bugün

ancak boşboğaz bir muhabbette gececek cümle.
ben en büyük aleviyim diye devam eden cümle evet.
hz.aliyi de çok severim.
sevmek değil onların ki; istifade etmektir, kullanmaktır, zatı muhteremden faydalanmaktır.
Tersten düşünüldüğünde acaba Alevilerin genel olarak etrafa böyle bir kanı mı yaydığını düşünüyorum.
Ben sizden daha aleviyim.

Bir rte klasiliği. Güldürmüştür. Bunu diyen aynı zamanda bunu da dedi:
(bkz: biliyorsunuz alevi)
alevilik ve alevizm var bence bu ülkede. tıpkı atatürkçülük ve kemalizm gibi. birileri bunu bir inanç bir yol olarak takip ederken birileri ideoloji haline getirmekte.
şarkıcılık şarkı sevmekse en iyi şarkıcı benim diye yontulabilecek beyan.
hinduluk inek sevmekse dört dörtlük hinduyum. prof. ihsan eliaçık
(bkz: hz ali yi sevmeyi sizden öğrenecek değiliz)
aleviliği kendilerince yorumlayanların saçma çıkarımı.

aslında bu ak'ların ilk örneği değil.
zamanında davutoğlu: "Muharrem ayında yas tutmak Alevilik ise en önde gelen Alevi benim" şeklinde saçma bir açıklama yapmıştı.
http://www.cnnturk.com/20...benim/639274.0/index.html
anlaşılan stratejik derinliği açıklamalarına pek yansımamış!
evet hazreti ali yi sevmektir. Ama yetmez.
eline beline diline hakim olacaksın. Diğer 2 sini bilmem ama diline hakim olamayan bir insanın, Alevilerin gözünü boyamak için böyle söylemesi gerçekten çok ucuz.
bedevilik hz bedevi'yi sevmek midir?
kısır döngü ve mantıksız mottolardan biridir. anlamlandıramadığım tek konu neden insanlar ''alevilik vs islam'' gibi bir çerçeve çiziyorlar bilinçli ya da bilinçsiz olarak.
ayrıca alevilerin bu söz karşılığında ''hadi canım siz de!'' gibi bir tavır içine girmesine hiç gerek yok. çünkü ne kendileri ne de islam içinde farklı fırkalar, islam'ın tarihsel süreçteki sembollerinin yegane maliki değildirler. zaten aleviliğe karşı bu sözü misilleme olarak söylemekle, alevi kesimin ise bundan kendine bir farklılık esamesi çıkarmasının mantığını tartışsak sorunu çözmüş oluruz.
çünkü islam alevilik ve ya herhangi bir ''-ılık; -ilik'' kavramlarına sığıştırılamayacak bir olgudur. yani alevilik islam'ın olmazsa olmazı değildir, islam'ın bütününe bakıldığında hz.muhammed üzerinden bir teolojik varsayım ya da toplumsal hareket çizgisi oluşturulmamışken -kur'an açısından yani- hz.ali üzerinden bir otorite inşa edilmesini ya da inşa edilmiş olduğu varsayımını nereye koyacağız. kavramların iç yüzü ortaya çıkmayınca komik ama bir o kadar da trajik tartışmalar doğuyor işin doğrusu. bu söz de ben dört dörtlük aleviyim demekle eş değerdir bir mantıksızlık bana göre. tabi bu mevzunun bu kadar şişirilmesinin altında her zaman olduğu gibi siyasi kavgalar yatıyor başka da bir şey değil.
umarım bu sığ ve kısır tartışmalardan sıyrılırsınız. çünkü bu tip şeyler ayrılıkları arttırır. bir de bu olaya üçüncü köprü ismini katan arkadaşlarımızda olmuş, arkadaşlar bırakın bu siyasi mazlum edebiyatını artık. köprünün adı şah ismail olsa ne yavuz olmasa ne?
500 yıl öncesinin dini siyasete alet eden ve o dönemdeki siyasi düzen içerisinde rolünü oynayan adamların peşinden gitmektense yarınlarınıza bakmanız sizlerin çocukları açısından mühimdir.
kısaca, alevilik ve ya sünnilik; ve ya herhangi bir fırka, islam tarihinin herhangi bir şahsiyeti islam'ın temel orijini değildir. ne ali be veli, ne osman ne ömer ne vesaire kimseler...
kafalardaki mezhebi duvar yıkılınca gerçek biraz olsun ortaya çıkar, iyisi mi bu kör dövüşünü bırakın sizler için daha hayırlı olur.
ben dört dörtlük bir aleviyim şeklinde devam eden rte atasözüdür. Biz aleviliği de iyi biliriz şeklinde bitmemesi şaşırtmıştır.
basbakanin ne kadar sig bilgiyle dolduruldugunun kanitidir.

