bugün

Alınmak, insanların arasında geçen bir takım konularda birinin diğerini bilmeden az miktarda üzmesidir. Örnek verecek olursak; tanımaya çalıştığım sevgili yazarlarımızdan birini, yazmayı sevdiğim karmaşık cümleler ile az miktarda üzdüm. Yani bana alındı. Alınan kişinin gönlünü almaksa, huysuz bir bebeğe yemek yedirmek gibidir. Her türlü şaklabanlığı yaparsınız ama o kendini naza çeker. Naz da iyidir ama fazla naz aşık usandırır. Bana alınmış ve baş harfi "S" olan arkadaşımdan bu yazıyı okuduktan sonra sadece bir tebessüm istiyorum. Eminim o tebessüm ederse gönlünü almışım demektir. Gerçi tebessüm ona yakışıyor. Ve son olarak alınmak, alınılan kişiden güzel şeyler beklemektir.
darılmak, gücenmek, kırılmak eylemi. *
neyse.
başlığı durup dururken açmadım efendim, bi yazar arkadaşı kırmışım, üstelik 5.olmuş bu. buradan yazarak affedecekmiş beni. ben de geldim üşenmedim başlık açtım.

neymiş, insanları önemseyecekmişsiniz, zira alınıyorlar sonra, kırılıyorlar. ama üzülmesinlerdir, istemsizce yapılmıştır, kendilerinden özür dileniyor, af bekleniyordur. bir 6. yı yaşamamak üzere. *
bir şiirle şöyle açıklanabilir.

yenilmiş tavlada tebessümü pek şirin,
alınır her lafına benim gibi şairin.
gel gör ben ne derim şimdi ona,
dörtlükle alırım gönlünü ama çok narin...
(bkz: volkan demirelin gazeteciyi evden aldirmasi)
Gazetecinin buna çok alinmasi
Belki de doğrusu budur. Alınmazsa bizi kullanırlar mı acaba?
incinmektir.