bugün

görsel
Delikanlı adamın tek tercihidir.
Patlıcanı yemesini iyi biliriz antepce.
Patlıcanı güzelce közledikten sonra kabuğu soyulur ve ince ince kıyılır.

Tercihen sarımsaklı yoğurt (bence mükemmel yapan o) ile karıştırılır.

Üzerine tavada kavrulan kıyma (güzelce soslanmış) dökülerek servis edilir.

Bon appetit!
Bir gaziantepli olarak hiç yemediğim mezedir. Utanç duyuyorum. Özür diliyorum diğer gazianteplilerden.
bir gaziantep yemeği.
ansızın canım çeken.

görsel

biriniz yapıversin de, davet etsin.
bir tabak yollasın veya. lütfen.
(img:#1872951)

Yaz mevsiminde yine güzel bir şeçenek. Patlıcanlar şahane.
220 derece fırında 40 dakika közledigim 3 kırmızı biber ve minik oldukları için 7 adet patlıcan ile yaptim. 400 gram kıyma kullandim.
Kendisi çok bereketli bir yemektir. Yoğurda sarımsak koymadım. Canım istemedi. Siz istediğiniz gibi yapın. Yanına sadece bir pirinç pilavi yaptım.
lezzetli tavsiye edilesi yemek. evet.
ne güzel bir yemektir o öyle. patlıcanı güzel kılan tek yemek.
patlıcan püresi her şeye bedel.
her zaman kıyma değil ama kuşbaşı ile de yapılır.
yaşanmış bir olayı anlatmama sebep olan başlıktır.
ailecek gidilen restorantta x kişisi ali nazik sipariş eder, bizler lahmacunlarımızı, ara sıcaklarımızı yedikten sonra tam kebaplarımızı yarılamışken, siparişi henüz ortada gözükmeyen x kişisi homurdanmaya başlar 'keşke kaba saba bir şeyler söyleseydim'
patlıcan yoğurt kıyma. ha alinazik ha başka bir şey. şu üçünün bir arada olması kadar güzel bir şey yok.
edit: şimdi alinazik deyince aklımda hiç patlıcan kıyma oluşmuyor da, sarmıyor öyle demesi. böyle söyleyince daha bir ballı geliyor, ağzım sulanıyor falan.
(bkz: ala nazik)
antepte sadece ismi ile tanınan ama diğer yerlerde ille de kebabı diye anılan etli güveç şeyi, iyisi herhangi bir yemekten daha lezzetlidir.
yapımı kolay, yemesi orgazmik antep kebabı.

malzemeler:

500 g kıyma
2 çorba kaşığı sıvıyağ
½ tatlı kaşığı kırmızı biber
6 patlıcan
2 çorba kaşığı tereyağı
3 diş sarmısak
4 bardak yoğurt
2 yeşil biber
karabiber
tuz

yapilisi

kıymayı ve yağı bir tencereye koyun, kapağı kapatın, kısık ateşte, ara sıra karıştırarak, bıraktığı suyu çekene değin, 20-25 dakika pişirin. tuz ve kırmızı biber ekleyip, karıştırın.

patlıcanları yıkayıp, kurulayın, ocakta çevirerek közleyin, kabuklarını soyup, saplarını kesin, ince ince kıyın. 2 çorba kaşığı tereyağıyla, 2-3 dakika çevirin. sarmısağı soyun, yıkayıp, ezin. yoğurt, sarmısak ve kalan tuzu patlıcana ekleyin, iyice karıştırın, servis tabağına alıp, düzgünce yayın. kıymalı karışımı da, sıcak olarak patlıcanın üzerine yayın. yeşil biberi yıkayın, sap ve çekirdeklerini ayırın, 2-3 milimetre kalınlıkta halka şeklinde doğrayıp, karışımın üzerine serpin.
en nefisi birecik balcanıyla, kuzu etiyle, süzme köy yoğurduyla olur.
kebap filan değildir. bunca yıllık antepli'yim, daha antep'te alinaziğe kebap diyeni görmedim.
ali nazik var ya; işte onun aslı.
bir kebap türüdür..patlıcan közlemesinden yapılır üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür tadından yenmez de yanında yatılır..
gece vakti adamın aklına nerden geldi de açıldı diye sorulabilitesi yüksek, açlıktan geberen,nefesleri amonyak kokan yazar sürüsü arasında açılmış ve agızlardan salyaların foşur foşur akmasına sebeb olmuş kebap.* *
mis gibi bir antep yemeği.yemede yanında yat cinsinden.efenim içerisinde ezilmiş palıcan, ufalanmış kebap parçaları -aslında kıyma desek daha doğruda olabilir-,sarımsaklı yoğurt bulunduran bir yemektir.ancak ısmarladıktan sonra baya bi müddet pişmesi için beklemek gerekir.
alinin nazik olma durumu.
(bkz: ali nazik kebabı)
(bkz: ali nazik oyunu)