sünni müslüman kişinin suali.

http://galeri.uludagsozlu...a-cemevi-niye-var-771551/

efendiler... açıklayın da öğrenelim yani.
haklı bir sualdir. cemevi islamiyetten çok sonra uydurulmuş bir yerdir. ibadethane değildir, çünkü islamda ibadetler bellidir, ayrıca kadınlı erkekli ibadet dinen mümkün değildir. islamda tek ibadethaneler mescitlerdir, onlar da namaz yüzünden kurulmuşlardır, bunun dışındaki toplanma yerlerine dergah denir.
cami "cem" yani toplanma kökünden türemiştir, cami ve cem evi aslında toplanma yeri- toplantı evi manasında olup aynı şeye işaret ederler.
"sana ne" diye cevap verilesi sorudur.
mevlevihaneler neden vardiysa o yuzdendir. alevilik bir mesheptir ancak sunni meshepler gibi dysunmemek gerekir daha cok tasavvufi bir fikir akimidir demek dogru olur.
nasil sema yani trans hali ibadet sayilmissa semah da onun farkli bir hali olarak gorulmelidir. tabi gunumuzdeki hali ile degil. halay yerine semah donulmekte ki tipki semanin her yerde sov amacli donulmesi gibi buyuk hata yapilmaktadir.
(bkz: geldi yine tipini siktiğimin dincisi)

emevi dini'ni yaşayanların kendilerini müslüman adledip ali dinini yaşayanlara bok atması olayıdır.
cami tamamen; cemevi de kısmen arapça kökenli olup toplanma yeri anlamına gelir.

eğer cami varsa ve sen evinde niye namaz kılıyorsun? diye bir soruyla karşılaşsa mallaşır bu dinciler.
Cem evleri laillik yadigaridir. Sunniler içinde diyanet aynen öyle olmuştur. Laiklik gelmeden önce cem evlerinin yerinde dergahlar vardi. Dergahlar islam tasavvuf ve seriatinin ogretilip uygulandığı yerlerdi. Alevi turkulerinin eskilerine bakarsaniz bunu çok iyi görürsünüz. Dergahlarda kamili mursid ve derviş leri vardi. Lakin tüm bunlar laiklik sistemiyle yerle bir edildi. Yerine de cem evleri, kemalist ve laik bir dede bırakıldı. Kur an dan sünnet ten bi haber; kulaktan dolma hurafeler le dolu bir din haline getirildi alevi lik.

Bu ulkede en büyük asimilasyon aleviler üzerinde olmuştur. Haci bektasin, yunus Emre nin ve pir Sultan in yolundan gittiklerini söylüyorlar. Bir bakiniz; bu din büyüklerinin eserlerine, hiç bugün ki aleviler e benziyorlarmi?
Caminin türkçeleştirilmiş halidir .
Cami arapçada toplanılan yerdir . Keza cem evi aynı şekilde toplanma evi demektir . Fark şu ki cem evi fitne fesat peşinde kişiler tarafından ötekileştirilen bir yerdir . Namaz kılınmaz bildiğim kadarıyla .
(bkz: aleviler cem evinde namaz kılar mı)
sorulması gereken yüzlerce doğru soru varken sorulması abes olan soru.

sen sorasın diye var !
Alevileri kesip biçmeye mazeret arayan bir işid sempatizanı sıçmığı da olabilir bu..sonra sik sik ama gercek katliamlar (bkz: sivas katliami) için götlerinden komple teorisi üretmeye kasarlar...
aleviler camilerde istenmeyen insanlardı onlarda ibadetlerini arapçası cami türkçesi cem olan ibadetini yaptıkları yerlerdir cem evleri. abzürt konulara çekmeyin. cem evi kültürdür.
cem dışarıda kalmasın, akşam yatacak bir yeri, başının üstünde bir çatısı olsun diye vardır.
sünniler müslümansa işid neden var? babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? kafamda deli sorular.
sen alevisin senin namazın kabul olmaz, abdestin kabul olmaz diyerek dövdüler alevileri namaza camiye küstürdüler köylerde. onlarda cem evlerinde ibadet ettiler.
(bkz: ebenizin örekesi diye)
insanlara mum söndü, kuran'ı yırttı, ali'ye tapıyorlar gibi iftiralar at, ondan sonra o da gelsin seninle birlikte camide namazını kılsın. insanları barış dininden koparan sizin yobaz zihniyetiniz değil mi zaten? dedirtir.
düşündürmüş sorudur.
bir alt tıkı, allah varsa peygamber niye var?

evren varsa allah niye var?
düşündürendir, ironilerin ironisi, cemlerin cemidir.
Cemevi niye vardan ziyade aleviler camiye niye gelmiyorlar şeklinde sorulmalıydı.
hoşgörü dini islamsa ışid niye var.

illa bi yerlerde mantık hatası arayacaksan biraz buna kafa yor aklı kıt kardeşim.
islam çatısı altında cem evleri pek mantıklı durmuyor tabi.
camii nin anlamı toplanma bir araya gelme demektir.

