bugün

Biz yaratıcımızın ismini biliyorken allahı biliyorken neden tanrı kelimesini kullanalımki.
Tanrı Türkçe Allah arapçadır, kullanılmasını doğru hatta daha doğru bulurum. Duamı da Türkçe ederim. Nihayetinde Allah bizi yarattıysa butun dilleri biliyordur değil mi?
allah arapca bi kelimedir bunun turkcesi tanridir. bunu kullanmak gayette normal ama simdi cikip cogu kisi ozentilik cool olma cabasi yada gunah falan demistir ilgisi yok
Doğru olanı yapmaktır...

Sizi çöl sıçanları...
Allah'ın 99 ismi bitti de sıra tanrıya mı geldi dedirtendir.
Allah şeklinde hitap etmeyi tercih ederim. Ama aksi halinde "Ne Tanrısı olum Allah lan Allah" uyarısı(?!) yapanlara da sinir olurum.
Rahatsız edici olmamalıdır, bir tercihtir.
Tanrı yaratıcının adıdır, islam dinindeki tanrı ise allah'tır.
Fakat isteyen istediği şekilde kullanabilir.
illa türkçe bir kelime kullanacaksanız yaratan kelimesini kullanmalısınız.

farsça olduğu söylenen rab kelimesi bakara 201 de,(tdk'ya göre arapçadır)
ibranice olduğu söylenen mevla kelimesi enfal 40 da,(tdk'ya göre arapçadır)
farsça olduğu söylenen hüda kelimesi bakara 2 de yazıyor.(tdk'ya göre de farsçadır)

tanrı nerede yazıyor?
ayrıca tek tanrılı din diye bahsedilirken islamiyet dışında tek tanrıya inandığını savunan bir sürü dinden de bahsedilmiş oluyor.

bu sebepledir ki illa türkçe olsun deniliyorsa yaratan kelimesinin kullanılmasında ısrarcı olunmalıdır. allah, rab, mevla, hüda kelimelerinin kullanılmasında sakınca yoktur ancak oluşturduğu algıdan dolayı tanrı kelimesinin kullanılması sakıncalıdır.

ben tanrı kelimesinin tengri den geldiğini sanıyorum ancak farklı bir sav da ortaya atılmış:

(bkz: allah yerine tanrı kelimesini kullanmak/#21596110)
nasıl hitap edildiği önemlidir mutlaka ama emirlerine uymadıktan sonra nasıl hitap edersen et nafile olan durum.
tanrı kelimesi tan kökünden gelir. tan kelimesi gök kelimesi ile eş anlamlıdır. göğün ve içinde olanların yaratanı, yöneteni tanrıdır. yani tanrı ile allah aynı şeyi ifade eder. tanrı nasıl olur da tapılan herhangi bir varlık olarak tanımlanabilir?
sadece müslümanların tartışacağı bir konudur.

ateistler ise mart taki suyu tartışır.

dini inançları kullanan liderler ölü yıkamayı bilmemiz gerektiğini tartışır.

bu arada dünya da dönüp durur...
müslüman iseniz yanlıştır.

tanrı inanılan, tapılan anlamına gelmektedir.kişiye göre değişen bir kavramdır.sizin tanrınız para, insan, güneş, inek olabilir mesela.ancak allah özel isimdir ve müslümanlığa aittir.

bir de kafanıza sokun ki allahın isimlerinin türkçesi, arapçası olmaz.onun belirlediği ve kuranı kerim de geçen isimler vardır ve onlar söylenmelidir.

bilal e anlatır gibi anlattım inşallah faydalı olur.
Kemal Sunalın eşşolu eşşek lafını bip lerler ama " Amcamın Karısı bana helalmidir " sorusunu tüm çocuklara izlettirirler.
Genelde Allah demeye utananlar tanrı der. Allahın 99 ismi varken gidip tanrı demek bana göre saçma. Şimdi burda etimoloji yapan tiplerde var ama şunu gözden kacırıyorlar türklerin "tengri" diye hitap etmesini islamla bağdaştırıyorlar onlar ama islam inancı yok gök tanrı ya inanıyorlar başka bir din..
Onun yolundan gittikten sonra bu iki kelimenin anlamıda aynı yere çıkar. Sen yeterki kulluk etmesini bil.
ben gibi bati tarzi yetismis modern insanlarin yaptigidir.
yobazlar bilmez.
Türkçesi Tanrı diye kullanıyorum desen eyvallah. Batı ne lan batıyı sikim.
Araf suresi 180 e bakmanız yeterli bu yanlıştan kurtulmanız için.
tanrı allah değildir ama allah tanrıdır. haa hiç biri yok o ayrı.
atalarımız allah misafiri yerine tanrı misafiri dediğine göre tanrı kelimesi türkün kelimesidir. ama arapçı dinciler bunun aksi yönünde beyanatlarda bulunacaklardır.
iki durumdada anlaşılması gereken anlaşılıyorsa ne fark eder dediğim durum.
neden olmasın, islamiyetin adı tek tanrılı dindir, kullanım yanlış değildir.
bilimsel ve akademik dilde kullanılır.kullanılmasında sakınca yoktur,arapça ilah türkçe tanrıdır.

hatta allahtan başka tanrı yoktur.

tanrı zaten vardır ama insanlar ona eş koşarak başka cisimleri tanrılar,aracılar edinmişlerdir.bunları günümüzde gerek islam gerek gayri müslim toplumlarda görmek mümkündür.
Allah arapçadır, tanrı Türkçedir.
Tek kelimeyle samimiyetsiz geliyor bana hiç demeyin daha iyi.