bugün

Siyasilerin etnik kimlikleri, inançları ile ilgili tartışmalarda 'kimseyi ilgilendirmez', 'önemli olamamalı, bunlara bakılmamalı' diyen kişilere karşı gelen bir seçmenin cesur ifadesidir.

siyasilerin etnik yapıları, müslüman olup olmadıkları, şeytana tapıp tapmadıkları, kedileri infaz edip kanlarını içen tarikatların mensubu olup olmadıkları vs. benim için fazlasıyla önemlidir. Çünkü her neye inanıyorsa, inandığı şeyler onun kararların etkili olacaktır.

ben alevi olduğunu bildiğim bir siyasiye oy vermem. bu, alevilerden nefret ettiğim, onları sevmediğim için değil. benim dünya görüşüm, kafa yapım bir aleviyle uyuşmaz, sebep bu. bir alevi de aynı şeyi sebep gösterir oy vermez, gayet normal. ki öyle de zaten.

diyorlar ya, inancı önemli değil, ülke için ne yapacağı önemli falan diye... öyle bir şey yok. neye inandığı, etnik yapısının ne olduğu, o siyasinin neler yapacağını az çok belli eder. siyasi hamleleri, politikaları veya hizmetleri ona göre şekillenir.

bir siyasinin yurtdışı veya yurtiçi politikaları etnik yapısına göre şekillenir. mesela kılıçdaroğlu nun suriye politikasının sebebi esad ın da kendisi gibi bir alevi olmasından ileri gelir.

her neyse, dürüst olmak lazım, öyle yok önemli değil falan diye romantik laflar etmemek gerek. herkes için önemlidir, sadece birileri dürüst olamayıp bunu inkar ederler.
şimdi ben şunu anlıyorum.

mhp'de alevi yok,chp'de alevi yok,akp'de alevi yok,hdp'de alevi yok,bbp'de alevi yok veya bu böyle devam eder.

senin oy verdiğin partide illa ki alevi vardır o zaman nasıl olacak aslan.

aklı olmayıp fikri olanların cesurluk olarak gösterdikleri seçim.
Verme kardeşim helal lokma yiyenlere,kul hakkı yemeyenlere,allah korkusu olanlara oy verme sen.
bir bölücü beyanıdır.

sonra bunlar bölücü hdp'ye ve pkk'ya düşman olduklarını iddia ederler!... lan sen de bölücüsün, onlar da bölücü... ne farkınız var ki?

boşuna mı diyorum, "bölücüsü, yobazı, alayı mütareke döneminin hain, işbirlikçi, teslimiyetçi ve bölücü hürriyet ve itilaf fırkasının sıçmıklarıdır" diye... hepsi aynı bokun soyu hepsi...
işin ehli olup olmaması değil önemli olan. Şimdi bu kişi beni yönetecek değil mi? içte dışta aldığı her karar beni etkileyecek. Alevi bir siyasinin çoğu politikası benim dünya görüşüme ters düşer. Bakın en net şekilde suriye örneğini veriyorum. Bugün türkiye yi yöneten kişi eğer Kılıçdaroğlu olsaydı, türkiye nin suriye politikası bambaşka olacaktı. Belki de askerimiz esad askeriyle yan yana savaşıyor olacaktı. Bu da benim kabullenemeyeceğim bir şey. Bu ve bunun gibi birçok örnek verebilirim. Bu sebeple ben bir alevi siyasetçiye oy vermem.
birileri nasıl türkiye'yi bölmeye çalışıyorsa bu kafadaki insanlar da islam'ı bölmeye çalışıyor.

tanım: cahil beyanı.
ülke de andavalların oy kullanması yasaklanmalı amk!
Sen hırsıza ver kardeş.
mezhep ayrımı yapanların ülkeleri ne hale soktukları suriye ve ırak örneklerinde görülürken, yurdumuza da aynı akıbeti layık gören bölücü vatan hainlerinin ve de halk düşmanlarının beyanıdır.

bunlar öyle ebleh ki başta kılıçdaroğlu olsa askerimizin esad ile birlikte savaşacağını sanacak kadar kafayı yemişler!..

başta kılıçdaroğlu olsa, karışmazdık, bulaşmazdık, kimseye silah vermezdik, esad emperyalistlerin çıkardığı isyanı bastırır ve böylece 2,5 milyon mültecimiz olmaz, 7 milyar dolarımız uçup gitmezdi...
Saygı duymak zorunda olmamıza rağmen kendi fikirlerimizide beyan etme noktasında bizi zaruriyete iten seçmen beyanı.

