bugün

kendini bilmez, sözde müslüman, sığ insanların sarf ettiği bir söz.

dün gece evleneceğim kız tarafından bana gönderildi. kuran hocası öyle demiş. öyle kuran hocasının ta gelmişini geçmişini ben. onun gibi zihniyetler yüzünden bu ülkede bu tip kutuplaşmalar oluyor.

4 sene yüzdüm yüzdüm çabaladım kuyruğuna kadar geldim karşıma çıkan soruna bak amk.

edit: rötuş isteği.

burada da yazıyor bir kısmı.
(#14836835)
fa$izmdir. alevide de üreme organı yok mu? insan değil mi? üremeye hakkı yok mu? bunu diyen kuran hocası siktirsin gitsin efendim. en kutsal ırk türktür, diğerleri insan değildir, en kutsal din islamdır, diğerlerinin ya$amaya hakkı yoktur felan. olm mal mısınız siz lan?
Öyle oldugu ne ıslam a ne müslümanlığa ne ınsanlığa sığan garip atmasyon.
bunu söyleyenler sözde çok müslümanlardır ama kızlarını alevi bir erkekle evlendirmeye razı olmazken başka bir dine mensup olan bir erkekle evlendirmeye razı olurlar...
aleviliğin sünni inanca göre hak mesheplerden olmamasından kaynaklanan inançtır. fakat benim bildiğim kadarıyla işin ölçüsü meshep değil islam sır müslüman olduktan sonra mezhep farketmez.
bir kızın pagan ya da sunni bir erkekle evlenmesinden farklı değil. gönül ne derse o kısaca.
gerici , yobaz söylemi.

ama alevi olan birinin bu çapta , kalibrede bir insana arkadaşlık etmesi de o kadar garip.
hiç din gibi önemli bir konu hakkında konuşulmadı mı , evlenecek kişi ile kültür farkı yaşam biçimi yakında hiç konuşulmadı mı.
(bkz: beyini beyin olduğuna pişman etmek)
hangi dine, hangi inanca göre olduğu anlaşılmayan bir tespit. muhatap kişi islam dinine mensup ise eğer, vecibe alevilik ya da bir başka özne olması mümkün değil. müslüman bir kadın mensup olduğu dine göre ancak ; allah'a ve resulü hz muhammed'e(sav) iman eden, kuran'ın hak kitap olduğunu kabul eden ve meleklere inanan kişilerle evlenebilir. diğer tartışmalar laf-ı güzaf.
kafanın takılmaması gereken, boş insan lafıdır. bunlar cin çıksın, ya da hayırlı bişeyler olsun diye kızlarını hocaya elleten insanlarla aynı gruba girerler. allah her şeyi görüyor, o yüzden sıkıntı yok..
deli saçmasıdır... alevi erkekler için konuşuyorum...

bu beyanatı ciddiye alan sünni bir sevgiliniz varsa... siktir edin, onunla evlenmeyin... cidden hayır gelmez zaten o evlilikten...
faşistlerin, müslümanlığı nereden anladıkları belli olmayan ırkçı ailelerin söylemidir, acıdır, saçmadır.
Sünni ve alevi kavramlarını ortaya atıp, toplumsal birlik ve beraberliğin içine sıçan insanların uydurdukları masaldır. Bu tarz insanların beynindeki örümceği temizlemek mümkün olmayacağı için, fırça kirletmek de salaklık olacaktır. Böyle mevzularla başlayan ilişkilerin hiçbiri sağlam temellere oturmamıştır ve zamanla çatırdamışlardır. Tabii ki herşeyin iyisini ve pozitifini hayal edip ümidetmekte fayda olmakla birlikte, görülen gerçeği gizlememekte de fayda vardır. ilerde yaşam tarzında ortaya çıkacak üslup ve uygulayış farkları hep birilerinin eleştirisi ve konu başlığı olacaktır. O başlıklar sa entry rekoru kırıp başlık açanı yobazlığı ile malesef gündeme taşıyacaktır. Konunun emsallerini fazla aramak gerekmediğini de ayrıca ifade etmekte yarar vardır.
21. yüzyılın saçmalığıdır.

hayır, arada gerçekten aşk varsa, bu ne milliyet, ırk ne de din tanır.
gerçekten sevdiyse insan, olay orada biter.

illa seninle tamamen aynı olan biriyle evlenmek mi lazım dini veya başka açılardan, mutluluğun garantisi var mı öncelikle?

ister hristiyan olsun, ister inanmasın bile; ne fark eder. o'nu gerçekten o olarak kabul etmedikten sonra, böyle anlamsız şeylere takılmak saçmadır, gericiliktir.
kim ne derse , ne yorum yaparsa yapsın, bu böyle.
aleviyi sünniyi geçtim de bir insan dört sene birlikte olduğu kızla ne konuşur. 4 sene yahu 4.
eğer sen bir kızı 4 sene de sadece bu kadar tanıyabilmişsen muhtemelen o kız seni bambaşka bir sebebten bırakıyordur. bu sadece bahanedir.

