1. 1.
  güney amerika'da yer alan amazon nehri (ispanyolca: río amazonas, portekizce: amazonas), afrika'daki nil nehri ile birlikte dünyanın en uzun nehirlerinden biridir. büyük okyanus'a 160 km mesafede, peru'daki and dağları'nın doruklarından doğarak doğuya doğru bir seyir izleyip atlas okyanusu'na dökülür. 6.400 km uzunluğundaki amazon'un taşıdığı su miktarı mississippi, nil ve yangtze nehirlerinin taşıdıkları suların toplamından fazladır (tüm dünya nehirlerinin taşıdığı suyun yaklaşık % 20-25'ini taşıdığı sanılmaktadır). amazon nehri, yaklaşık yıllık ortalaması 180.000 m³/sn olan debisiyle ve suladığı alanın (amazon havzası) büyüklüğü itibarıyla da birinci sıradadır. denize döküldüğü atlas okyanusu kıyılarında genişliği yaklaşık 240 km'dir[kaynak belirtilmeli]. amazon'un ağzı 1500 yılında vicente pinzon tarafından keşfedilmiş, nehrin kaynaklarıysa ancak 1941'de bertrand flornoy'un yönettigi ekip tarafından bulunmuştur.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/amazon_nehri
  3 ... mercurial
 2. 2.
  (bkz: amazon)
  ... davarlikruhumdavarnabam
 3. 3.
  Şaşırtıcı nehirdir, kocaman ağaçları olan bir ormanın ortasından geçtiği için yağmurlu zamanlarda boğucu bir atmosfer yaratıp suyunun daha da bulanıklaşmasıyla insanı baskı altina alır.

  Onca sene kabuslarımı süsledi ve ben ismini yeni öğreniyorum. Artık deşifre olduğuna göre bir daha uğramaz umarım. *
  ... pudra dantelli krem kurdele
 4. 4.
  Timsah ve yılan gibi insan hayatını tehlikeye atan hayvanların bolca bulunduğu nehir. Buna rağmen balıkçılık açısından oldukça zengindir.
  ... aydinoglu j
 5. 5.
  *Amazon Nehri altında 4 km’lik başka bir yeraltı nehri daha bulunmaktadır. Bu nehrin Amazon Nehri’nden çok daha geniş olduğu söylenmektedir.
  *Amazon Nehri Batı’dan Doğu’ya akmaktadır fakat tarihte bir kez tersine akmıştır.
  *Amazon Nehri’nde 3000 çeşit balık türü yaşamaktadır.
  *Amazon Nehri’nin uzunluğu 6400 kilometredir.
  * Amazon Nehri'nin yaklaşık olarak tam altında, yer yüzeyinden 4 kilometre derinlikte, Rio Hamza Nehri adı verilen bir su akmaktadır. Bazı noktalarda 400 kilometre kadar genişliğe ulaşabilen bu nehir, toprağın içerisinde saatte sadece 1 milimetre akabilmektedir.
  ... recomax
 6. 6.
  rivayete göre bering boğazından kuzey amerika kıtasına geçen türkler güney amerika kıtasına doğru yol almışlar. zaten mayalarin türk olduğuna dair teorilerimiz de mevcut. güney amerikaya doğru inince amazon nehri boyunca yol alırlar. git git yol bir türlü bitmiyor amina koyim. asya kıtasından ta ebesin nikahına kadar gitmiş adamlara artık yorgunluk çökmüş. içlerinden biri "bu amina kodugum nehri amma uzun" demiş.
  o günden sonra o nehire amma uzun nehri demişler. zaman içinde ses değişimine uğrayarak bugünkü halini almış ve oraya amazon nehri denilmiş.
  1 ... ruh okuzu
 7. 7.
  Turkler kesfetmistir.nehri gorunce Amma uzun demis turkler ve ismi gunumuze amazon olarak gelmis.

  Edit: bana da inandirici gelmedi.
  1 -1 ... kedi memduh