bugün

alevilerin ramazan ayında oruç tutmaması durumudur. facebook'tan bir arkadaşım, içki içerken bugünkü fotoğraflarını atmış. gel de vurma aleviyi. bari içme lan hz. ali içki mi içerdi akılsız? açık ve net.
isimlerine yakışmayan durumdur. Hz ali üç gün aç oruç tutmuştur. O isme layık olmak gerek.
Genelleme yapmak yanlıştır, aleviler oruç tutmaz, aleviler namaz kılmaz, aleviler inançsızdır. yok öyle birşey efendim. kişisine göre değişir biz oruçta tutuyoruz teravihe de gidiyoruz. herkes hesabını Allaha verecek zaten herkesin de inanışı kendine.
sanki her sünni oruç tutuyor amk.

biri de demiş ki, ramazan'ı tutma, muharrem'i sahiplen. sunniler için de o zaman, muharrem'i tutma, ramazan'ı sahiplen oldu canım denilebilir.
Oruç tutup hak yiyen sunni ile yargısını verecek olan yaradandır.
Gayrimüslimlerin maşası olmalarına yol açar.
Tutuyorlar da sizin haberiniz bile olmuyor.

Orucum diye bahsetmiyorlar bile...
Derdinizi sikeyim.
Ülke bok durumda, bunlar kim aç durabiliyor peşinde.

Ülkenin yüzde 40'ı yıl boyu aç.
chpkk tarafından kolayca kullanılmalarının müsebbibidir.
Öyledir, mezhepler arasında da farklar vardır, konyalı bilimadamları bunu açıklasın. Din aynı din ama uygulama farklı. Ama ona uydurulacak güzel süslü masallar vardır.
Sana ne, bana ne, kime ne? Sen Allah mısın?
Orucu bilmem de sözlerini tutuyorlar.

Bir esnaf olarak hiç zarar görmedim.En çok tokadı sünni’den yiyoruz.
devamında namaz hac zekat kurban gibi farz ibadetlerini de yapmamaları durumudur. cidden çok yazık..
bununla ilgili bir anım var. öğrenci evinde kalırken oruç tutuyordum alevi arkadaşım bana ezan okunmadan 1 dakika önce falan oruç açılıyor bişey olmaz ediyordu. çocuk ya dalga geçiyordu ya da ramazandan haberi bile yok.
islamın şartından müslümanlığın ritüelinden bihaber olduklarını gösteren durumdur. bunların dedeleri de oruç tutmazmış gerçekten çok yazık..
Ben de tutmuyorum. Tutyorum diye yobazlara yalan söylüyorum. Para versen yine tutmam böyle ibadet olmaz din bu degil bana göre. Nefs terbiyesinin zamanı olmaz bu bir oyun değil kendinizi kandırmayın. Her zaman yapabilirsin bunu. 30 gün oruç diye bir şey yok bana göre.
Muharrem ayında tutar bir çoğu.