bugün

(bkz: saz çalıp ibadet etmek) maşallah.

siz hangi dine mensupsunuz pardon? islam'da böyle birşey yok bildiğim kadarıyla. Şimdi siz illa müslüman değilsiniz diye diretmek de istemiyoruz-bu haddimize değil- ama namazı "inkar" edene de müslüman denmediği gibi-çünkü Kur'an'ı inkar etmiş oluyorlar- hiçbir islam toplumunda olmayan bir "ibadet" şeklini de islam'a intisap etmek de aynı sonucu verecektir. ben alevilerden etkilenip de müslüman olan birini görmedim henüz ama bugün 120 milyon çinli müslümanın Hz.Osman zamanında Çin'e kadar giden sahabelerin ve diğer sünni alim/önderlerin ektiği tohumların sonucu olduğu aşikar.
öncelikle alevilik islamda mezheptir diye düşünen arkadaşlar, alevilik bir mezhep değildir. islamda 4 adet hak mezhep vardır. alevilik tamamen farklı bişeydir. aleviler, ibadet şekilleri tamamen farklı bir kişilerdir. mesela alevi bir arkadaşım namazı inkar etmiş, islamda namaz diye birşey yoktur demişti. bende ilgili ayetleri gösterdiğim de namazın tam karşılığının öyle yatıp kalkmak olmadığını söylemişti. kendisine namazı Hz muhammed in kur an ışığında müslümanlara öğrettiğini söylediğimde ise kendisi bana, hz muhamed in namaz kıldığını nereden biliyorsun demişti. ilginç doğrusu.
(bkz: etme cahille muhabbet her sözü ayrı incitir)
hassas konulardan biridir. alevilik üzerine çok fazla araştırma vardır. bu araştırmalar bu konuda çok farklı sonuçlar vermektedir. fakat kişisel düşüncem alevilik bir yaşam biçimidir. farklı bir kültür algısıdır. tarhsel olarak çok eskilere dayanır. hitit'ler de bile görmek mümkündür. bizans'ta da bulabilirsiniz. fakat sürekli egemenlik karşıtı konumlanmıştır. islamla bütünleşmeside bu anlamda olmuştur. hz.ali çevresindeki kümelenmeye baktığınızda bunu açıkca görebilirsiniz. hz.ali bir yanıyla islami egemenlik altındaki mazlumların yükselen sesi olmuştur. öte yandan aleviliğin hz ali ile başlatılma çabası ise, alevilik olgusunu tarihsel sistem içine çekiş çabasıdır. bu durum bugünde sürmektedir. islam egemenliği dahilinde alevilerin öldürülmediğini söylemek ise tarihten sıfır almakla özdeştir. namaz ve oruç sadece müslümanlıkla başlamış bir olgu değildir. tarihsel kökenleri çok daha eskilerde vardır. islamın görünen yüzlerinden hangisi içinde yer aldığınızla ilgili bir durum sözkonusudur. kimin islam olup olmadığına bu pencerelerden bakıldığı için yanılsamaya düşmek çok fazla olanaklıdır. insan olmak her şeyin başıdır. kamil olmak, insanı kamil olmak insanın tacıdır. sorun ne olduğunda, hangi din ya da mezhepten olduğunda değil, ne kadar insan kalabildiğinle ilgilidir. iktidar çatışmalarının insanı eriten çarkına düştünmü bir kez, vay başına gelene.
gözlemlediğim kadarıyla ki, çorumluyum ve binlerce alevi vatandaşla beraber yaşıyorum ve yüzlercesini tanıyorum, islam'la pek alakası yoktur.
tanıdığım hiç bir alevi namaz kılmaz, oruç tutmaz, zekat vermez. aksine faiz yer, rakıyı bol sulu içer, örtünme işine gelemez.
bu hasletleri barındıran kişilere; ben müslümanım diyorsa kâfir demek bize katiyyen düşmez meseleleri allah (c.c) la kendi aralarındadır.
isteyen istediği gibi inanır lâkin bir çok dinsizin alevilik'e sığınması, bilmeyen insanların aleviler'e ön yargı ile bakmasına neden olur. Ramazanda oruç tutmazlar, inanışları öyledir. Lâkin bir çok alevi 12 imamlarda da oruç tutmaz.
"mazur gör abisi" denilebilir. mezheple dini karıştırır bu insanlar. yazıktır.
alevileri acımasızca dışlama girişimidir.
eğer alevilikde namaz kılmamak, oruç tutmamak gibi şeyler varsa bu islamiyet değildir. o zaman aleviler de müslüman değildir. alevilik farklı bir dindir. (bkz: alevi dergilerinde biri)
fakat alevilik de kendi içinde farklılıklar göstermektedir. namaz kılan oruç tutan aleviler de vardır. bunlara ilave olarak muharrem orucunu da tutarlar. kuran da okurlar. bu alevilik islamdan ayrı değildir. sadece bir kültür-inançtır.
namazı inkar etmekle, namaz kılmamak aynı şey değildir. namazı kılmazsan görevini yapmamış bir müslüman olursun. ama namazı inkar edersen müslüman olamazsın.
aleviliğinde kendi içinde çok şeffaf olmamasından kaynaklanır. türk alevi, kürt alevi, arap alevi...

benim tanıdığım aleviler, muhammed'in peygamber olduğuna inanmıyor, adamların ibadet yeri senin ibadet yerinle aynı değil, senin dinindeki temel şeyler olan namazını kılmazlar, orucunu tutmazlar, haccına gitmezler, gusul abdesti denen şeyi asla uygulamazlar ve saçma bulurlar.

eee ozaman kardeş bu adamlar nasıl senin dininin farklı bir yorumu olsun. adamlar basbaya ayrı bir din veya yaşayış
edit:diğer ırkın alevileri farklı olabilir tabi tanıdıklarım böyle sadece...
alevilik islam içinde bir mezheptir. ani hristiyanlıktaki katoliklikle ortodoskluk gibi. bazı öğeleri farklıdır ama islamdır. hristiyanlıkla alakası yoktur. sadece biraz eski türk dinlerinden parçalar taşır. örneğin kadın erkek birlikte ibadet edebiliyor çünkü eski türk dinlerinden gelme bir adet. eğer alevilik islamdan değildir diyorsa sabaha kadar tartışa biliriz çünkü sülalemde alevilerde mevcuttur yakından tanırım o yüzden.
aleviliğin Türki bir gelenek olmasından kaynaklı sanrı.**
(bkz: alevilerdeki inanılmaz mantık hatası)
artık iyice öyle olmuştur.
cenaze namazı bile kılmıyorlar dikkatimi o çekti.
cem evi'nden kaldırıp direk gömüyorlar.
namaz oruç zaten hak getire de...
hayır anlamadığım hz. ali bunları yapmamış mıydı?
madem itikadın hz ali'nin yolu o halde neden kendini ondan soyutluyorsun?
günümüz alevileri yeni bir etnik kimlik yaratmaya mı çalışıyorlar?
nedir bu iyiden iyiye ayrışma çabası?