bugün

şuuru açık müslüman.
islamın şartları olan 5 vakit namazı zamanında ve dosdoğru kılmayan, ramazan orucunu tutmayan, hacca gitmeyen ve zekat vermeyen, hatta ve hatta çoğu gerçek anlamda kelime-i şehadet dahi getirmeyen insanların kendine müslüman demesi ile aldıkları ünvan.

iyidir kötüdür orası ayrı tartışma konusu. ama bunların hepsi gerçektir. gerçek ise göreceli değildir.
alevilerin sünnilerle konuştukları zaman demeleri dışında hiçkimsenin islamın bir mezhebi olduğunu söylediğini görmediğim bir din.
http://www.sorularlaislam....php?s=show_qna&id=49
--spoiler--
"Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden birtakım velilerin ardına düşmeyin. Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!"araf suresi 3.ayet
--spoiler--
şakirdler kafayı yemiştir.

zaman gelir derler ki siz islamın parçasısınız. zaman gelir derler ki siz islam dışısınız.

şakirdlerin karar vermesi gereklidir.

eğer bu adamlar islam dışı ise diyanete bağlamayın. yada diyanete bağlamak için müslüman demeyin.
ya da size ne amk. adam kendisi karar versindir.
bijwen sözlükteki yorumları okuyunca,kürt faşistlerin türklere duydukları nefretten bile daha fazla kin beslediğini anladığım halk topluluğudur. reklamını yapmış olmak istemezdim ama merak edenler ilgili adreste alevi başlıklarını ve alevilerin müslüman olmadıklarını iddaa ettikleri başlıkları okuyabilirler.
hz. Ali'nin cami de şehid edilmesinden ötürü camiyi sevmemek gibi saçma inanışları vardır.
hz. Ali'ye solcu diyenleri bile vardır.
haşa cebrailin yolunu şaşırıp hz. Muhammet(s.a.v.)'e peygamberliği getirdiğine inandıklarını duymuştum.
hak mezhep değildir.
inanıştır.
inanınız efenim.
çoğunluğumuzun bu konuda hiçbirşey okumamış olmasına rağmen, bir şekilde herkesin bir tanıdığına dayandırarak fikir yürüttüğü, üzerinde atıp tutmayı en çok sevdiğimiz konulardan birinin muhattabı olan kişi/kitle.
mezhep olmadığı kesin olan bir kültürdür.
yıllarca yanlış anıldılar, tv lere alet devat oldular, ama kanımız canımız onlar, senden benden iyi korurlar bu ülkeyi.
bu insanlarda ki hosgoruyu daha baskalarinda gormedim. ister gavur ol ister zenci adamlar once insan gozuyle bakiyor. gecmiste yasanan olaylar nedeniyle dincilere mesafeli yaklasiyorlar ama arkalarindan is cevirdiklerini veya kotu konustuklarini gormedim duymadim.
Sözlükte bu kadar beyinsiz olduğunu bilseydim girip bakmazdım...

Öncelikle şii ve alevi kelimeleri birbirine karıştırılmamalıdır. Anadolu aleviliği (kızılbaşlık) iran veya arap şiiliğinden farklıdır. Alevi kelime anlamıyla Ali'nin soyundan gelen demektir. Ancak Anadolu kızılbaşları öz Türk ve Türkmenlerdir.

Alevi'nin kürdü olmaz. Ya da kürdün alevisi olmaz.

Öncelikle;

Türkler ilkokulda öğrendiğiniz gibi islamiyeti din ve hidayet aşkıyla kabul etmemişlerdir. Büyük katliamlar sonucu zorla kabul etmişlerdir.

(bkz: talkan katliamı)
(bkz: curcan katliamı)
(bkz: aleppo katliamı)

Ve bu duruma tepki olarak eski türk inanışı Tengricilik ile islamı birleştirmiş ve bu inancın öğelerini ve öğretilerini islamla birlikte yaşamaya başlamışlardır. işte bu insanlar alevilerdir.

