bugün

(bkz: kabe)
bir yanda huriler, sınırsız içkiler falan.. güzel yerdir muhakkak.
(bkz: ya evde yoksan)
çevresi dağlık olan bir bölgede, düşük seviyedeki bir yere inşa edildiğinden, tarihte çok kez yukarıdaki tepelerden akıp gelen sel nedeniyle yıkılmış, bazen de su altında kalmıştır.
inanan kişini kalbidir.
kapısının herkese açık olduğu yerdir.
zengin yemin ederim.
kalptir.

ne yerleri, ne gökleri kendime ev olarak seçtim. benim evim mümin kulumun kalbidir.
eğer kabe adı verilen taş allahın eviyse arabistan'dadır. türkiye'de yazlığı bile yok. bizimkiler hala arapça bağırsın. seni umursamıyor işte.
hz.ibrahim'in yaptırdığı evdir. sembolik bir şeydir.
Küçük beyinli, müslüman yargısı. Herşeyi yaratan varlığı küçük yapıya sığdırmak.
müstakildir.
arap yarımadasında, putperestliğin son yıllarında kabe denen yapının içerisine konulan el ilah veya allah isimli büyük put un evidir, o dönem putperestler yüzlerini kabe ye çevirmek sureti ile ibadetlerini ve dualarını allah putuna iletirdi,

dolayısı ile bu yapıya arapçada beytullah yani allah ın evi dendi, putperestlikten bozma islamda ise günümüzde durum farklı değil,

allah ın evine dönülüp içindeki puta tapılıyor ve onunla konuşulyor (dua).
allah'ın evi..
allah aciz midir, barınma ihtiyacı mı güder, gece evine mi döner, evindeyken dünyanın geri kalanından bihaber midir?

dünya ve evren allah'a ait ise, ona ait olan bir gezegende tıpkı yarattığı kulları olan insanların ihtiyaç duyduğu gibi mimari bir yapıya allah neden ihtiyaç duysun?

veya evinin dışında ona seslenenlerden habersiz midir?
allah'ı bir mekana isnat etmek nedir?

bu cümle bir tek bana mı sakıncalı gelmekte?

çeşitli dini olayların merkezinde yer almasıdır onu kutsal kılan.
kabe, kudüs.

ve buraların kutsal olması, oraları allah'ın evi yapmaz.
allah'a bir mekan isnat etmek onu insanlaştırmak yani bir nevi küçümsemek değil midir?

ha dersen ki Kâbe. Beyt, Arapça'da ev demektir.
ve Kur'an-ı Kerîm'de daha çok belirti harfiyle "el-beyt" şeklinde kullanılır ve bununla Beytullah, Kâbe kasdedilir. bundan dolayı allah'ın evi denir.
eyvallah.

ama kaç kişi bunun buradan geldiğini biliyor?
ülke sınırlarında neredeyse hiç kimse.

öteki türlüsü neredeyse şirk.