Alevi degilim ama bir basbakanin ulkenin en onemli topluluklarindan biri hakkinda bu kadar yuzeysel bilgiye sahip olmasi gercekten dusundurucu.
"Kürtlük Apo'yu sevmekse ben 4x4'lük Kürdüm" demesinden endişe ediliyor.

(bkz: tolaz)
lezbiyenlik kadınları sevmekse ben de lezbiyenim kadar saçma bir açıklama.
ee o zaman sormazlar mı adama: 3.köprünün adını yavuz sultan selim koyarken ne düşündün acaba diye? sormazlar tabii.
aleviliğin içine karışmış dinsizlere atılan tokat gibi söylemdir.

çünkü hz. ali islam'ın yılmaz kahramanlarından biridir.

hz. muhammedin amcasının oğlu, damadı ve çok sevdiği torunlarının babasıdır.

hz. ali yi sevmekse alevilik gerçek müslümanalrın hepsi alevidir.

aynı zaman da alevilerin hepside müslüman.
Herkesin, gerizekalı gibi bir asimile etme çabası amacı güden bir söz olduğu görüşü olan sözdür. halbu ki, aleviliğin sünnilikten farkı olmadığını göstermektir amaç. alevilik bir din değildir, bir mezhep değildir, alevilik hz. muaviye değil de, hz. ali'ye vermektir oyunu o zaman için. sen bunu kalkıp din yapmaya çalışırsan, sen kalkıp hz. ali'dir bizim peygamberimiz diyecek kadar sapıtırsan, sen dersen ben camiiye gitmem tü kaka, sen hz. ali'yi değil sevmek, şu an bulunduğu yerde hüngür hüngür ağlatmakta, kötülük etmektesin. Evet alevilik hz. ali'yi sevmek, onun yandaşı olmaktı zamanında. ama eğer türkiye'deki alevilikse alevilik, en büyük alevi düşmanı benim. böyle de biline.
(bkz: aleviyim ben)
alevi Hz.Aliyi seven demektir. Ve dolayısı ile her sunni müslüman alevidir alevi olmak zorundadır. Çünkü ehli sünnet itikadına göre eshabı kiramın tümünü sevmek gerekir, Hz.Muaviyeyide Hz.Aliyide. Yanlış olan Alevilik ile şii' liğin karıştırılması. Şii' lik abdullah ibni sebe adından bir yahudinin kurmuş olduğu sapık bir fırkadır. Aslında sadece şii demekte doğru olmaz çünkü çok fazla kola ayrılmıştır. genellemek gerekirse (bkz: kızılbas) *
alevilik bir mezhepten çok bir felsefedir. islamda dört hak mezhep vardır. ve bunların arasında alevilik yoktur. hz. ali sunniler tarafındanda benimsenmiştir. bunun alevilikle bir alakası yoktur.
arapların güzel bir ata sözü vardır ;
'ahmak insana verilecek en güzel yanıt susmaktır' .
aleviliği hz ali'den ayırıp adeta ateistlik yapmaya çalışanları rahatsız eden cümle.

onlar istiyorlar ki alevilik, ateistlik olsun, zerdüştilik olsun; onlar istiyorlar ki alevilik, islam'dan ayrılsın; onlar istiyorlar ki alevilik islam'dan ayrılınca farklı bir din gibi telakki edilsin, aleviler azınlık statüsüne getirilsin..

ama bunların hiç birisi olmayacak. alevilik, hz ali'yi sevenlerin kurduğu bir mezhep olarak kalacak, çocuklarına "muhammed ali" ismini vermeye devam edecekler. ve bu millete hainlik edenler kazdıkları kuyuya düşecekler. (bkz: kendi kazdığı kuyuya itmek)

edit: (bkz: ateistin alevisi sunnisi olmaz)