--spoiler--
4 sene yüzdüm yüzdüm çabaladım kuyruğuna kadar geldim karşıma çıkan soruna bak amk.
--spoiler--
alevilerde gelenek haline gelen ve çağımızda da uygulanan '' sünnilerden kız alınır fakat sünnilere kız verilmez'' mantığına karşı sünnilerin içine düştüğü düşüncedir. yanlışa karşı yanlış yapmak gibi bir şey bu. sünnilere kız vermeyin ama kız alın yok yavrum öyle birşey. bu her iki taraf için de geçerlidir.
müslüman bir kız gayrimüslim,kardeşi (1.derece akrabalar) veya açıkça işlediği bir günahını bildiği bir kimse ile evlenemez (mesela içki içtiğini biliyor onunlada evlenemez) bunun dışında alevi,caferi farketmez evlenebilir. Not:galatasaraylıyım.
sen dort sene boyle bir kızla neden zaman harcadın diye sordurtur. hadi hoca dedi hocanın bakıs acısını gormus oldum .zaten cok yabancısı oldugun bir yorum degil. ama kız da hic dusunmez mi bu dogru mu diye . bunu sana yansıtmıs olmasi enteresan . bir de simdi mi aklına geldi gunah isledigini dusunmek . bence cok da saglıklı degil. yarın birgun coluk cocuga karıstıgında durumlar ne olacak. amann sevmesi dert. boyle sacmalıklarla ugrasması ayrı dert . arkadasimiza bol sabır . kendisi icin de hayırlı olan neyse onu gerceklesmesini umit ediyorum . buarada kızınailesinin gorusu de buyuk ihtimalle aynı olacaktır. kız da kendisini terk ederse ve bu yuzden terkederse cidden bol gecmisler olsun derim ama bir yandan da kurtulmus olur. bakalım iliskiniz ne kadar saglammıs goreceksiniz . ayrıca alevi olsa ne olur hristiyan olsa ne olur ya yahudi olsa budist olsa ne olur . ateist olsa ne olur . dini inanclara gore sevgi yargılanır mi . zaten iliskiye baslamadan once ne oldugunuzu bilip kabulleniyorsanız sonra da 4 sene gectikten sonra gunahmıs diyosa ayrılmak icin bahaneler hazırlıyor olabilir.
aşkın evrensel bi duygu olduğunu bilmeyen kişiliklerin asılsız görüşleridir.
kız tarafından uydurulan bir bahane olabilir.
doğru olabilecek önerme. bir bayanın gayri müslim bir erkekle evlenmesi dinen caiz değildir. alevilik islami bir inanç mıdır. içinde namaz olmayan bir inanç sistemi islami olamaz.
"alevi" şapkası geniş bir kapsam. alevilik ile ilgili alevi olmayanların konuşması dahi alevilerce hoş karşılanmıyor. o yüzden durum biraz karışık. eğer aleviliği islamın bir mezhebi gibi kabul edersek, bu yanlış bir tespit. lakin aleviliğin genetik bir durum olduğunu iddia eden de bir kesim var. hiç bir şekilde inançlı olmayıp allah'ın varlığına dahi inanmayan, bahsi geçince hz. peygambere (sav) hakaretvari konuşabilen ve buna rağmen ısrarla alevi olduğunu iddia eden ateistler mevcut bugün. bahsi geçen alevi bu ise eğer söylem kesinlikle doğru olur.
imam kendi bildiğince söylemiştir. aslını araştırıp öyle adamın sülalesini ipe dizin. misal siz bilgisayar mühendisisiniz ve bilgisayarla alakalı bir bilginizi paylaşıyorsunuz, belki yanlıştır belki doğrudur. ben bu konuda ihtisas sahibi olmamakla birlikte sövüp sayıyorsam senin gibi mühendisin diyorsam olmaz. bırakın herkes bildiği konuyu anlatsın. beğenmediysen gider daha iyi bir alim bulur ona sorarsın güzel kardeşim. seviyorsun madem bu işi tam öğrenene dek sor soruştur. hemen küfür etmenin asilik yapmanın manası yok zannımca. zerre kadar din bilgisi olamayanlar da her şeyi mantıkla çözeceklerini sanıyorlar. ya mantığınız yetersizse, sizden daha ileri derecede mantık yürütülüyorsa o zaman ne olacak?
kendini "allah" sayıp birtakım beyanatlarda bulunan hoca zırvalamasıdır.

adama sorarlar şirk koşmak da günah değil miydi hoca?
(bkz: dersimiz ırkçılık).