.
  ... feldispat
 7. 7.
  1915 yılında suya indirilen italyan deniz kuvvetlerine ait bir savaş gemisi. aynı sınıfta bir de Caio Duilio isimli bir kardeşi üretilmiştir.

  andrea doria ikinci dünya savaşı'nda bir kez ingiliz, avustralya ve hollanda savaş gemilerinden oluşan müttefik donanmasıyla karşılaşmış (sirte deniz savaşı) bu savaştan yara almadan ve düşmana da bir zarar veremeden ayrılmıştır. 1943'te bazı eskort görevlerinde de kullanılmıştır.

  andrea doria 1950'ye kadar italyan donanmasının sancak gemisi olarak hizmet vermiştir.

  üretildiğinde 25.000 ton olan ağırlığı sonraki modernizasyonların ardından 29.000 tona çıkmıştır. 3 adet 3'lü taret ve 2 adet 2'li taretlerinde 13 adet 305 mm'lik topu bulunan geminin çok sayıda uçak savarı ve savaş gemilerine pek yerleştirilmeyen torpido türbinleri bulunmaktaydı.

  andrea doria

  andrea doria (soldaki andrea doria)
  ... tu kaka bana
 8. 8.
  Akdeniz'i en iyi tanıyan amirallerden biridir. Akdeniz için çok güzel bir sözü vardır. Akdenizde üç tane emin liman vardır haziran, temmuz ve Kartaca...
  ... doctor gregory house