şimdiki yaşanılan islam a bakılırsa "oşod noyo vor" diyenler çıkabilir.
klasik cümlemiz ne? "gerçek islam bu deyil"
maalesef gerçek islam bu değil. allah ın istediği beraberlik, birliktelik bu değil.

fakat, allah a ibadet şekli tek midir?
el cevap; hayır.

nitekim cem de toplanma bir araya gelme demektir.

yoldan geçerken zararının olduğu görülen bir taşın kenara çekilmesi bile bir ibadet olarak görülen dinimizde, ibadet maksadıyla yapılan ve fakat "ibadet tanımına uyacak" her davranış ibadet adı alabilir. o sebeple cem evleri neden var? niye var? demek bize uygun düşmez. çünkü camii var ve camii de namaz kılanın namazının kabul olup olmaması nasıl kul ile allah arasıdaysa, cem evlerinde ibadet ediyorum diyenlerin ibadetleri de allah ile kul arasındadır sevgili kardeşlerim.

ayrıca, temel ibadetleri yapan her insan istediği kadar amelde bulunabilir. bu amel cinsi salih olandan.
ha yapmayanın salih ameli kabul olmaz mı? olabilir. allahu alem.
müslüman değiliz. sizin dininizdir müslümanlık, bizim dinimiz sevgidir, kabemiz insandır.

cemevleri katledilen masumlar için lokma dağıtan yer değil, yardıma muhtaç insanlara yardım dağıtan yerdir.

hiç bir caminin tuvaletine bedavaya girdiğimi hatırlamıyorum, bende duvarına işedim amk. öldüm mü ? hayır.

son bir hatırlatma;

cidden müslüman değiliz lan biz. fişleyin beni, ailemi fişleyin.

tabi kemalist de değiliz yarrak kafalılar, kemal bizi katletti. soyu katletmeye devam ediyor.
sunniler müslümansa cami neden var demek gibi bir şey bu.
aleviler camiye gitme olayını "bakın ben müslümanım hahaha namazımı da kılarım" gösterişi gibi görüyor. bu sebeple camilerden uzak duruyorlar ve dışarıdan bakınca eve benzeyen mekanlarda kendilerine göre ibadetlerini gerçekleştiriyorlar. eleştirilebilir görüşleri vardır ancak onlar da çeşitli görüşleri eleştirebilirler. sadece bu eleştirilerin üslubu doğru şekilde belirlenmelidir. ayrıca çok sağlam müzisyenleri de vardır. erkan oğur dinleme geyf diye bir gerçek var yani.

*ilk beş giri içinde gördüğüm yaklaşımı eleştirmek için düzenleme giriyorum:

ayak yolu hariç ibadetin yeri ve zamanı olmaz. belli şekil ve şartlara bağlı olan ibadet çeşitleri olduğu gibi, bu durum dışında yapılabilecek ibadetler de vardır. ibadet gönül ve gönüllülük esasına dayanır. ana baba hala amca teyze nine mahalle istiyor diye yapılacak bir şey değildir ibadet. siyaseten kullanılabilecek bir şey hiç değildir.

islamda tek ibadethaneler mescitler, camiler değildir. insanlar evlerinde namaz kılabilirler. insanlar evlerinde bir adet imamlık yapabilecek kişi ve iki adet cemaat ile cuma namazı bile kılabilirler. camiler bölge ahalisinin toplanıp gerekirse yardımlaştıkları yerlerdir. yani asıl amacı budur. ve bir cami ahalisinin görevleri arasında o cami ahalisinden en az birini, hatta o mahalleden en az birini fakir bırakmamakta vardır. peygamberimizin gayri müslim bir fukaraya güzel yaklaşım şekli bellidir.

hangimiz ne kadar müslümanız sorusuna gelirsek, ben şimdi ölsem büyük ihtimal cehenneme giderim. yani öyle ahım şahım paçasından sevap damlayan birisi değilim. ancak gerçekleri de belli şekillerde görmek, söylemek gerekir.