Bu zihniyetle oy verildiği için ülkede laik yapı kalmadı aslında. Hep söylediğim mevzudur; memleketin yönetiminde söz sahibi olanların gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içerisinde bulunmasının sorumlusu söz sahipleri değil, söz hakkını onlara tanıyanlardır, halktır. Verilen beyan üzerine bu tarz seçmenlerden oy toplamak için müslüman numarası yapmanız yeterli olacaktır. Hırsız, katil, faşist yapıya sahip olmanız bu seçmenlerin gözünde önemsizdir ya da kamufle edilebilir. Böyle olunca halk için Gerçekten çalışacak olan adamlar anayasaya uygun bir biçimde siyaseti laik biçimde sürdürdüklerinden hiçbir zaman çoğunluğu oluşturan bu seçmenden oy alamaz ve iktidara gelemezler. Gelemeyince de zaten ya çocuklar ölür ya bankalar hortumlanır ya da bombalar patlar. Don lastiği bile üretemeyen bir ülke olursunuz.
peki bir hırsıza oy verir misin? Sorusunu hak eden önerme. Cidden la bir insana doğuştan sahip olduğu bir özelliği yüzünden oy vermezken bir hırsıza nasıl oy verirsiniz?
Türkiye siyasilerin babasının çiftliği tabi, tüm milleti ilgilendiren kararları yöneticinin insafına, vicdanına, psikolojik durumuna bırakacağız. Biat kültürü Dediğimiz, akıl fukarası insanların fıtratında olan bu!
Devlet, geleneklerle, anayasayla, kanunlarla kurallarla yönetilir, olması gereken budur.
Yok ben esad'a küstüm, yok putin çok sikici bir erkee benziyor, vırt zırt la devlet yönetilmez. Öyle yönetilince adam halkını da aşağılar, bölücülük de yapar, hırzızlık da yapar, rantçılık da yapar, ajanlık da yapar...
Sen de 1000 lira para için, bu adamları savunacağım diye kendini yırtarsın. Trollük mesleğini icat ettiler ama bak haksızlık olmasın.
ama hırsız bir siyasetçiye oy veririm,ama katil bir siyasetçiye oy veririm.aferin.
Türk olduğu sürece, ben veririm, mezhepçilik yapmaması kaydıyla.
orta yaş ve üzeri cahil(kötülemek maksatlı değil, gerçek bu) kesimin yıllardır değişmeyen bağnaz tavrı.

sözlükte yazabilecek kadar modern toplumu ucundan kıyısından yakalamış bir insanın bu tarz bir düşünceye sahip olması da cahillikle açıklanamaz. düpedüz aptallıktır.

politikaya bulaşacak kadar kirlenmiş bir insanın asla ve asla gerçek düşüncelerini ve karakterlerini tam anlamıyla bilemezsiniz.

sünni, müslüman, evliya dediğiniz "hırsız", alevi, din düşmanı dediğiniz de çok iyi ve dini bütün bir insan olabilir.

bana kalırsa ne evliyalığı ne de dinsizliği sikimde olmaz.

ülkesini seven, insanını ötekileştirmeden, ayırmadan kucaklayan her insan evladı benim oyumu alabilir.

evinde isterse satanik ayinler yapıp, götten koko çeksin umurumda değil.

şunu da unutmamak lazım, hayatta aptallık dışında bütün özellikler gizlenebilir.

aptal olanlar aptallığının farkında olabilecek zekaya erişemedikleri için aha şekil a'da da görüldüğü gibi o "aptallığı" gözünüze gözünüze sokarlar bir şekilde.

o yüzden siyasiler sadece söylem ve eylemleriyle yargılanmalıdır.
Ben degil oy gunahimi vermem.
mal beyanıdır.
Ben sana vericem.
Başında göğe erer. Aman verme sakın ha yoksa ülke iyiye giderse alevi başbakan ülkeyi adam etti diyip lafını falan yemek zorunda kalırsın.

Edit: alevi değilim.
Alevilerin bile desteklemedigini sunni nasil ddesteklesin detirtecek basliktir.
cumhuriyetçi bir yaklaşım. saygı duyulması gerekir, ama bunu kemocanlardan beklemek imkansız.