Aleviler camiye gitmez. Bunun sebebi Hz. Ali'nin camide öldürülmesi değil, Hz Ali ve ehlibeytin öldürülmesinden sonra camilerde yüzlerce yıl boyunca Hz Ali ve ehl-i beyt'e küfür edilmesidir.

Aleviler oruç tutar. Hatta öyle bir oruç tutar ki burada onların oruç tutmadığını iddia eden beyinsizler o orucu tutmaya kalksa 2. günün sonunda komaya girip hastaneye kaldırılır.

Su yasaktır.
Et yasaktır.
Elma, armut gibi etli yiyecekler yasaktır.
7 saatlik açlıktan sonra hali ibrahim sofrasında iftar ettiğiniz görüntü orucu tutmazlar. Oruç gece saat 3 te başlar, akşam gökte 12 yıldız görünür olunca açılır.

Alevilerin sofrasından yemek yemenin haram olduğuna dair peygamberden bir rivayetin olduğunu iddia eden beyinsizler ise bir zahmet islam tarihini okuyup, alevilik, haricilik ve sünnilik kavramlarının ne zaman ortaya çıktığını öğrensin.
bilgi ve kültür düzeyleri üst seviyede olan aydın insanlardır. sosyal ortamlarda kolayca fark edilebilirler.
hacca giden, 5 vakit namazı vaktinde ve dosdoğru kılan, zekatı veren, emrolunduğu gibi ramazan orucunu 30 gün tutan yani hazreti ali (ra) nın izinden giden insanlara verilen mübarek isim.

bunları yapmayan biri ise kesinlikle alevi olamaz.
sünni kafalar tarafından şekillendirilmeye çalışılan mezhep hatta kimisine göre din hatta her şeyden öte bir kültür.

5 vakit namaz kılmayan kimse alevi olamazmış? her türlü olur canım kardeşim. buna sen mi karar vereceksin?
alevilikte Tanrı yoktur Allah vardır.

ya allah ya muhammed ya ali derler bilmeyenler bi zahmet ögrensin öyle entry girsin.
tam olarak islam dininin hristiyanlaştırılmış halidir.

baba oğul kutsal ruh yerine allah muhammed ve ali vardır.

sazlı sözlü ibadetler, kadının erkeğin bir arada dansı kısaca islamla ters düşen ne varsa içine sokulmuştur.

kesinlikle allah'ın dini ile uzaktan yakından alakası yoktur.
hristiyan bile bu din'den daha mantıklıdır.

islam dini ile bağdaşır diyemeyiz.
aykırıdır çünkü.
kuranda namaz diye birşey olduğunu sanan sunniler, bu iktidadı rafızi addederler.

(bkz: allah a selamın namazla karıştırılması)

not: namaz, meccusilerde "ateş karşısında eğilmek" demektir. kuranda asla ve asla namaz diye bir kelime geçmez.
hayata bir sıfır eksik başlamak için önünüzde bir engel olur, alevi kimliği bir süre bunu düşünerek yaşarsınız, ama bir süre sonra bir eksik değil, tam aksine bir şeref olduğunu görürsünüz.
hristiyanlıkta baba oğul kutsal ruh birbirine denktir ve tanrı kavramı içinde bütündür. alevilikte ise diğer şii inançlarında da olduğu gibi velayet vardır.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

velayet: tek ve bir olan allah, ondan sonra peygamberler, daha sonra da imamlara inanmaktır.
"daha allah ile cihan yok iken biz onu var eyledik" gibi dizelerin sahibi ozanlarin ciktigi topluluk. sizin kalip seklinde anladiginiz islam din tanri inanislarindan cok farkli bi inanislari oldugu kesin.
sürekli sünniler tarafından akıl almaz tanımlarla kalıba sokulmaya çalışılan insanlardır.

bu sözlükte bu lafı ne kadar çok kullandım artık ben de hatırlamıyorum: size ne!

ayrıca, bir de şöyle bir durum var ki... biz sizin ibadetinize karışıyor muyuz?
(bkz: sorma be birader mezhebimizi)
müslüman olmadıklarını kabul edene kadar müslümanlar tarafından her ibadetine karışılacak insanlardır.