bugün

aşırı zor değildir. zor değildir. alman dili ve edebiyatı okuyan biri olarak söylüyorum; zor değil, sabır lazım. Bence ingilizce'den daha güzeldir ayrıca. **
Şu gramer olmasa.. tamamen kelime olsa çok kolay bir dil aslında olmaya da bilir çünkü çoğullar bile değişiyor.
Konuşmak için bilinmesi gereken dil.
uzun bir cumleyi tek kelimeyle kurabilmek icin bilinmesi gereken dil.
Çok kuralcı olmasına rağmen her kuralın onlarca istisnasının bulunduğu,ingilizce ile aynı dil ailesinden gelen Germen dili.
hazırlıkta gördüğüm ve şu an hiç bir şeyini hatırlamadığım dil, tek aklımda kalan'' ich habe eine katze''.
zamanında cartel dinlemiş her gencin aşina olduğu dildir. nakaratı hatırlayalım,

--spoiler--
einer für alle und alle für ein
das cartel und jetzt pass auf denn wir dringen in dich ein
zieh dich warm an und dann lan komm ran
denn die dcp zeigt nicht allein was sie kann
wir haben kararan im nacken und der reim wird dich packen
erci e deckt den rücken um den abzug zu drücken
jetzt kommt das cartel also macht euch bereit
denn es reicht euch die hand wer auch immer ihr seit
--spoiler--

http://www.youtube.com/watch?v=aqTrFxUp-CQ
bir kafir cermen dili.
isimler artikelleriyle beraber ezberlenirse hiçbir zorluğu olmayan dil. zamanla da anlıyorsunuz zaten hangi kelimenin önüne hangi artikel gelebilir diye. türetilen kelimeler hep mantik çerçevesinde türetilir. kelime açılımlarlarında hep öze sadık kalındığı görülür.tuch:örtü veya bez. hand: el.
handtuch: havlu
taschentuch: mendil
tasche: cep
cepte taşınan bez, nekadar yerinde bir keime açılım. bu şekilde daha çok var.
yabancı dillerden gelen kelimeler de oldukca azdır.fernseh: televizyon. fern:uzak---seh:görmek. sonuçta uzağı gösteren alet.
werter'in ızdıraplarını goethe du dilde yazdı. nihilizmi nietche bu dille anlatmaya çalıştı. hesse felsefesini almanca anlattı.b. berecht tanrı var mı, yok mu ikilemini de almanca anlattı.
almanca hem edebi, hem şairane hem de felsefeye yatkın bir dildir.
ortaokulda falan alt yapı oluşmadıysa üniversitede hiç öğrenilemeyen bir dildir. çok kasıyorum çoook. sanırım uzatırsam almancadan uzatacağım okulu.
Kaba ve zor oldugu soylenen dil, ki hic alakasi yok. Hem kibar hem kolay. Kibarlik konusunda abartmis olabilirim. Ama kesinlikle kaba degil.
Boğazdan konuşanlarının Almanya daki türkler olduğunu Almanca hocasından öğrendigim dil.
alemannisch lehçesi daha da zor olan dildir. özellikle schwaebisch diye adlandırılan lehçe ile benzerlik gösterir. bu ikisini anlayan biri hem almanca'nın dibine inmiş hem de isviçre almancasını da çok rahat anlar demektir.
(bkz: kendimden biliyorum)*
karadenizlice ile benzerlik gösterir. 'vurdum onu' yazarsın "furdum onu" okursun.
kaba dil diye bir şeyi ezberleyip akılda bırakılan dil.
http://m.youtube.com/resu...mizi%20koyuyoruz&sm=1

Almanyada konuşulan dildir.

(bkz: amımızı koyuyoruz)
türkiyede lisede 2 yılda asla öğrenilemeyen dildir. biz türkler az en 8 sene ingilizce eğitimi görmemize rağmen ingilizceyi öğrenememişiz. almancayı mı öğrenicez?
Bir dönem öğrenmeye çalıştığım ve eğlenceli bulduğum dildir. Mükemmel konuşmuyorum ama çok fazla şarkı biliyorum (tabii şarkıyla derdini anlatamazsın o ayrı).
ikinci Ana dilim denilebilir. Dünyanin en zor dillerinden birtanesidir. Güzel bir dildir.
Her nesnenin bir cinsiyeti olup ona göre muamele edilen dildir . Bir kaşık tutup yemek yerken yaladığınızı düşünün ve o kaşığın cinsiyeti de kadınsa ortaya ilginç şeyler çıkabiliyor.
lisedeyken almanca'dan kaldığım için bana almanca kitap çevirttiren öğretmenin branşı.

(bkz: ironi)
An itibariyle sözlü sınavını geçtiğim dil.

Çok ama çok iyi geçti, lakin hiç ama hiç sanmıyordum zaten sesim de yoktu.

ich bin sehr glücklich sözlük.

Sınavdan çıktıktan 2 dakika sonra da ne hikmetse sesim yerine geldi... Ja.
üniversitede 4 yıl gördüğüm ama bir halt öğrenemediğim, öğrenmenin de gereksiz olduğunu düşündüğüm dil.
çok kaba bir dildir. dinleyen için hiçbir zevki yoktur. hele alman ayıları böhhğhğğğ diye konuştukları anda türkçe'nin ne kadar müthiş bir dil olduğunun farkına varırsınız.
Gırtlak dili.
güncel Önemli Başlıklar